Síť za miliardu dolarů pohlídá prales i mafii

  • 10
Brazílie spustila kontroverzní systém elektronické ochrany amazonského deštného pralesa. Má přispět ke zlepšení ochrany životního prostředí v ohrožené oblasti. Na první výsledky však nečekají pouze ekologové, ale také policie. Síť Sivam za 1,5 miliardy dolarů má totiž také pomoci v boji proti mafii.

Systém byl slavnostně spuštěn ve čtvrtek v Manausu, metropoli státu Amazonas. Ceremonie zprovoznění se zúčastnil i brazilský prezident Fernando Cardoso.

Systém tvoří síť 30 letounů a 25 radarových systémů, jejichž senzory jsou spojeny s 87 přijímacími stanicemi, koordinačními centry a monitory. Plně funkční bude systém však až za několik měsíců.

Pomocí Sivamu budou úřady v oblasti o rozloze 5,5 milionu kilometrů čtverečních sledovat využívání půdy. Loni nelegální těžba a požáry zničily skoro 16 tisíc kilometrů čtverečních brazilských lesů. Do roku 2020 bude zřejmě vytěženo 42 procent amazonských lesů.

Systém má také pomoci při omezování aktivit mafií obchodujících s drogami a se zbraněmi. Amazonské pralesy pokrývají 60 procent Brazílie a kryjí její hranice se sedmi zeměmi.

Nejžhavější z nich je kolumbijská, kudy proudí jednak povstalecké oddíly a také pašeráci drog. Pro překonání hranice často používají lehká letadla, jež by radary měly zavčas objevit.

Podle mluvčího projektu je pohraničí v amazonské oblasti z poloviny bez ostrahy, což by měl systém Sivam vyřešit. Armádní experti tvrdí, že vojsko bude bezzubý tygr, protože podezřelá letadla bude vidět na radaru, ale nebude mít povolení je sestřelit.

V rámci nového kontrolního mechanismu však prezident Cardoso chce prosadit zákon, jenž by umožňoval sestřelení podezřelých letounů. Pozorovatelé upozorňují, že se to děje v době, kdy podle oficiálních údajů sílí aktivity kolumbijských povstalců na hranici s Brazílií.

Nový systém je mnohde hodnocen s nedůvěrou. Sdružení indiánů se obávají větší kontroly ze strany armády. Nacionalisté si zase stěžují na skutečnost, že na systému Sivam se významně podílí americká elektronická a zbrojařská firma Raytheon Inc.

Někteří dokonce tvrdí, že USA chtějí pod záminkou ochrany životního prostředí "internacionalizovat" přírodní zdroje amazonského deštného pralesa.

Někteří poslanci chtějí nechat vyšetřit schvalování projektu a považují ho za geopolitický krok, který bude mít mít vážné důsledky pro eventuální vojenské operace.

Optimističtí nejsou ani ochránci přírody. Podle nich budou radary sice dobře zachycovat nelegální těžbu lesa, ale vzhledem k rozsáhlým rozpočtovým škrtům v oblasti ochrany životního prostředí nebudou na skutečný boj proti pirátským těžařským společnostem peníze.

Systém Sivam, určený na ochranu brazilského deštného pralesa, bude využívat pozorovacích letadel Embraer EMB 145 SA.

Brazilský prezident Fernando Henrique Cardoso ukazuje na obrazovku monitoru systému Sivam, který mapuje dění v brazilském deštném pralese. (25. července 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video