Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Situace v ČTK se zamotává, vítěz tendru se domáhá vedení agentury

  14:19aktualizováno  14:40
Vítěz tendru na nového generálního ředitele České tiskové kanceláře Radim Hreha se brání proti zrušení tohoto výběrového řízení. Postup Rady ČTK považuje za protizákonný a upozorňuje partnery veřejnoprávní agentury na možný soud. Poslanci sněmovní mediální komise budou hlasovat o odvolání Rady ČTK.

Radim Hreha soudí, že má legitimní nárok řídit veřejnoprávní tiskovou agenturu ČTK. | foto: SME

Radim Hreha nesouhlasí se stanoviskem Rady ČTK, která neuznala rezignaci dlouholetého ředitele Milana Stibrala a zrušila už uzavřené výběrové řízení na jeho nástupce, kterým měl být právě Hreha.

Stejný názor mají i poslanci mediální komise. Chování radních považují za skandální. "Oslovím kolegy, abychom hlasovali o odvolání Rady ČTK, už je nutné s tou situací něco dělat," řekl iDNES.cz předseda komise Vítězslav Jandák (ČSSD).

Milan Stibral v půli června po šestnácti letech rezignoval na řízení ČTK. Radní proto vypsali výběrové řízení, které vyhrál Radim Hreha a rada ho jmenovala novým ředitelem.

Proti tomu se ovšem mezi zaměstnanci agentury zvedla vlna nevole, přiživená i zprávami ze Slovenska, kde Hreha v roce 2007 působil v čele veřejnoprávní televize. Na jeho obranu se ale postavil současný ředitel STV Štefan Nižňanský.

Milan Stibral si rezignaci rozmyslel, údajně po nátlaku zaměstnanců, kteří se "báli změny".

Radní proto v tajném hlasování Hrehu odvolali a jmenovali Stibrala zpět do funkce. Poslanec Jandák poté uvedl, že takto nemůžou popírat sami sebe a vyzval je, aby mu do 15. října sdělili, kdo ČTK řídí.

Kontroloři agentury si proto zadali právní rozbor situace, z kterého vzešlo, že Stibrala vrátili do funkce v souladu se zákonnými pravomocemi. Hreha i Jandák ovšem tuto analýzu zpochybňují.

Stanovisko Radima Hrehy k prohlášení Rady ČTK

Na základě právních rozborů, které mám k dispozici, konstatuji:

1. Informace ČTK, kterou převzaly další zpravodajské weby, že volba Milana Stibrala je právně relevantní, je nepravdivá a jiné právní posudky naopak poukazují na celou řadu právních vad. Bohužel se této dezinterpretace dopouští subjekt, jehož zpravodajské výstupy mají být nade vší pochybnost korektní.

2. Rada ČTK svými kroky ve dnech 10. a 17. září a 1. října 2009 opakovaně porušila zákon č. 517/1992 Sb., o České tiskové kanceláři, v platném znění.

3. Vzhledem k tomu, že Stálá komise pro sdělovací prostředky Poslanecké sněmovny PČR vyzvala na svém zasedání dne 1. října 2009 Radu ČTK, aby do včerejšího dne uvedla stav ČTK do souladu se zákonem, zdržel jsem se do této chvíle právních kroků, vedoucích k tomu, abych se ujal funkce generálního ředitele ČTK na základě rozhodnutí soudu.

Protože Rada ČTK ve stanoveném termínu protiprávní stav neodstranila, nezbývá mi jiná možnost, než postupovat dále právní cestou.

4. Upozorňuji veškeré smluvní partnery ČTK, že jakékoliv smluvní závazky ČTK přijaté současným managementem od 1. října 2009 včetně mohou být soudní cestou prohlášeny za neplatné.

Lituji, že Rada ČTK svým jednáním od 10. září 2009 poškozuje zájem a dobré jméno ČTK, a budu usilovat o co nejrychlejší nápravu tohoto stavu.

V Praze dne 16. října 2009 Ing. Radim Hreha

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...Najdete na iDNES.cz