Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

FBI má databázi 430 tisíc očních duhovek. Ochranu soukromí neřešila

  21:02aktualizováno  21:02
Americká FBI čelí kritice kvůli databázi očních duhovek. Pod záminkou testování nové technologie jich policisté, vězeňská služba i pracovníci letišť naskenovali téměř půl milionu. Registr, ve kterém se dá snadno vyhledávat, funguje už několik let. Úřady se však dosud nezabývaly ochranou osobních údajů.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Reportéři amerického magazínu The Verge odhalili, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) do své databáze očních duhovek od roku 2013 uložil už 434 tisíc záznamů. V rámci „pilotního testování“ jim je posílají úřady v Texasu, Missouri a zejména Kalifornii. Pořízení infračerveného snímku lidského oka zabere policistům nebo ostraze letišť jen zlomek sekundy.

Jako ve filmu

Minority Report

Bohatá databáze naskenovaných duhovek mnohým Američanům připomněla scény z 14 let starého filmu Minority Report režiséra Stevena Spielberga. Jeho děj se odehrává v roce 2054.

Policie v něm díky podobné databázi pátrala po občanech, které na základě předtuchy podezírá, že by mohli vraždit.

Aby hrdina ztvárněný Tomem Cruisem vyšetřovatelům unikl, musel si nechat transplantovat oči.

(více se o filmu dočtete v dobové recenzi)

Oční duhovka může pro identifikaci člověka posloužit podobně jako otisky prstů. Při detailním pohledu je každé lidské oko unikátní, liší se dokonce i u jednovaječných dvojčat.

Američané toho využívali během vojenské operace v Iráku, kde se pomocí očních skenerů identifikovali zaměstnanci základen. FBI teď zkouší, zda se jí vyplatí podobný registr i v případě amerických občanů. Ukládá do něj údaje skutečných lidí, v nichž se dá pohodlně vyhledávat.

Oči ve světě šetří čas, skenují se zájemcům

Je třeba podotknout, že skenování očních duhovek už dlouho není jen námětem filmů o pochmurné budoucnosti lidstva. V roce 2002 takto Saúdská Arábie začala prověřovat muslimy, kteří přiletěli na pouť do Mekky. Oči musí nechat naskenovat i každý, kdo přistane ve Spojených arabských emirátech.

Bezpečnostní složky ve Spojeném království, Kanadě či Nizozemsku před dekádou nabídli častým návštěvníkům letišť, aby se v předstihu podrobili kontrole imigračních úředníků a obraz svých očí nechali dobrovolně uložit do databáze. Před dalšími lety se tak vyhnou dlouhému čekání a kontrolám, konstatovala již před 14 lety studie amerických vládních auditorů (GAO).

Podobně si počíná i Singapur: Vytvořil databázi duhovek zahraničních pracovníků, kteří na jeho území každý den dojíždějí. Díky tomu nemusejí neustále procházet hraničními kontrolami, stačí jen pohled do skeneru. Všechny zmíněné země s výjimkou arabského světa však ukládají jen duhovky lidí, kteří s tím souhlasili, aby ušetřili čas na hranicích.

Američané se nikoho neptali, ochranu dat řeší až teď

Pilotní program v režii FBI zatím nikomu čas neušetří a o dobrovolnosti nemůže být řeč. Většina duhovek se do databáze dostala během registrace zadržených Američanů na policejních stanicích nebo v nápravném zařízení. Federální úřad pak dostal širokou škálu údajů: Jméno a datum narození, otisky prstů, klasickou sérii „vězeňských“ fotografií i zmíněnou duhovku.

Každý vládní projekt, který se zabývá osobními údaji, musí podle amerických zákonů projít důkladnou analýzou zaměřenou na ochranu soukromí. Tou se přitom v souvislosti s databází statisíců duhovek nikdo nezabýval. V roce 2014 se úřady usnesly, že to není potřeba.

„Pilotní test byl prováděn s velmi omezenou účastí a na omezený čas za účelem zhodnocení technologie,“ vysvětlil magazínu The Verge mluvčí FBI. Původní „omezený čas“ se ovšem již několik let protahuje a jediný americký okres - dvoumilionové San Bernardino - začátkem letošního roku do databáze posílalo každý den v průměru 189 nových vzorků.

„Je hluboce znepokojující, že statisíce naskenovaných duhovek přibývají v biometrické databázi bez veřejné debaty a náležitých ochranných opatřeních, aniž by se vědělo, že tyto údaje někdo pořizuje a ukládá,“ uvedla pro britskou BBC organizace Privacy International, která se zabývá ochranou osobních údajů. Pokud má taková databáze vůbec vznikat, musí mít podle ní oporu v zákonech a jasná bezpečnostní pravidla.

FBI po dotazech novinářů uvedla, že nový posudek ohledně ochrany osobních údajů právě v této době vzniká. Není však jasné, kdy by měl být hotový.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Najdete na iDNES.cz