Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lyžařský areál exfotbalisty Němečka má problém. Možná vrátí dotaci

  10:17aktualizováno  10:17
Nový lyžařský areál Obří sud Javorník nedaleko Liberce možná bude vracet až sto procent dotace, kterou získal z evropských fondů. Důvodem jsou nesrovnalosti ve výběru firmy, která lanovku a restauraci s penzionem otevřela.

Na novou sjezdovku si přijel zalyžovat i prezident Václav Klaus. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na stavbu dostal areál z Regionálního operačního programu dotaci 116,6 milionů. Auditoři hrozí, že firma, v které má sedmdesátiprocentní podíl bývalý fotbalový reprezentant Václav Němeček, bude muset vrátit až sto procent této dotace.

"Zjištění spočívala v pochybení při zadání veřejné zakázky a výběru dodavatele, kteří nesplnili požadavky zadavatele uvedené v oznámení o zakázce a v zadávací dokumentaci," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Podle Jakoba například majitel areálu nedoložil veškerou požadovanou dokumentaci k veřejné zakázce a způsobilosti některých výdajů.

Jde ale i o jiné potíže. "Příjemce dotace vyfakturoval práce v řádu stovek tisíc korun, které neprovedl. S tímto zjištěním se plně ztotožňujeme," dodala mluvčí úřadu Regionální rady Eva Jouklová. Bližší informace nechce úřad poskytnout.

Zakázku na stavbu areálu získala za 160 milionů korun bez DPH společnost Interma, vysoutěžená cena byla vyšší než odhadovaná. V soutěži bylo jen pět firem, už v roce 2010, kdy tendr probíhal, přitom ceny stavebních prací padaly a do soutěží se hlásilo běžně více firem. Později si ještě Interma vyúčtovala vícepráce za deset milionů korun.

Šéf areálu: Ničeho se neobáváme, vše je v pořádku

Podle registru zakázek ještě zhruba třicet milionů korun na této stavbě inkasovala společnost Evosa. Auditoři majitelům areálu vyčetli i to, že smlouvu o dílo nepodepsali se sdružením firem, které mělo zakázku získat, ale jen s jednou firmou.

"Když spočítám, co na kopci je, odpovídá to investici ve výši sto dvaceti milionů korun," řekl v roce 2011 v rozhovoru pro MF DNES šéf provozovatele vleků TJ Bižuterie Pavel Bažant.

Peníze na projekt přišly na Javorník přes Regionální operační program. Podle Jouklové se snaží ještě rozhodnutí ministerstva zvrátit.

"Jednáme s ministerstvem financí o možném přehodnocení stanoviska. To je pro Regionální radu závazné. Pokud však budou auditoři trvat na svém, vyměříme příjemci odvod dotace v plné výši. Příjemce se může proti tomuto rozhodnutí odvolat k ministerstvu financí. V celé situaci bychom měli mít jasno nejpozději do konce května," dodala Jouklová.

Šéf areálu Milan Saibert zůstává i přes hrozbu ztráty téměř 120 milionů klidný. "My se toho neobáváme, prošli jsme auditem od společnosti Deloitte, takže nás to netíží," řekl Saibert.

Projekt už prošel dříve bez větších závad jinou kontrolou ministerstva a auditem od společnosti Deloitte Advisory bez větších závad.

Firmu, jíž patří areál, vlastní ze 70 % Václav Němeček, 27 % má obec Jeřmanice a tři procenta Jan Petrásek. Podle údajů v obchodním rejstříku je ale podíl všech tří společníků zastaven ve prospěch Raiffeisen Leasing, která má vůči areálu pohledávku 109 milionů korun.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

České řeky jsou nejčistší za sto let, přibylo však mikroplastů

Ilustrační snímek

Velká inventura čistoty vodních toků ukázala obrovské zlepšení – české řeky jsou nejčistší za dlouhé roky, patrně za...

Poslední tropický den? Na osmnácti stanicích padly teplotní rekordy

Ilustrační snímek

Česko zažilo další tropický den, podle meteorologů letos pravděpodobně poslední. Teplotní rekord překonalo nebo...

Královna Judita má po osmi stoletích tvář s pomocí 3D technologie

Při práci rekonstrukce obličeje královny Judity použil brazilský 3D designér...

Před několika lety odborníci zrekonstruovali podobu nejstaršího pražského kamenného mostu z roku 1172, pojmenovaného po...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz