Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skandál v Plzni propukl účelově, tvrdí konspirační teorie

  13:39aktualizováno  13:39
Milan Kindl nenese vinu za rychlé udělování titulů. Stojí za tím prý spory politiků a zájmy mocných byznysmenů. Tvrdí to alespoň ČTYŘI konspirační teorie.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně ukázala na problém přesahující západočeský region | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Plzeňskou právnickou fakultu ohrožuje obří skandál kvůli rozdávání titulů. Prší na ni obvinění, že významní politici, krásné modelky i vlivní policisté nemuseli pět let ležet v knížkách a diplom magistra práv získali za pouhý měsíc.

Je opravdu tou nejhorší fakultou mezi ostatními? Existuje řada uznávaných lidí, kteří poukazují na to, že se podobné nepravosti dějí i na jiných vysokých školách a že skandál na plzeňských právech propukl zcela účelově. Vidí za tím vliv mocných, kteří se rozhodli zničit konkurenční školu a zdiskreditovat její šéfy. Sesbíral jsem čtyři populární konspirační teorie.

1. Stojí za tím Diag Human
Tohle si myslí hlavní postava skandálu Milan Kindl, bývalý proděkan fakulty. A pozor, stoprocentně je o ní přesvědčeno i vedení ministerstva zdravotnictví. Proč? Švýcarská firma Diag Human, která chtěla v tuzemsku obchodovat s krevní plazmou, nabyla dojmu, že ji chce Milan Kindl v roli arbitra jejího sporu se státem připravit o devět miliard korun. To už stojí za to rozjet špinavou kampaň proti bývalému proděkanovi, myslí si na ministerstvu zdravotnictví. Diag to vehementně popírá.

Drsný spor o balík peněz, který se táhne už dlouhých šestnáct let, jde do finále, v němž švýcarské firmě hrozí porážka - i kvůli Kindlovi.

Kauza plzeňských práv

Plzeňská právnická fakulta nyní řeší případy 400 studentů, kteří absolvovali pětiletý obor během kratší doby. Třicet pět z nich vystudovalo za méně než tři roky.

Ale postupně: Na počátku byla jediná věta z roku 1992 - "firma Diag Human je neseriózní". Autorem výroku byl tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar. Diagu tím zmařil výnosný obchod s krevní plazmou a firma Josefa Šťávy z toho obvinila Česko. Na prozatímním konci sporu je 326 milionů korun vyplacených státem a dvě prohrané arbitráže.

Jenže stát se nedávno odvolal k rozhodující arbitráži. Jde vlastně o verdikt tříčlenné komise, jemuž se pak obě strany podřídí. Každá si jmenuje svého arbitra a třetího určí soud.

Bývalý proděkan plzeňských práv Milan Kindl na tiskové konferenci, kde obhajoval  své působení na fakultě. (20.10.2009)

Bývalý proděkan plzeňských práv Milan Kindl.

Česká republika si za svého arbitra zvolila Milana Kindla, proti němu Diag Human nasadil švýcarského advokáta Damiana Della Ca. Letos v dubnu se stal třetím arbitrem prezident Hospodářské komory ČR a pražský zastupitel spojený s ODS Petr Kužel. A pak se začaly dít věci.

Zástupci státu si složení komise pochvalovali. "Je to krok umožňující rychlé ukončení mnoho let trvající kauzy," prohlásil náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Naopak zástupci Diagu zuřili.

Z otevřené přestřelky bylo už před verdiktem jasné, jak asi arbitráž dopadne: Kindl a Kužel rozhodnou, že stát nic Diagu platit nemusí. Konspirační teorie tvrdí, že zvrátit to lze jedině totální diskreditací jednoho z nich.

A tento cíl je splněn. Pověst Milana Kindla je nenapravitelně zničena. Jakékoliv jeho minulé i budoucí (byť sebeušlechtilejší) rozhodnutí je dnes snadno zpochybnitelné. Slabinou této teorie je logická námitka, proč by si firma jako terč, který zlikviduje, vybrala zrovna Milana Kindla a ne Petra Kužela.

2. Všemocný ČEZ útočí
O obří energetické firmě ČEZ se s trochou nadsázky říká, že ve skutečnosti vládne Česku ona, nikoliv vláda. O všem důležitém se prý rozhoduje v Duhové ulici, sídle firmy, nikoliv ve vládní Strakově akademii. Tak se logicky objevila teorie, že za skandálem na plzeňských právech jsou energetici a hlavně jejich šéf Martin Roman.

Roman se svými známými totiž už delší dobu vážně přemýšlí, že v Plzni založí soukromou Vysokou školu Emila Škody. Učila by se tam práva, ekonomie a časem možná i technika. Lidé okolo něj už oslovili exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila s nabídkou, aby jim školu rozjel.

Šéf ČEZ Martin Roman

To vyvolalo u stoupenců této konspirační teorie zajímavou domněnku: Jiří Pospíšil jako nový děkan teď plzeňskou právnickou fakultu rozhodně neresuscituje, nýbrž definitivně umrtvuje, vždyť už jí není pomoci. Veřejná právnická fakulta brzy přijde o akreditace učit, tím zanikne a na trhu se uvolní prostor pro novou komerční vysokou školu. Pospíšil i Roman to samozřejmě odmítají.

Martin Roman, šéf firmy ČEZ

Zlikvidovala školu konkurence? "Konspiračními teoriemi o mně byste mohli plnit noviny každý den. Uvažujeme o škole Emila Škody v Plzni, ale to s tím nesouvisí."

"Konspiračními teoriemi o mně byste mohli plnit noviny každý den. Vůbec nevím, jak to všechno stíhám," reagoval Martin Roman, sám absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. "Tohle je ale hodně mimo. Pokud vím, tak o škole Emila Škody se nějaký čas vedou společenské debaty u vína. To je zatím tak všechno. Nevím, jak by to mohlo ovlivnit rychlostudia, ztráty indexu a opsané práce na plzeňské právnické fakultě," dodal.

3. Za vším hledej politiku
JUDr. Stanislav Gross, JUDr. Marek Benda, Mgr. Ivana Řápková, seznam prominentních politiků, kteří plzeňská práva absolvovali, nabízí další teorii: je za tím politický boj.

Bývalého sociálnědemokratického premiéra Grosse, který si do Plzně vyrazil pro doktorát, nemají jeho nepřátelé rádi, protože zbohatl po odchodu z politiky. Poslance za ODS Bendu nesnášejí jeho spolustraníci v Praze, protože jako jeden z mála podporuje Mirka Topolánka, nikoliv primátora Pavla Béma.

Stanislav Gross

A starostku Chomutova Řápkovou nemusí nejen opoziční politici, ale i kolegové z ODS. Vždyť populární politička začala přerůstat přes hlavu místním šíbrům navyklým diktovat.

O této verzi je nejvíc přesvědčena Ivana Řápková, která už Západočeskou univerzitu žaluje a chce omluvu a odškodnění jeden milion korun. Má pocit, že její slibně nastartovanou politickou kariéru, která má pokračovat v létě postupem do Poslanecké sněmovny, může image "lžimagistry" zničit.

"Nepravdivá tvrzení a zásah do osobnostních práv by mohly vést až k vyřazení z veřejného života," zdůvodňuje Řápková.

Politiku do toho vnáší i dva muži, kteří skandál řeší, akademici a politici v jedné osobě. Rektor Západočeské univerzity Josef Průša je členem ČSSD, děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil zase ODS. Sociální demokrat Průša už vyzval Řápkovou, aby předložila důkazy, že školu řádně vychodila. Tím jen utvrzuje zastánce této teorie, že jde o politický boj.
Minimálně následně se z toho stal.

Občanští a sociální demokraté se škodolibě napadají, v čích řadách je více absolventů plzeňských práv. "Jezdil jsem kolem billboardů turbomagistry Řápkové, kde bylo motto - stejný metr na všechny. Zřejmě myslela na naše romské spoluobčany. Já bych jenom dodal: aneb jak se stát magistrou práv za tři týdny," naváží se šéf ČSSD Jiří Paroubek do své soupeřky v Ústeckém kraji.

A pozor, i uznávaný Otakar Motejl, ombudsman a bývalý ministr spravedlnosti, za tím nepřímo vidí politiku: "Za všechno může Ústavní soud, kdyby byly volby, nebyla by aféra se Západočeskou univerzitou." Politici by podle něj válčili o hlasy, nikoliv o vytahování zahrabaných indexů a diplomů.

4. Připravili to učitelé
Pokud je tato teorie nejblíže pravdě, není to s plzeňskými právy zase tak špatné. I když to akademickému sboru trvalo věčnost, než se proti vedení fakulty švindlujícímu s tituly vzbouřilo. Nový děkan Pospíšil mnohé z těch, co na nepravosti upozorňovali, odměnil funkcemi v čele fakulty.

Petr Bezouška z katedry občanského práva odhalil plagiát u odvolaných šéfů fakulty. Proděkan Ivan Tomažič opisoval, proděkan Milan Kindl a děkan Jaroslav Zachariáš přihlíželi.

Varovali i další učitelé, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, plzeňský advokát Jan Kocina, profesoři Karel Eliáš nebo Helena Válková.
"Myslím si, že všichni nemají čisté svědomí," brání se Milan Kindl, že ho jen chtěli vyštípat. A staví se do role nepochopené oběti. "Když upálili mistra Jana Husa, moc to nevypadalo, že jeho myšlenky zvítězí. Když popravili Pythagora za ohrožování mládeže nesprávnou výukou, nezdálo se, že by jeho myšlenky zrovna vyhrávaly, ale dnes se je učíme," přirovnává se.

Jak už to u všech konspiračních teorií bývá, strašně snadno se jim věří, ale zřejmé důkazy chybějí. A tak je možné, že mohou být alespoň trochu pravdivé všechny. Nebo se teď někde v ústraní může smát schopný konspirátor.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....Najdete na iDNES.cz