Přijetí na fakultu „stálo“ až devět tisíc eur. Ilustrační foto

Přijetí na fakultu „stálo“ až devět tisíc eur. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Skandál na chorvatských univerzitách: Bohatí zaplatí, chudí se musí učit

  • 33
Chorvatskem otřásá rozsáhlý skandál s úplatky za složení zkoušek na vysokých školách. Mnozí záhřebští vysokoškoláci měli včera neplánované volno, jejich profesory vyslýchali kvůli údajné korupci policisté. Podezírají desítky lidí z braní úplatků za úspěšné složení zkoušek či za přijímačky.

Podezřelí jsou obviněni hlavně z toho, že se nechali uplácet za úspěšně složené zkoušky nebo sloužili jako prostředníci, řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci nejvyšší státní zástupce Mladen Bajič.

Bajič doplnil, že úřady shromáždily důkazy proti celkem 21 profesorům, třem asistentům a čtyřem univerzitním úředníkům. Kromě toho je podezřelých více než šedesát dalších lidí - většinou uplácející studenti a lidé, kteří fungovali při sjednávání úplatků jako prostředníci.

Při razii prohledávaly stovky policistů mimo jiné i byty profesorů, jejich auta a vysokoškolské kanceláře.

Bajič novináře informoval, že podle zjištění policie šlo o "velmi dobře zorganizovaný systém nebo dokonce organizaci", která umožnila dotyčným profesorům brát úplatky. Ceny za složení zkoušky se pohybovaly od 400 do 2 000 eur (9 600-48 000 korun) a za přijetí na fakultu se "fakturovalo" až 9 000 eur (přes 216 000 korun).

Policie neupřesnila, kteří profesoři jsou podezřelí, svědci nicméně informovali o policejních zásazích u ekonomické a dopravně inženýrské fakulty záhřebské univerzity.

Nemají na úplatek? Budou se muset učit
Bajič uvedl, že úřady odposlouchávaly podezřelé profesory již déle než rok. Dodal, že byl šokován cynismem některých aktérů skandálu. "Chudí studenti se budou muset učit," citoval výrok jednoho profesora, odpovídajícího druhému na otázku, co dělat se studenty, kteří na úplatek nemají.

Chorvatsko bylo v poslední výroční zprávě Evropské unie, s níž vede přístupová jednání, za korupci ostře kritizováno. Korupce na vysokých školách je nicméně podle odborníků celoevropským a těžko postižitelným problémem.

Největší aféra tohoto druhu v Česku propukla v roce 1999. Tehdy se před přijímacím řízením na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze objevily vyplněné testy, za něž měli uchazeči zaplatit desítky tisíc korun. Aféra vyzněla do ztracena, nikdo nebyl nakonec odsouzen ani vyhozen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video