Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ledovka a jazyky sužují řidiče v Česku. Problémy mělo Jablonecko

  7:01aktualizováno  22:03
Sníh v pondělí pokryl silnice na víc než polovině území Česka. Kde není sůl, je led, varují silničáři. Na Jablonecku správce silnic vyhlásil kalamitní stav, záhy ho ovšem odvolal. I přes velké problémy jsou totiž silnice II. a III. tříd sjízdné, byť některé jen s řetězy. Silnice v dalších krajích blokovaly uvázlé kamiony nebo autobusy. Sněžit má podle výstrahy i v noci na úterý.

Silničáři na Jablonecku před 16. hodinou přiznali, že boj s počasím prohrávají, přestože je v terénu veškerá technika. O hodinu později však kalamitní stav odvolali s tím, že všechny silnice jsou sjízdné.

Posílejte fotky a videa

Nafotili jste řádění bouřky, či jiné rozmary počasí, nebo jakoukoliv zajímavou událost?

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Použité fotografie či videa odměníme honorářem. Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde.

“Kdo nemusí, ať nevyjíždí. Na silnicích I. tříd je sjízdný jeden pruh, silnice II. a III. tříd jsou sjízdné jen se sněhovými řetězy,“ uvedl dispečer pro Jablonecko Jaroslav Podolský. Podle něj připadlo od večera místy až čtvrt metru sněhu. „Za hodinu přibudou v průměru dva centimetry,“ dodal.

Nejsilnější sněhové přeháňky a bouřky postupovaly v noci přes severovýchod Čech k jihovýchodu a na Vysočinu. „V tomto pásu padaly i tři a více centimetrů sněhu za hodinu. Podobně silné přeháňky postupovaly i přes Prahu k jihovýchodu, ale netrvaly tak dlouho,“ řekl iDNES.cz Pavel Borovička z Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle jeho odhadu přes noc napadlo i přes deset centimetrů, a to na návětří Jizerských a Krušných hor a Krkonoš a na jihozápadě Čech. Podobný údaj hlásila i Lysá hora v Beskydech. V Krušných horách spadlo přes 15 a na Klínovci až 25 centimetrů nového sněhu. Výstraha před sněhem a sněhovými jazyky platila do pondělního podvečera (více čtěte zde).

Sněhová vichřice v Krkonoších. Lanovka na Sněžku stojí:

„Od nedělního večera připadlo do 20 centimetrů sněhu a stále intenzivně sněží,“ řekl ČTK v 11:30 dispečer zimní údržby Libereckého kraje Pavel Pospíšil. Vozovky nižších tříd pokrývá sníh v celém kraji. Na Českolipsku je na silnicích II. a III. tříd vrstva zledovatělého sněhu krytá posypem, na Liberecku je rozbředlý sníh a na Jablonecku a Semilsku ujetá vrstva sněhu.

Neprůjezdný je pro kamiony hraniční přechod v Harrachově. Důvodem je špatně průjezdná silnice I/10 mezi Desnou a Harrachovem. Na několika místech kraje uvázly kamiony. U Jablonce nad Nisou i autobus.

Fotogalerie

Kvůli sněhu silničáři pro kamiony uzavřeli i silnici vedoucí k hranicím se Slovenskem mezi obcemi Ostravice a Bílá na Frýdecko-Místecku v Moravskoslezském kraji. S náledím a sněžením by však motoristé měli počítat i v dalších hodinách.

Ústeckém kraji se na některých místech tvoří ledovka, fouká i silný vítr. Většina silnic je sjízdná se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací silničářů. Ledovka hrozí na silnici II/263 u České Kamenice na Děčínsku, tvoří se i na místní komunikaci mezi obcemi Velemín a Chotiměř na Litoměřicku.

Dálnice D8 je mokrá po chemickém ošetření a sjízdná. Na silnicích prvních tříd leží v horských okresech místy zbytky rozbředlého sněhu, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností.

Nový sníh leží i na vozovkách v Pardubickém kraji. Na hlavních tazích je po solení většinou rozbředlý, na menších komunikacích uježděný, místy i zledovatělý. Vlivem větru se často vytvářejí sněhové jazyky, informují silničáři.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Ztížená doprava je na celém území regionu. Na náledí se musí řidiči připravit na Chrudimsku a Skutečsku. Sněhové jazyky vznikají v okolí Hlinska, Ústí nad Orlicí, Svitav, Vysokého Mýta a v Železných horách.

V Královéhradeckém kraji na chemicky ošetřovaných hlavních silnicích leží rozbředlý sníh, na silnicích nižších tříd je ujetá sněhová vrstva. V Náchodě musel být uzavřen hraniční přechod pro nákladní auta nad 3,5 tuny. Důvodem byly problémy se sjízdností v Polsku. Uzavřen byl asi dvě hodiny.

Od 14:55 byla uzavřena silnice II/319 z Javornice do Pěčína z důvodu nehody polského kamionu. Silnice bude zablokovaná do vyproštění vozidla.

Výstraha meteorologů

Meteorologové vydali výstrahu před náledím, sněhovými jazyky a novým sněhem. Tvorba náledí hrozí do úterního rána v celé České republice v oblastech do 500 metrů nad mořem. Sněhové jazyky bude vítr vytvářet v Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Zlínském, Olomouckém, Moravskoslezském kraji a na Vysočině do večera. V těchto krajích s výjimkou Ústeckého a Vysočiny očekávají meteorologové také nový sníh. Sněhová výstraha je však pro nízký stupeň nebezpečí. „V Jizerských horách, v Krkonoších, Jeseníkách a v Beskydech bude ještě vydatně sněžit a od pondělního poledne do večera připadne až 15 centimetrů,“ uvádí výstraha. 

Policie v kraji ráno řešila několik nehod. V Lázních Bělohrad na Jičínsku narazilo auto do zařízení železničního přejezdu. V Nemojově na Trutnovsku řidič převrátil v zatáčce auto na střechu. Obě nehody se obešly bez zranění.

V Jihočeském kraji se tvoří sněhové jazyky na Šumavě. Na hlavních tazích leží po chemickém ošetření břečka, jinde je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. S nárazy větru se mohou setkat také na Českobudějovicku a s návějemi na silnicích musí počítat i na Jindřichohradecku.

Ledovka a sněhové jazyky komplikují ráno dopravu i na Vysočině. Tvoří se v celém kraji, nejvíc na Třebíčsku a Žďársku. Na hlavních tazích jsou zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, na vedlejších silnicích leží vrstva ujetého sněhu krytá posypem. Silnice jsou sjízdné, řidiči musejí podle silničářů věnovat jízdě zvýšenou opatrnost.

V kopcích mezi Stonařovem a Jestřebím na Jihlavsku museli hasiči pomáhat s vyprošťováním uvázlých kamionů. „Na silnici už se nevešel ani náš sypač, museli jsme požádat o pomoc hasiče,“ řekl dispečer Krajské správy a údržby silnici Jan Petrů. Podobná situace je podle něj i na silnici I/38 mezi Želetavou a Jihlavou a na některých silnicích poblíž Nového města na Moravě.

Předpověď na pondělí

V pondělí bude zataženo až oblačno, na většině území bude občasné sněžení, na horách i trvalejší, uvádí web Českého hydrometeorologického ústavu. V polohách pod 300 metrů se objeví srážky i smíšené. Na západě během dne budou srážky ustávat. Teploty se budou pohybovat od -1 do 3 stupňů,  na horách v 1 000 metrech bude kolem -4 °C. Ve vyšších polohách hrozí sněhové jazyky. Silný vítr bude večer slábnout.

Na sněhové jazyky by si měli dávat pozor řidiči i v Plzeňském kraji. Vítr zafoukává hlavně silnice v oblasti Bezvěrovska na severním Plzeňsku a také ve vyšších polohách na Klatovsku, v případě dálnice D5 pak úseky na Tachovsku. Silničáři uzavřeli kvůli sněhu místní komunikaci mezi Tachovem a Chodským Újezdem.

Většina silnic v kraji je však po chemickém ošetření mokrá, sjízdná se zvýšenou opatrností, teploty se pohybují kolem nuly, uvedl za krajské silničáře Martin Kunzendorfer.

Podle něj ledovka v kraji není, problémy ale mohou dělat zafoukané silnice. Sjízdná se zvýšenou opatrností je také dálnice D5. Podle webu dopravniinfo.cz je její vozovka mokrá, po chemickém ošetření, v některých úsecích leží zbytky rozbředlého sněhu. Srážky snižují dohlednost, v oblasti Tachovska se tvoří sněhové jazyky.

Ve Středočeském kraji drobně sněžilo celý den. Sněžení bylo hlášeno zejména na brněnské dálnici D1 a Pražském okruhu.

Dopravní servis - Doprava.iDNES.cz

„Zafoukává se to, tvoří se jazyky. Kde není sůl, je to i zledovatělé. Horší je to v lesních úsecích,“ řekl odpoledne ČTK pracovník benešovského dispečinku silničářů. V terénu je podle něj stále veškerá technika. „Když takhle nepřetržitě drobně sněží, tak je to problém, protože to sypače projedou a zase to za nimi zapadá,“ upozornil.

Na hradecké dálnici D11, strakonické R4 a na dalších silnicích na Benešovsku, Příbramsku a v okrese Praha-západ se odpoledne vyskytovaly sněhové přeháňky. Na mladoboleslavské silnici R10 a také na Kolínsku, Kutnohorsku, Mělnicku, Nymbursku a v Praze-východ cestáři upozorňovali i na déšť se sněhem. Na Berounsku, Kladensku a Rakovnicku komplikoval jízdu také nárazový vítr, například na rychlostních silnicích R6 a R7.

Na východě země v noci téměř nesněžilo

Na Moravě a ve Slezsku kromě západu Jihomoravského kraje podle meteorologa Borovičky v noci nesněžilo. Na jižní Moravě jsou silnice druhých a třetích tříd sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Většinu z nich totiž pokrývá po chemickém posypu rozbředlý sníh. Ve vyšších polohách se na komunikacích na Blanensku a Vyškovsku tvoří od nedělního večera kvůli větru sněhové jazyky.

Noční nehoda na dálnici D5 blokovala provoz u Berouna:

Ve Zlínském kraji místy dopravu komplikuje silný vítr. Motoristé by proto měli jet opatrně, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Silnice v regionu jsou převážně holé, jen vozovky druhé a třetí třídy na Vsetínsku pokrývá zledovatělá vrstva sněhu ošetřená posypem.

Dopravu na silnicích v některých částech Olomouckého kraje komplikují sněhové jazyky, které se místy tvoří zejména na Prostějovsku a Šumpersku. Všechny silnice jsou v Olomouckém kraji se zvýšenou opatrností sjízdné, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.  

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...Najdete na iDNES.cz