Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skanzenu hrozí, že přijde o hudbu

  17:31aktualizováno  17:31
Rožnov pod Radhoštěm - Mezi Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Ochranným svazem autorským se vyhrotil dva roky táhnoucí se spor. Autorský svaz zakázal skanzenu hudební činnost. V praxi to znamená, že by se všechny programy, které muzeum na letošní i příští rok připravuje, musely obejít bez vystoupení kapel, hudebních souborů či orchestrů.

OSA má podle jejich představitelů k takovému zákazu pádný důvod. Valašské muzeum neplatí už dva roky poplatky za hudební produkci během programů a dluží za ně tři sta tisíc korun.

"Vedení skanzenu nerespektuje zákonem dané podmínky. Neoprávněně užívá hudební díla, aniž by za to platili autorům," uvedl Otmar Skopal z Ochranného svazu autorského.

Muzeum ale neuznává způsob, jakým jim OSA poplatky vyměřuje. Obě organizace se neshodnou ani na tom, za které programy platit, a za které ne.

Mělo by se za lidové písně platit? hlasujte
Autorský zákon

Vánoční program bude
"OSA nám například vypočítává paušální platby za program. Naši návštěvníci jej ale neplatí navíc, je to služba zahrnutá ve stabilním vstupném. Neshodnem se ani na termínu "pouliční vystoupení". Jejich systém vyúčtování navíc nemá žádný pevný systém, nelze jej akceptovat," uvedl vedoucí oddělení programů ve skanzenu Tomáš Gross.

Tradiční vánoční programy, které tady začínají 7. prosince podle něj muzeum neodvolá, přestože zákaz platí od minulého týdne.  "Vánoční pořady jsou ryze folklórní. My jsme přesvědčení, že folklórní repertoár by neměl být zpoplatněn, protože písně nemají autora. Navíc většina souborů je členem folklórního sdružení, který platí svazu paušální platby," dodal Gross.

Policisté budou zákaz kontrolovat
Oznámení o zákazu dostala ovšem i policie, která by měla kontrolovat, zda skanzen nařízení dodržuje.

"My samozřejmě musíme kontrolovat, jestli někdo porušuje zákony. Nedovedu si ale představit, že bychom měli rozpouštět lidi během nějakého kulturní vystoupení. Pokud něco zjistíme v rámci běžné kontroly, zaevidujeme to a potom budeme řešit," poznamenal velitel služby vsetínské policie Zdeněk Šimoník.

Spor zřejmě skončí soudem
Pokud rožnovské muzeum nesplní podmínky OSA, představitelé organizace jsou připraveni být nekompromisní. Případ tak možná skončí u soudu.

"Nebudeme se dokola dohadovat, kdo má pravdu, a kdo ne. Podle nás skanzen nerespektuje zákon. Léta neplatí autorům skladeb ani korunu. Ať tedy rozhodne nestranný subjekt," řekl Otmar Skopal.

Vedení muzea se ale snaží ještě s autorským svazem a s vlastním zřizovatelem, ministerstvem kultury, dohodnout. "Pokud se nám to nepodaří a nenajdeme žádný společný princip plateb, pak to asi nikdo jiný než soud nerozhodne," konstatoval Tomáš Gross.

Aby se celá záležitost řešila u soudu by přivítal i starosta Rožnova pod Radhoštěm Jaroslav Kubín. I Rožnov obdržel před časem zákaz pořádat na náměstí Hodový jarmark v doprovodu s hudbou.

"Zákon je potřeba změnit, tak jak je výběr autorským poplatků koncipován teď, je špatné. Tomu by mohlo napomoct právě rozhodnutí ústavního soudu v takovém případu jako řeší Valašské muzeum," poznamenal.

Vánoce v rožnovském skanzenu, 11. prosince 2000

Odkazu věrozvěstů Cyrila a Metoděje, slovanské vzájemnosti a lidové kultuře zemí Visegrádské čtyřky byly věnovány Rožnovské slavnosti, které konaly v areálu Valašského muzea v přírodě i na dalších místech v Rožnově pod Radhoštěm. Na fotografii zpívají děti ze vsetínského souboru Vsacánek. (9.7.2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Berlín v ohrožení, ČSSD rozhoduje a tygr na cestách

Policisté spolupracují na likvidaci letecké pumy v Berlíně. (20. dubna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se podrobnosti o evakuaci centra Berlína a likvidaci letecké pumy z druhé světové...

Na věži Elektrárny Ledvice u Bíliny otevřeli nejvyšší českou rozhlednu

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

V Elektrárně Ledvice na Teplicku se pro veřejnost otevřela nejvyšší rozhledna v České republice. Prosklená vyhlídka s...

Najdete na iDNES.cz