Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skini dostali za útok na Romy podmínky

  12:00aktualizováno  12:00
Skupina 18 skinheadů, kteří v listopadu 1999 napadli Romy v českobudějovickém hotelu Modrá hvězda, odešla od soudu s podmíněnými tresty. Za propagaci hnutí směřujících k potlačení práv menšin a za násilí proti skupině lidí z rasových důvodů dostali obžalovaní tresty od půl do dvou roků s podmínečným odkladem na dva až čtyři roky. Samosoudce Jan Štícha už skiny jednou odsoudil, případ však vrátil krajský soud, kam se obžalovaní odvolali.

Jeden z obžalovaných dostal souhrný dvouletý podmíněný trest se čtyřletou zkušební dobou.

Čtyři mladistvé skiny odsoudil samosoudce na půl roku s jednoletým odkladem. Dvojici mladíků, kteří po útoku napadli v jiném baru další dva lidi, navíc samosoudce uložil uhradit náklady zdravotním pojišťovnám napadeným.

Ostatní útočníci byli odsouzení k 12 nebo 16 měsícům podmíněně s dvouletým nebo čtyřletým odkladem.

Příslušníci holých lebek napadli před třemi roky v restauraci hotelu účastníky romské zábavy a zranili je. Útočníci rovněž poškodili vybavení restaurace.

Samosoudce Jan Štícha teď skiny soudil podruhé, případ mu totiž vrátil krajský soud, kam se obžalovaní odvolali.

Odškodné Romové nedostali
Soudce Jan Štícha odkázal poškozené Romy s žádostí o náhradu třísettisícové škody na občansko-právní řízení. Podle něj totiž nebyla nikomu z obžalovaných prokázána osobní vina na poškozování věcí. Upozornil však, že nebezpečnost rasově motivovaného činu vyplývá z toho, co skini proti Romům chystali a jaké hodnoty je spojují.

Většina obžalovaných a jejich právních zástupců se proti rozhodnutí soudu odvolala nebo si ponechala lhůtu na rozmyšlení. Lhůtu se rozhodl využít také státní zástupce, který původně navrhoval pro většinu skinů nepodmíněné tresty.

Lítost nad verdiktem soudu vyjádřili Jana Chalupová z prezidentské kanceláře a zástupce postižených Romů Jakub Polák. Podle nich soud nesplnil svou hlavní úlohu - odškodnění poškozených, pro které je občanskoprávní řízení z finančních důvodů neschůdné a raději se jej vzdají.

Samosoudce však upozornil, že jinou možnost neměl, neboť důkazy o poškozování romského majetku ze strany obžalovaných nebyly.

Krajský soud v Českých Budějovicích může potvrdit rozhodnutí okresního soudu, rozhodnout sám, nebo, jak to udělal již jednou, vrátit projednávání zpět okresnímu soudu.

PŘEDCHOZÍ UDÁLOSTI
Soud se sešel po více než roční pauze
Okresní soud v Českých Budějovicích pokračoval více než po roce v projednávání jednoho z největších rasově motivovaných útoků. V roce 1999 přes dvacet skinů napadlo účastníky romské zábavy v hotelu Modrá hvězda. Podle rozsudku z loňského 14. března skinheadi v noci na 22. listopad 1999 útočili s výkřiky "Jdeme na Cikány!" a "Sieg heil". Do restaurace házeli kameny, pivní láhve a další předměty. Šest Romů přitom lehce zranili. Svědci vypovídají, že někteří ze skinheadů měli pistole a jeden prostřelil vstupní dveře.

Na zařízení restaurace a hudebních nástrojích romské kapely způsobili škodu přes 72 tisíc korun. Poškodili i vozidla některých Romů za dalších téměř 11 tisíc.

Po incidentu z listopadu 1999 s bilancí šesti zranění a škody za 70 tisíc korun usedlo na lavici obžalovaných čtyřiadvacet sympatizantů s hnutím skinheads. Loni soud vyměřil šesti z nich nepodmíněné tresty do třiceti měsíců, patnáct vyvázlo s podmínkou.

Krajský soud ale po odvolání většiny z nich rozsudek částečně zrušil a nařídil zabývat se víc konkrétní vinou jednotlivých obžalovaných.

V pondělí se soud zabýval námitkou proti podjatosti samosoudce Jana Štíchy, kterou krajský soud neuznal. Autora stížnosti, zmocněnce poškozených Jakuba Poláka, naopak pokáral, že jednání zdržuje a vyvolává některými dotazy pobavení v síni.

"Od doby, kdy soud neuznal střelbu v restauraci, je to jen fraška," řekl Polák. K soudu už nechodí ani poškození Romové, protože mu podle Poláka nevěří.

Projednat útok na romskou zábavu se několikrát nepovedlo
- podrobnosti ZDE -

Okresní soud rozdal šest nepodmíněných trestů
Okresní soud uložil více než před rokem šesti obžalovaným skinům nepodmíněné tresty od 18 do 30 měsíců ve věznici s dozorem.

Dalším deseti, kteří dosud nebyli trestáni, vyměřil podmíněné tresty v délce od 18 do 24 měsíců s tříletou zkušební dobou.

Pěti obžalovaným, kterým nebylo v době útoku víc než 18 let, uložil desetiměsíční podmíněné tresty na zkušební dobu 1,5 roku.

Dva zbývající obžalované soud zprostil obžaloby. Samosoudce tak loni 21 z 23 obžalovaných odsoudil za rasově motivované násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci, výtržnictví a poškozování cizí věci. Většina obžalovaných se proti tomuto rozsudku okamžitě odvolala.

Zmocněnec Romů: Soudce byl zaujatý
Samosoudce okresního soudu Jan Štícha už v prosinci 2000 na začátku jednání usnesením zamítl své vyloučení z procesu, které žádal zmocněnec poškozených Romů Jakub Polák.

Ten soudci vyčetl, že opakovaně prokázal svými výroky negativní postoje k Romům, odmítl uznat navrhovaného znalce ke střelbě a nepřesně diktuje protokolaci. Podobně pro podjatost chtěl Polák vyměnit i okresního státního zástupce.

Samosoudce Poláka upozornil, že jeho stížnost obsahuje formulace zavánějící pohrdáním soudu a proto mu hrozí pokuta. Proti usnesení se Polák odvolal ke krajskému soudu. Hlavní líčení ale pokračovalo v nezměněné sestavě.

Policie přijela pozdě, říká svědek
Před okresním soudem vypovídal jeden ze svědků Gejza Ladič. Uvedl, že do restaurace Modrá hvězda ho dovezl po třiadvacáté hodině jeho syn, kapelník romské skupiny. Půl hodiny nato vtrhla do místnosti skupina skinů. Gejza tvrdí, že někteří skini hajlovali, hrubě uráželi Romy a házeli po nich lahve a půllitry. "Jeden z nich mě zranil na ruce, lékaři mi museli ránu šít," řekl.

Zároveň obvinil policisty z pomalého zásahu. "Přijeli na naše volání mobily, až když tam byla záchranka. Chtěl jsem jim na místě ukázat skina, co střílel, ale oni mě nevyslechli, ani nepozvali k rekognici," uvedl Ladič.

Část ze 24 obžalovaných skinů, kteří podle obžaloby napadli 20. listopadu 1999 v Českých Budějovicích romskou zábavu a několik hostů zranili, 11. prosince 2000

Samosoudce okresního soudu v Českých Budějovicích Jan Štícha, který řeší případ 24 skinheadů obviněných z loňského útoku na romskou zábavu v českobudějovické restauraci Modrá hvězda, 11. prosince 2000

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Podvodníci si chtěli před Vánoci vydělat obráním seniorky, lest prohlédla

Policie (ilustrační foto)

Na téměř půl milionu korun si málem přišli dva podvodníci, kteří se pokusili obrat o peníze seniorku z Olomoucka pomocí...

Rychlík na přejezdu utrhl celý předek auta, řidič nemá ani škrábnutí

V Dolní Cerekvi se srazil osobní vůz s rychlíkem. Hrozivě vypadající nehoda se...

Nehoda na železničním přejezdu odpoledne zastavila provoz na trati z Jihlavy do jižních Čech. V Dolní Cerekvi se střetl...

Šéf gangu dostal za čtyři pěstírny konopí osm let, ostatní budou platit

Zásahová jednotka na Rychnovsku zadržela pětici osob kvůli síti pěstíren konopí.

Hradecký krajský soud poslal na osm let do vězení Kamila Moravce, který byl hlavou osmičlenné skupiny, jež na...Najdete na iDNES.cz