Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na hřebenech Krušných hor zuří orkán, meteorologové varují před náledím

  6:52aktualizováno  18:31
V západních Čechách přibývá nehod způsobených větrným počasím. Policie doporučuje řidičům nevyjíždět. Na hřebenech Krušných hor vítr dosáhl intenzity orkánu. Komplikace v dopravě jsou i v jiných částech země. Podle výstrahy meteorologů hrozí v celé ČR do sobotního rána náledí.

Policie v Karlovarském kraji v pátek večer uzavřela další hlavní silnici mezi Plzeňským a Karlovarským krajem. Kvůli dvěma zapadlým nákladním automobilům nyní nelze jezdit po silnici I/21 mezi Drmoulem a Trstěnicemi na Chebsku. Naopak s velkou opatrností je už průjezdný hlavní tah mezi Plzní a Karlovými Vary, silnice I/20, která byla na několik hodin uzavřena.

Dopravní servis - Doprava.iDNES.cz

„Policisté doporučují řidičům v Karlovarském kraji nevyjíždět, pokud to není nezbytně nutné. Na několika místech po celém kraji jsou uzavřené silnice z důvodu popadaných stromů. Popadané stromy jsou v současné době například na silnici z Kraslic na Sokolov, ve Staré Roli, na silnici z Bečova na Krásno, na výjezdu z Karlových Varů na Prahu a na dalších místech po celém kraji,“ informovala policejní mluvčí Zuzana Týřová. Zcela uzavřená je od nočních hodin silnice z Božího Daru na Klínovec.

Hasiči v kraji od časného rána vyjížděli k asi dvěma desítkám událostí, většinou jde o stromy spadlé na silnice, informoval mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Na Chebsku vítr převrátil kamion.

Vítr dosáhl největší rychlosti v Krušných horách. Na Klínovci dopoledne meteorologové naměřili 119 kilometrů za hodinu, na Fichtelbergu v Německu, těsně u hranic, dosáhl vítr v nárazu rychlosti až 148 kilometrů za hodinu, uvedla Petra Polívková z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V Krásném údolí dosáhl vítr rychlosti 94 kilometrů za hodinu a v Aši devadesátikilometrové rychlosti.

Výstraha ČHMÚ

Sněhové jazyky se mohou od pátečního odpoledne do nedělního večera tvořit ve vyšších polohách a na horách v Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

V nižších polohách celé České republiky hrozí do sobotního rána náledí.

Podle Kasala hasiči od rána odstraňovali už asi 15 stromů, které zablokovaly silnice na různých místech kraje. V Horním Slavkově vítr uvolnil plechy na střeše jednoho z domů, u Žalmanova skončilo nákladní auto v příkopě a kvůli větru hrozí jeho převrácení. „U Žlutic narazil do spadlého stromu projíždějící vlak. Nehoda se obešla bez zranění,“ uvedl Kasal.

V Plzeňském kraji je největrněji na Přimdě v Českém lese na Tachovsku, kde přístroje ukázaly nárazy větru až o rychlosti 100 kilometrů za hodinu, v Plzni to bylo 83 kilometrů za hodinu.

Silnice I/20 mezi Štipoklasy a Bezvěrovem, která byla od půl desáté dopoledne uzavřena z důvodu povětrnostních podmínek a tvorby sněhových jazyků, je s velkou opatrností opět průjezdná.

Fotogalerie

V pátek odpoledne vyzvala policie řidiče, aby kvůli sněhu nejezdili na silnice kolem Úněšova na severním Plzeňsku. Podle silničářů se tvoří až metrové závěje.

Další problémy jsou na silnici I/27 mezi Kralovicemi a Vysokou Libyní, která spojuje Plzeň a Most. Na silnici zafoukané sněhem uvázlo několik kamionů. U Třemošné na Plzeňsku sjel po srážce s osobním autem do příkopu autobus a převrátil se na bok (podrobnosti najdete zde).

Podle mluvčí krajských hasičů Pavly Jakoubkové zasahovali hasiči od 5:30 do 9:00 u přibližně 40 událostí, z toho 40 procent představovaly dopravní nehody. „Kvůli silnému náledí byla na čas uzavřena silnice u Třemošné, kde se během hodiny staly čtyři dopravní nehody, nebo mezi Osekem a Březinou na Rokycansku, kde v jednu chvíli havarovalo šest aut,“ popsala Jakoubková.

Na silnicích v kraji jsou místy zbytky rozbředlého sněhu, někde kvůli silnému větru vznikají sněhové jazyky, někde je náledí. Jízdu může lokálně komplikovat také zhoršená viditelnost kvůli mlze nebo srážkám. Na Šumavě je ve vyšších polohách stále na silnicích vrstva ujetého sněhu.

Lokální trať mezi Kralovicemi na Plzeňsku a Rakovníkem uzavřela na šest hodin kalamita, na kolejích byla navátá vrstva sněhu. Cestující vozily náhradní autobusy. Provoz na trati byl zastaven po 10:00, trať museli pracovníci vyfrézovat. „Po 16:00 byl provoz na trati obnoven,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš. Jinde v regionu sníh železniční dopravu nekomplikoval.

Předpověď na pátek

V pátek bude podle aktuální předpovědi oblačno až zataženo. Místy bude sněžit, v polohách pod 500 metrů se objeví i smíšené přeháňky či déšť. Srážky budou místy namrzat a vytvoří se ledovka, zejména v ranních hodinách na Moravě.

Teploty se budou pohybovat od 1 do 5 °C, v Čechách se bude během dne ochlazovat, v 1000 m na horách bude kolem -4 °C.

Spadlý strom zastavil těsně před polednem dopravu na železniční trati mezi Opavou a Bruntálem v Moravskoslezském kraji. Vlaky v úseku Milotice nad Opavou Bruntál nahradily autobusy, řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Eliáš.

Strom, který nevydržel nápor sněhu na kolejiště, spadl okolo 12:40. „Odhadujeme že odstraňování potrvá přibližně do 16:00,“ uvedl Eliáš.

Zhruba od 7:00 řešili energetici v západních Čechách poruchy elektrického vedení. „V Karlovarském kraji jsme zaznamenali výpadky například u Františkových Lázní a Skalné, u Mariánských Lázních v Děpoltovicích na Karlovarsku. V Plzeňském kraji se objevily problémy zejména na Tachovsku v okolí Přimdy a Boru u Tachova. Brzy ráno jsme řešili i výpadky na Šumavě,“ uvedla mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Michaela Jírovcová. Poruchy podle ní technici postupně opravují.

Výstraha na silný vítr platí v některých krajích do pátečního odpoledne. Na hřebenech hor může podle meteorologů dosáhnou rychlosti až 130 km/h (více čtěte zde).

Silnice z Tanvaldu do Polska je pro kamiony opět uzavřená

Dešťové přeháňky se sněhem ráno komplikují dopravu na Pelhřimovsku na Vysočině. Během noci napadly asi dva centimetry nového sněhu. Hlavní silnice jsou většinou vlhké po chemickém ošetření, na vedlejších leží vrstva ujetého sněhu krytá posypem. Silnice jsou podle silničářů sjízdné, řidiči však musí věnovat jízdě zvýšenou opatrnost. U Golčova Jeníkova na Havlíčkobrodsku havarovala dvě osobní auta.

Na některých silnicích ve Zlínském kraji se ráno vlivem silného větru tvoří sněhové jazyky. Viditelnost místy snižují sněhové přeháňky. Cesty druhé a třetí třídy na Vsetínsku pokrývá ujetý sníh, silnice v ostatních částech kraje jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Sjízdné jsou však jen se zvýšenou opatrností, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Bouře v západní Evropě

Sever Německa se i v pátek podobně jako ve čtvrtek potýká s problémy v dopravě, které způsobila bouře.

Trať mezi Brémami a Hannoverem musela být uzavřena a německé dráhy DB kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám snížily rychlost vysokorychlostních vlaků na 200 kilometrů v hodině, běžně přitom jezdí až o sto kilometrů v hodině rychleji.

Kvůli sněžení a větru hlásí komplikace v dopravě také Belgie, Nizozemsko či Francie, kde jsou statisíce domácností bez elektřiny.

V Libereckém kraji je od půlnoci pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů uzavřená silnice 10 z Tanvaldu přes Harrachov do Polska. V noci připadlo v kraji od dvou do pěti centimetrů vlhkého sněhu a silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, uvedl krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil.

„Hlavní tahy jsou převážně mokré,“ uvedl Pospíšil. Na inertně udržovaných silnicích, zejména v horách, je vrstva nového sněhu. „Silnice jsou vypluhované, posypané, přesto je zase potřeba jezdit se zvýšenu opatrností. Sníh je mokrý, vlhký a sjízdnost na něm je horší, protože se sníh ujíždí a snadno jde auto na něm do smyku nebo se chová nepředvídatelně,“ dodal Pospíšil.

Správa a údržba silnic Ústeckého kraje nedoporučuje vyjíždět do oblasti Krušných hor na Chomutovsku. Fouká tam extrémně silný vítr, řekl mluvčí krajského úřadu Zdeněk Rytíř. Podle aktuálních informací jsou zatím uzavřené dva úseky silnic.

Uzavřená je silnice 223 v obcích Výsluní a Křimov. Silnice je neprůjezdná, jsou na ní zapadlá auta. Sněhové jazyky uzavřely podle policejního webu také více než šestikilometrový úsek silnice číslo 22314 mezi Kláštercem nad Ohří a Měděncem. Silnice je nesjízdná, na místo míří silničáři.

Na Předmostí v centru Ústí nad Labem podle policejního webu naboural po smyku autobus do sloupu. Podle předběžných informací si havárie vyžádala zranění jedné cestující. Silnice je průjezdná jen s velkou opatrností. Autobus havaroval také na Karlově náměstí v Roudnici nad Labem. Srážka s osobním autem se obešla bez zranění.

V Jihomoravském kraji jsou komunikace nižších tříd po chemickém ošetření a sjízdné se zvýšenou opatrností. Místy na nich leží rozbředlý sníh, informuje krajská správa a údržba silnic. Silnice I. třídy jsou sjízdné bez omezení, stejně tak dálnice. Stále platí uzavírka pro nákladní auta těžší 12 tun, a to mezi Drnovicemi a Podomím na Vyškovsku.

Na některých vozovkách Jihočeského kraje se po ránu tvoří náledí. Platí to především pro silnice všech tříd na Českokrumlovsku. Hlášeno je také několik nehod. Při jedné z nich byl u Úsilného na Českobudějovicku při srážce dvou osobních vozu zraněn jeden člověk. Všechny vozovky v kraji jsou podle silničářů nadále sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na dálnici D3 si řidiči musí dát pozor, protože na ní leží zbytky rozbředlého sněhu.

Horská služba v Krkonoších upozorňuje na závěje a vítr

Horská služba v Krkonoších upozorňuje případné zájemce o túry na sněhové závěje a silný vítr. V Krkonoších připadlo v noci přes deset centimetrů sněhu, na hřebenech hor je navíc silná mlha.

Podle horské služby průměrná rychlost větru na hřebenech přesahuje 80 kilometrů v hodině, proto se na mnoha místech tvoří sněhové jazyky a závěje. Například na Luční boudě v nadmořské výšce 1 415 metrů nad mořem byly dnes ráno čtyři stupně Celsia pod bodem mrazu, dohlednost se kvůli mlze pohybovala mezi 50 až 200 metry.

Na hřebenech Krkonoš leží zhruba 90 centimetrů sněhu, v lavinových katastrech platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Kvůli silnému větru byl ráno mimo provoz horní úsek lanovky z Růžové hory na Sněžku, spodní úsek lanovky spojující Pec a Růžovou horu fungoval bez omezení.

V Královéhradeckém kraji byly ráno všechny silnice s opatrností sjízdné. Na hlavních tazích ležel rozbředlý sníh po chemickém ošetření, inertně udržované úseky silničáři pluhovali a ošetřovali posypem, informovala Správa a údržba silnic Královéhradeckého kraje.

Na mnoha místech v Pardubickém kraji zůstává na silnicích sníh. Většinou je po solení rozbředlý, na menších komunikacích ve vyšších polohách i uježděný. Všechny cesty jsou s opatrností sjízdné, informují silničáři. Opatrně by měli jet motoristé zvláště v oblasti Lanškrouna, Svitav, Hlinska, Poličky a Žamberka, místy se tvoří sněhové jazyky. Závěje vznikají i v Železných horách. Na Svitavsku mohou vozovky namrzat.

Silný vítr komplikuje dopravu na Jesenicku v Olomouckém kraji. Na mnoha vozovkách se kvůli němu tvoří sněhové jazyky, správci silnic doporučují zvýšenou opatrnost. Na sněhové jazyky mohou narazit řidiči i na Šumpersku. Hlavní tahy pokrývá rozbředlá vrstva sněhu, na vedlejších silnicích se drží ujetá sněhová vrstva krytá posypem. V nižších polohách kraje jsou již vozovky vesměs holé, vyplývá z informací silničářů. U Skorošic komplikuje dopravu nehoda autobusu, který sjel do příkopu. Zranil se jeden cestující.

„Na Jesenicku panuje silný nárazový vítr a sněží. Na vozovkách leží rozbředající, místy ujetý sníh, na inertních cestách ujetá vrstva krytá posypem. Místy se tvoří sněhové jazyky, zvláště na Javornicku. Vozovky se zafoukávají hlavně ve vyšších polohách, zatím je však vše sjízdné,“ řekl dispečer jesenické správy silnic.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Najdete na iDNES.cz