Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skandál napomohl rozmachu odborů

  18:01aktualizováno  18:01
Vysočina - Nové odborové organizace se začaly na jaře formovat v několika podnicích na Vysočině, kde zaměstnanci dosud své zástupce neměli. Odboroví předáci to dávají do souvislosti s nedávným neúspěšným zakládáním odborů v místním továrním gigantu Bosch diesel.

"Máme informace, že po skandálu jihlavském podniku Bosch diesel se na Vysočině připravují další nové odborové organizace," řekl před časem Jan Uhlíř, předseda odborového svazu Kovo (OS Kovo). Jeho slova tento týden potvrdil i jihlavský zástupce výše uvedeného svazu. "Ve dvou firmách se vznik odborů zatím pouze chystá, a proto je nechci jmenovat. Jejich manažeři o tom zatím neví. Ve společnosti První žďárská plynařská a vodařská už organizace funguje," uvedl Bohuslav Svoboda, vedoucí metodického pracoviště OS Kovo v Jihlavě.

Noví odboráři si tak podle něj chtějí pomocí kolektivní smlouvy zajistit do budoucna mzdové a sociální záruky. "Aby nebyli loutkami v rukách svého zaměstnavatele," dodal vedoucí. Spojitost s událostmi v Bosch diesel přisuzuje ze tří uvedených podniků pouze jednomu z těch, které nechtěl jmenovat.

Vedení První žďárské plynařské a vodařské se sídlem ve Žďáře nad Sázavou jakoukoli spojitost s jihlavským případem odmítlo. Její manažeři naopak potvrdili, že na vzniku odborů v jejich společnosti měli hlavní podíl. "My jsme odbory sami chtěli. Přišlo nám to jednodušší než další varianta, kterou je zaměstnanecká rada," uvedl Jaroslav Teplý, obchodně výrobní ředitel žďárské firmy. Výhodnost své volby vidí především v tom, že zaměstnaneckou radu by muselo organizovat vedení podniku, zatímco odbory budou mít na svých bedrech sami zaměstnanci. Nastávající kolektivní vyjednávání bude podle Teplého bez potíží. "Už dnes dáváme lidem dva platy ročně navíc a nevyhýbáme se ani dalším finančním výpomocím," doplnil ředitel společnosti, čítající šedesát zaměstnanců. Do odborů v ní ale zatím vstoupilo pouze pět lidí, což je pod původním očekáváním všech zúčastněných stran.

O přednostech odborů před zaměstnaneckou radou je přesvědčen také Bohuslav Svoboda. V radách, podle něj, zaměstnavatel pouze protistranu informuje, zatímco odbory ho již zavazují k plnění dohod. Ke dvěma zatím nejmenovaným firmám, kde brzy začnou zástupci zaměstnanců působit, odborářský metodik uvedl, že v jednom případě se jedná o větší společnost s mezinárodní účastí. Ve druhém to má být menší podnik s asi padesáti zaměstnanci. "Právě u něj byl ale hlavním impulsem k založení skandál v Bosch diesel. Zakladatelé si uvědomili spoustu podobností," potvrdil Svoboda.  Oba provozy jsou podle něj strojírenské a působí na Vysočině. Přesné datum vzniku ale odmítl uvést s tím, že záleží nejen na vývoji přípravných jednání, ale i dávce osobní odvahy zakladatelů.

OS Kovo má v kraji největší členskou základnu ve Žďasu a v Motorpalu. Nově přihlášených odborářů za poslední dva roky nejvýrazněji přibylo v Moravských kovárnách. Naopak ztenčující se počty hlásí jihlavská Tesla. "Například pávovský Automotive Lighting nemá odbory vůbec. Lidé odtud ale za námi chodí pro rady," dodal Bohumil Svoboda. Díky jeho propojení s Boschem odborář zatím neočekává změnu. Ta podle něj přijde v úvahu až po jednání generálního ředitele Bosch diesel s šéfem odborového svazu Kovo. Ke schůzce by mělo dojít už tento měsíc.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Další z rubriky

Ať lidé za zneužití záchranky platí, navrhuje ministerstvo zdravotnictví

Ilustrační snímek

Odstraňování klíštěte, stahování snubního prstenu z oteklého prstu, vyjmutí zhnisaného piercingu, kašel vydávaný za...

Na učebních oborech by neměla být státní maturita, říká šéf Cermatu

Na potítku. Příprava před ústní maturitou na gymnáziu Ladislava Jaroše v...

Výsledky didaktických testů státních maturitních zkoušek ukazují, že by se zřejmě mělo změnit současné nastavení...

Měl jsem citovat jiný Peroutkův článek, připustil Zeman chybu

Novinář Ferdinand Peroutka

Prezident Miloš Zeman přiznal, že udělal chybu, když mluvil o článku Hitler je gentleman v souvislosti s Ferdinandem...

Najdete na iDNES.cz