Aktivisté převlečení z mediálního magnáta Ruperta Murdocha (vlevo) a britského

Aktivisté převlečení z mediálního magnáta Ruperta Murdocha (vlevo) a britského premiéra Davida Camerona demonstrovali v Londýně s cílem přimět poslance, aby podpořili reformu, která by omezila moc tiskových magnátů (29. listopadu 2012) | foto: AP

Novináři potřebují dohled, rozhodl britský soudce kvůli odposlechům

  • 0
Britská komise v čele se soudcem Brianem Levesonem doporučila ve Spojeném království přísnější regulaci médií. V napjatě očekávané zprávě doporučuje parlamentu, aby vytvořil podmínky pro vznik nového orgánu mediální regulace, který by byl nezávislý na státu.

Ten by měli jako dosud tvořit zástupci médií, spolu s nimi by však do něj měli mít přístup také lidé na médiích nezávislí. Oběti pronásledování ze strany žurnalistů či novinářských průniků do soukromí by se podle Levesona měly mít možnost bránit bez nutnosti obracet se na soudy.

"Navzdory tomu, co o těchto doporučeních říkají jejich kritici, nemohou být charakterizována jako státní regulace médií," uvedl Leveson. Podle něj doporučení naopak znamená pro parlament možnost zákonem chránit nezávislost médií.

Práce komise

Nezávislá komise provedla od svého vytvoření v létě 2011 největší zkoumání praktik britských médií v dějinách země. Vyslechla 474 svědků, včetně Camerona a dalších představitelů současného kabinetu i některých bývalých vlád, například někdejšího premiéra Tonyho Blaira. Vypovídali před ní také zástupci médií a policie i řada osobností jako herec Hugh Grant a spisovatelka
J. K. Rowlingová.

O zřízení Levesonovy komise rozhodl loni premiér David Cameron v souvislosti se skandály kolem telefonních odposlechů organizovaných novináři nejčtenějšího nedělníku světa News of the World (NoW), který následně (po 160 letech existence) skončil.

Aféra kolem odposlechů a následující odhalení provázanosti politiky a žurnalistiky otřásla britskou politickou scénou. Důsledkem je přes 50 zatčených a rezignace vrcholných manažerů mediálního magnáta Ruperta Murdocha.

Naplno se několik let doutnající skandál rozhořel loni v červenci, kdy se ukázalo, že Murdochův list NoW nechal odposlouchávat hlasovou schránku mobilu unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové.

Na čtvrteční zveřejnění zprávy dorazily i některé oběti odposlechů. Byli mezi nimi herec Hugh Grant, zpěvačka Charlotte Churchová nebo rodiče zavražděné školačky Milly Dowlerové.

Cameron: Jsem pro větší regulaci

Zpráva je velmi kritická ke vztahům politických špiček, policie a médií, které umožnily médiím porušovat soukromí řady lidí. Premiér s přísnější regulací souhlasil, polemizoval však s nutností přijmout kvůli ní nový zákon. "Doufám, že celá sněmovna se za ně (Levesonovy principy) postaví a břímě jejich přijetí bude na médiích," prohlásil Cameron.

Cameron měl možnost seznámit se s textem zprávy dopředu. Ve středu prohlásil, že současná situace je neudržitelná a že je pro větší regulaci médií. "Vláda zřídila Levesonovu komisi kvůli nepřijatelným praktikám v části médií a kvůli neúspěšnému regulačnímu systému," uvedl Cameron.

Někteří poslanci jeho Konzervativní strany vyzývají ministerského předsedu, aby byl ke zprávě zdrženlivý. "Neměli bychom prostě vystavit lordu Levesonovi bianco šek, aby diktoval, co bude parlament dělat, jakkoli věhlasný soudce to je," řekl BBC dlouholetý konzervativní poslanec John Whittingdale.

Skandál s odposlechy poškodil i samotného Camerona, kterému se vyčítá spolčování s Murdochem a jeho lidmi. Před komisí premiér připustil, že v posledních dvaceti letech vztah mezi politiky a médii "nebyl zdravý, byl příliš těsný".

Bývalý premiér Tony Blair, který také udržoval vřelé vztahy s Murdochovými lidmi, při výpovědi uvedl, že vedoucí britští představitelé jsou nuceni se ucházet o přízeň mocných tiskových magnátů, ke kterým Murdoch patří, jinak jim hrozí divoké mediální útoky, které by jim znemožnily efektivně vládnout.

Média se před zveřejněním zprávy obávala, že vše směřuje k omezení jejich nynější velké svobody. Jako hrozbu to vnímá hlavně bulvární tisk, který tvoří zhruba dvě třetiny denní tiráže celostátního britského tisku.

Zástupci obětí na zveřejněnou zprávu reagovali s uspokojením. "Proč by novináři z tisku měli být jedinými lidmi, kteří si známkují svoji vlastní práci? Docela se mi líbí, co Leveson navrhuje," řekla BBC Mary Ellen Fieldová, které bulvární novináři odposlouchávali telefon.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video