Skupina senátorů vyzvala premiéra Babiše k přijetí 50 syrských sirotků

  10:38aktualizováno  17:19
Šestatřicet senátorů vyzvalo premiéra Andreje Babiše, aby ČR přijala padesát syrských sirotků. Podle senátorů by se mělo jednat o „skutečné sirotky, především malé děti“, na které nelze pohlížet jako na běžné imigranty.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

„Považujeme za samozřejmé, že kritéria pro přijetí by byla stanovena jednoznačně, abychom přijímali skutečné sirotky, především malé děti, které jsou nejzranitelnější v těžké životní situaci,“ píše skupina senátorů s tím, že by předem bylo jasně stanoveno, na jakou dobu a za jakých podmínek by si je české rodiny mohly převzít do pěstounské péče.

Skupina senátorů také poukazuje na to, že desítky rodin nabídly pomoc (podrobnosti čtěte zde). „Prosím, nedopouštějme se pokrytectví s poukazováním na jiné druhy pomoci či povinnost postarat se o sirotky českých občanů žijících v sociálním systému naší země. Nedopouštějme se zbabělosti z možné ztráty procent volebních výsledků,“ vyzývají senátoři (celé prohlášení najdete zde).

„Myslím, že je třeba dodržovat nějaké humanitární zásady. Příklad Nicholase Wintona, který zachránil celou řadu židovských dětí z tehdejšího Československa je naprosto přesný. Takový postoj, že my nepřijmeme ani jednoho uprchlíka, i kdyby to byl dvouletý sirotek, který přišel o celou svou rodinu, není v duchu našich humanistických tradic. Tady nejde o to otevírat dveře libovolnému počtu uprchlíků, ale mluvíme o malých dětech,“ řekl iDNES.cz jeden z podepsaných senátorů Jiří Dientsbier (ČSSD).

Návrh, aby vláda přijala dětské sirotky z uprchlických táborů, neprošel

Podle dalšího senátora Zbyňka Linharta dopis nic nevyřeší. „Člověk se ale musí umět ozvat. Bohužel Senát není ten, kdo o tom rozhoduje ani ten, kdo něco organizuje, to musí dělat vláda,“ myslí si Linhart.

„V debatě, která se odehrává, motají kolegové švestky s jabkama. Když paní Filipi říká, jak v Sýrii je adopce zakázaná a tak dále, dostává debatu někam jinam. Tady nejde o adopci, ty děti nejsou v Sýrii a velký počet dětí je v Řecku. To nejsme schopni aspoň určitému počtu dětí pomoct z lágrových podmínek do slušného prostředí, byť dočasně?“ ptá se nezávislý senátor Linhart.

Pod výzvu se podepsal i předseda Senátu Milan Štěch a místopředsedkyně horní komory Miluše Horská. Původně dokument podepsalo 28 senátorů, v průběhu odpoledne přibylo ještě dalších osm podpisů.

Podle premiéra Andreje Babiše je téma politicky zneužíváno před komunálními volbami. Jde podle něj o pseudoaféru a „vrtěti psem“. „Je to nechutné, brát děti do politického boje. Je neuvěřitelné, co z toho vzniklo. Na základě nesmyslného tvrzení paní Šojdrové, která stále mění svoje stanovisko,“ řekl na neformálním summitu lídrů zemí EU v Salcburku Babiš.

Přijetí padesáti syrských sirotků projednávala na středečním jednání i Sněmovna. TOP 09 ve dolní komoře navrhla: „Poslanecká sněmovna žádá vládu ČR, aby přijala na naše území nejméně 50 dětí bez rodičů z uprchlických táborů podle vlastního výběru a zajistila dostatečnou péči o ně.“ Neuspěla. 

Pro doporučení vládě nebyl ani jeden poslanec ANO, ČSSD, KSČM a SPD (jak hlasovali jmenovitě jednotliví poslanci, se můžete podívat zde).

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Je to hyenismus. Muž na záznamu je zřejmě duševně nemocný, řekl Zeman

Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem. (15. 11. 2018)

Prezident Miloš Zeman se v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem vyjádřil i k aktuální kauze okolo premiérova syna...

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Najdete na iDNES.cz