Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skandál s byty ohrožuje i ČSSD

  8:24aktualizováno  8:24
Praha - Sociální demokracie v Praze nese vinu na tom, že úředník magistrátu Luboš Zámečník před několika dny žádal úplatek a vyhrožoval nájemkyni sociálního bytu. Vyšetřovatel jej kvůli tomu minulý týden obvinil z vydírání, za což mu hrozí tři roky vězení. Již tři týdny před tímto vyhrožováním však místní členové ČSSD upozorňovali představitele strany na praktiky Zámečníka, který se prosadil na kandidátku ČSSD v Praze 1.
Po obvodní nominační konferenci 30. října dokonce někteří členové obvodní organizace zaslali stížnost Ústřednímu kontrolnímu výboru své strany na Zámečníka i  dalšího člena ČSSD Oldřicha Malého. Ten byl šéfem sociální komise Prahy 1, v níž seděl i Zámečník, a měl tak možnost ovlivňovat přidělování bytu v metropoli.

Ve stížnosti rozhněvaní členové zmiňují například vyhrožování některým delegátům konference ze strany Malého. V dopise upozorňují i na velmi podivné přidělení bytu o výměře 160 metrů čtverečních v Růžové ulici  radou Prahy 1 právě Zámečníkovi.

„Nemůžeme souhlasit s metodami práce některých osob, jež používají klientelismu včetně vyhrožování
nebo korumpování bytovými a podobnými výhodami na úkor obecního majetku.“
Z dopisu některých členů ČSSD, kteří už před měsícem marně upozorňovali představitele své strany na chování Zámečníka a dalších straníků.

"Žádost o byt z důvodu lepší docházky do zaměstnání podal pan  Zámečník ve čtvrtek a následující pondělí mu rada Prahy 1 tento byt přidělila, přičemž nájemné posunula do nižší kategorie," poukazují v dopise na fakt, že byt, na který mělo být podle regulí vypsáno výběrové řízení, byl účelově přesunut do jiné kategorie.

Stejné stížnosti dostali i delegáti krajské konference 24. listopadu, tedy v den, kdy televize skrytou kamerou natočila, jak si Zámečník říká o úplatek nájemnici sociálního bytu od Prahy 1.

Druhý kritizovaný člen ČSSD, Oldřich Malý, je současně předsedou sociální komise v Praze 1, které byl členem i Zámečník.

Radnice Prahy 1 nařídila až po posledních událostech hloubkovou kontrolu rozhodování komise. Zatím však pouze těch, na kterých se podílel přímo Zámečník.

Starosta Prahy 1 Jan Burgemeister, který byl v sobotu opětovně zvolen předsedou pražské ODS, k případu uvedl, že doufá, že šlo pouze o pochybení jedince.
Svou odpovědnost odmítá. Podobně situaci komentují i další zástupci Prahy 1 a odkazují na jednání o tomto problému v tomto týdnu.

Zámečník a Malý se k podezřením na svou osobu nevyjádřili, první z nich odmítá odpovídat, druhý má už několik dnů vypnutý mobilní telefon.

Jsme tu pro vás, sliboval kandidát
Podle některých členů ČSSD se vedle Luboše Zámečníka snažil zastrašovat stranické kolegy i Oldřich Malý, který se podle nich také mohl podílet na machinacích s byty v Praze 1. Malý je totiž předsedou sociální komise, Zámečník jejím členem.
Co sliboval Malý ve volbách v roce 1998? Budu se prezentovat poctivou prací, a ne silou slov a konfrontací, mým programem bude vytvoření harmonických občanských vztahů, povedu věcný a slušný dialog se všemi, tvrdil pod heslem Jsme tu pro Vás.
Zároveň však o sobě zapomněl říci, že ještě v roce 1994 byl předsedou OV KSČM a kandidoval na prvním místě kandidátky KSČM v Praze 1. Od té doby se stačil prosadit do popředí v ČSSD a stal se z něho vlivný muž, který spolurozhoduje o přidělování bytů nejen jako předseda sociální komise, ale i člen bytové komise.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz