Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skini řvali Sieg Heil, policie nezakročila

  0:01aktualizováno  0:01
Neonacisté opakovaně vyzývají k násilí, policisté se však tváří, že nic neslyší. O víkendu policisté opět nechali bez povšimnutí výstřelky ultrapravicových extremistů a nezakročili proti nim. Výhradně ze zálohy sledovali v sobotu policisté koncert neonacistických kapel v Suchých Lazcích u Opavy.

Přestože se ze sálu ozývalo hajlování, policisté nezasáhli. Stává se to už pravidlem - policie v posledních týdnech nechává koncerty neonacistů, na nichž se skandují fašistická a rasistická hesla, v klidu proběhnout.

Do hospody Bílý Anděl v Suchých Lazcích se sjelo na sto ultrapravičáků. Pod záminkou soukromé oslavy narozenin tam hrály minimálně dvě skinheadské kapely. Čtyřicítka policistů a strážníků jen doprovodila účastníky srazu od vlakového nádraží do zamluveného hostince, pak se stáhla do přilehlých uliček.

"Snažíme se je neprovokovat," řekl doslova jeden z uniformovaných mužů. A proto nikdo z policistů nejspíš neslyšel texty skladeb, které vyslechli reportéři MF DNES pod okny podniku.

Nejednou například ve skladbách zaznělo "Juden, raus". Jasně bylo rozumět i staré písni hlinkovských gardistů, v níž se rovněž vyzývá k násilí vůči Židům. Holohlavé obecenstvo několikrát za večer skandovalo "Sieg Heil".

"Pokud si někdo myslí, že se tu hajluje, tak se mýlí. Zpívali jsme Hoj," pronesl kdosi hned po nacistickém pozdravu do mikrofonu. Jeho věta nebyla zjevně určena pro posluchače v sálu, ale právě pro ty pod okny.

Přestože toto vše bylo v blízkosti hospody slyšet , policisté "čekali v záloze". Když je reportéři MF DNES upozornili na kontroverzní hesla, tvrdili, že důvod k rozpuštění akce zatím není. "Koncert však monitorujeme a není vyloučeno, že bude mít dohru," říkal policista.

Zda se kriminalistům podaří zpětně najít ty, kdo skandovali, to se lze jen dohadovat. "Považuji za naprosto nepochopitelné, jak policie může přihlížet akci, na níž se zpívají staré písničky Hlinkovy gardy a vykřikují se tam nacistická hesla. Myslím, že tím došlo k porušení zákona a policie měla jednat," kroutí hlavou předseda židovské obce Tomáš Jelínek.

Když před dvěma lety ministr vnitra Stanislav Gross sliboval válku extremistům, policisté přerušili několik koncertů už v okamžiku, kdy začali pravicoví radikálové skandovat například jen jméno nacistického předáka Rudolfa Hesse.

Nyní neonacistům procházejí i ostřejší slova. Kupříkladu minulý týden policisté "neslyšeli", jak se z restaurace v Mělníku ozývá heslo "Vypalte synagogy".

Nakonec za celou sobotní noc policisté v Opavě zakročili pouze jedinkrát - to když se opilý skinhead "navážel" přímo do nich. "Muž napadal policisty slovy 'Mrtvý policista, dobrý policista'," vylíčil mluvčí opavské policie Jiří Černohorský.

Neonacistický koncert se v sobotu uskutečnil také v Čechách - dvě stě sympatizantů ultrapravice přijelo do Siřejovic u Lovosic.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Najdete na iDNES.cz