Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sjednocenou Evropu rozděluje Irák

  0:01aktualizováno  0:01
Evropa se možná sjednocuje - ale tváří v tvář USA a válce v Iráku se znovu štěpí. I když o válku proti Iráku v Evropě nikdo moc nestojí, odpor proti ní není všude stejně silný.

Američané počítají podle svého ministra zahraničí Colina Powella s podporou "nejméně tuctu vlád" Evropy. Powell sice nikoho nejmenoval, ale už nyní je jasné, že pouhá třetina z nich patří k zemím EU - zbytek leží mimo unii.

Většina členů unie stojí na straně dvou hlavních kritiků války s Irákem, Francie a Německa. Ti mají za sebou unijní neutrály (Švédy, Finy, Iry, Rakušany) a mohou počítat i s podporou Belgie, Řecka a Lucemburska.

Paříž soudí, že pro své postoje získá i Portugalce. A začíná doufat, že se připojí také Španělsko. Jeho ministryně zahraničí Ana Palacio nyní řekla větu, kterou Němci a Francouzi tolik rozhněvali USA: "Musíme udělat vše, abychom se vyhnuli válce v Iráku."

Uvnitř Evropské unie jsou na americké straně pouze Britové a méně zřetelně i Nizozemci, Dánové a Italové. Tedy sotva třetina unie. USA mají malou podporu i mezi neunijními zeměmi Západu. Proti válce je neutrální Švýcarsko i Norsko, člen NATO.

Zato mezi zeměmi střední Evropy, které se chystají k unii připojit, je situace úplně obrácená. "Pro americkou politiku je mnohem větší porozumění mezi novými než mezi starými členy NATO," tvrdí poradce polského premiéra Leszka Millera Tadeusz Iwiński.

Proti kurzu USA se staví jen jediná země v celé oblasti - Slovinsko. Podle svého ministra zahraničí Dimitrije Rupela "má blíže k Německu a Francii než k USA". Bezvýhradnou podporu zato slibuje Litva a také Polsko, které George W.
Bush nedávno označil za "nejlepšího přítele USA v Evropě". Podobná chvála byla dosud vyhrazena jen pro Brity či Němce.

Nechceme do války, ale uděláme to, co chce Amerika
K přívržencům Spojených států se řadí celé Pobaltí, Rumunsko, Bulharsko a také Česko nebo Maďarsko, ačkoli nadšení nad účastí ve válce není v těchto zemích nijak velké.

"Je nepříjemné slyšet to, ale momentálně se tomu nedá vyhnout: země východní Evropy se masivně přiklánějí k následování amerického vůdcovství v otázkách obrany a zahraniční politiky," konstatoval Le Monde, list francouzské elity.

Země střední Evropy se sice schovávají za nutnost další rezoluce OSN, která by válku schválila. Avšak nikdo nepochybuje, že v případě nutnosti Ameriku podpoří. Platí tak šířeji to, co napsal jeden rumunský list o své zemi: "Rumunsko nechce do války, ale udělá to, co chce Amerika."

Nejde tu jen o politickou podporu, s níž budou Spojené státy moci tvrdit, že mají podporu v mezinárodním společenství. I když vojenské zdroje střední Evropy nejsou závratné, nejsou ani bezvýznamné.

Tak česká protichemická jednotka představuje podle britského listu The Guardian celou třetinu všech kapacit NATO v této oblasti. A její cena poroste s tím, jak poroste hrozba nasazení chemických a biologických zbraní v případné válce proti iráckému režimu. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Na Manhattanu explodovala nálož, zranila jen útočníka

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze. Linky metra v okolí incidentu jsou uzavřeny. Podle...

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...Najdete na iDNES.cz