Povstalci z hnutí Séléka v Bangui

Povstalci z hnutí Séléka v Bangui | foto: Reuters

Násilí v srdci Afriky neutichá, podřezaný křesťan skončil v příkopě

  • 25
Napjatá situace ve Středoafrické republice podle všeho nepolevuje ani po mnoha měsících krveprolití. Střety muslimů a křesťanů vyvrcholily před několika dny, kdy skupina ozbrojenců za bílého dne popravila bezbranného křesťanského mladíka. Podle rodiny oběti šlo o muslimy.

Polin Pumandele byl 23letým křesťanem, který se živil prodejem dřeva. V současné napjaté situaci v zemi k jeho skonu stačilo to, že je křesťan. Skupinka muslimských ozbrojenců si na něj počíhala brzy ráno, když s nákladem dřeva procházel jednou z menších uliček v Bangui. Po nevyprovokovaném útoku skončil o pár sekund později pobodán v příkopu u cesty. Tím však brutální napadení neskončilo. Jeden z útočníků mu posléze podřízl hrdlo.

Opodál hlídkovaly mírové jednotky OSN. Vraždu však vůbec nezaregistrovaly. Hrůzný zločin vyšel najevo až po tom, co skupina mužů – pravděpodobně samotných vrahů – pohodila znetvořené tělo Pumandeleho před centrálu místního Červeného kříže. Smrt mladíka posléze ukázala, jaké nepřátelství panuje mezi místními křesťany a muslimy.

Když se příbuzní Pumandeleho dostavili do márnice, jeden z nich prohlásil: "Tohle udělali muslimové. Podřízli mu krk jako nějaké krávě. Všechny nás zabijou." Příbuzní pak Pumandeleho tělo zahalili pestrobarevným oblečením a převezli ho do jeho rodné vesnice. Tam nenávist vůči muslimům eskalovala.

"Všichni muslimové v této zemi zemřou," křičela jedna z žen. Jiný muž pak prohlásil, že "musíme upálit muslima a pak ho sníst". Tělo rodina uložila ve svém malém domku. Otec Pumandeleho Gilbert pro server washingtonpost.com uvedl, že jeho syn byl civilista. "Nenosil u sebe zbraň. Nenosil ani nůž. Proč? Proč?" naříkal.

Spory křesťanů a muslimů mají přes tisíc mrtvých

Středoafrickou republikou sužuje násilí od loňského březnového převratu, za nímž stálo islamistické hnutí Séléka vedené Michelem Djotodiou (více o převratu zde). Ten se stal prvním muslimským prezidentem této převážně křesťanské země. V polovině ledna však pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou (více o odstoupení prezidenta zde).

Po jeho demisi se převážně muslimští ozbrojenci Séléky stáhli z metropole Bangui na venkov, odkud od té doby přicházejí zprávy o četných vzájemných odvetných útocích. Zpravodajové informují, že ozbrojené konflikty pokračují zejména na severu a západě země.

Násilnosti ve Středoafrické republice si už vyžádaly přes tisíc mrtvých a zhruba milion lidí, tedy čtvrtinu obyvatel země, vyhnaly z domovů.

V zemi působí asi čtyři tisíce vojáků Africké unie a 1 600 příslušníků francouzské armády. Ani jim se však nedaří násilnosti zastavit. Na konci ledna Rada bezpečnosti OSN souhlasila s tím, aby se k nim na půl roku přidalo zhruba 500 vojáků z Evropské unie. OSN zase nedávno varovala, že Středoafrické republice hrozí genocida.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video