Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sionské protokoly televize Fox News praví: Pozor na George Sorose!

  8:44aktualizováno  8:44
Kdykoliv slyším, jak se příslušníci americké republikánské pravice označují za "konzervativní", zažívám duševní ekvivalent lehkého elektrického šoku, začíná svůj polemický příspěvek americký publicista, spisovatel a nukleární expert Jonathan Schell.

Fox News v akci: hrozný Obamův čas | foto: swamppolitics.com

Historik z devatenáctého století Thomas Macaulay popsal tento rozdíl dobře. V Anglii existují "dvě velké strany", napsal, které projevují "odlišnost, jež vždy existovala a vždy musí existovat". Na jedné straně stojí liberálové, "třída mužů dychtivých v naději, smělých ve spekulaci, neustále se prosazujících vpřed… a nakloněných připsat každé změně k dobru, že je zlepšením". Na straně druhé jsou konzervativci, "třída mužů, kteří s láskyplností lpějí na čemkoliv, co je starobylé, a kteří, ač přesvědčeni nezvratnými důvody, že novátorství by bylo přínosné, uvolí se k němu jen s mnoha pochybnostmi a zlými předtuchami".

Radikálové na několik způsobů

Podle tohoto měřítka už pravice ve Spojených státech – lidé kolem stanice Fox News, hnutí Čajový dýchánek a ve stále větší míře i Republikánská strana samotná – nepatří ke konzervativcům. Patří k radikálům.

Fox News Channel

Fox News Channel

Jsou to radikálové ekologičtí, kteří popírají vědecký konsensus v otázce globálního oteplování; jsou připraveni nechat zeměkouli uvařit. (Co může být méně konzervativní než toto?)

Jsou to radikálové právní, kteří podporují formu mučení zvanou "waterboarding" a také rozsáhlé tajné odposlechy. A kteří by na základě překroucených "originalistických" výkladů americké ústavy odepřeli federální vládě i pravomoc uskutečňovat téměř jakoukoliv formu ekonomické regulace nebo podporovat všeobecnou sociální péči včetně veřejného zdravotnictví.

Dokonce jsou to radikálové jaderní, neboť mnozí z nich se snaží zablokovat novou smlouvu START s Ruskem, která by mírně posunula kupředu agendu kontroly zbraní, již prosazovali všichni republikánští prezidenti od dob Richarda Nixona. Kandidáti Čajového dýchánku dokonce naznačili, že ozbrojený odpor vůči americké vládě možná bude již brzy ospravedlnitelný.

Velmi snadné a hnusné nálepkování

Nic však radikalismus nové pravice neilustruje lépe než nedávný útok komentátora stanice Fox News Glenna Becka na finančníka a filantropa George Sorose. Soros je maďarsko-židovského původu a Beckův útok s názvem "Loutkář?" recykluje téměř jako přes kopírák slovní obraty nejškodlivějších antisemitských ideologií totalitních hnutí první poloviny dvacátého století. Beck, který své antisemitství popírá, je spikleneckým teoretikem klasického střihu, ačkoliv obsah jím hlásaných spiknutí je bez obalu řečeno prapodivný.

George Soros, předseda představenstva společnosti Soros Fund Management a institutu Open Society

George Soros, předseda představenstva společnosti Soros Fund Management a institutu Open Society

Jistě, zčásti jde o klasické mccarthyovské nálepkování levičáků. O Obamově Bílém domě Beck tvrdí: "Všude kolem tohoto prezidenta jsou komunisti, marxisti a revolucionáři". Ještě zvláštnější je jeho útok na – světe, div se – amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. Ten je označován za původce "progresivismu", který je posléze, věřte nevěřte, označen za zárodek nacismu a bolševismu. Beck pravidelně přirovnává Obamovu politiku k Hitlerově.

Američtí prezidenti, kteří v úřadu dostali Nobelovu cenu míru: Barack Obama (2009), Theodore Roosevelt (1906) a Woodrow Wilson (1919)

Američtí prezidenti, kteří v úřadu dostali Nobelovu cenu míru: Barack Obama (2009), Theodore Roosevelt (1906) a Woodrow Wilson (1919)

(Roger Ailes, zakladatel a prezident Fox News, nedávno řekl o managementu umírněného a střízlivého Národního veřejného rozhlasu: "Samozřejmě jsou to nacisté.")

Wilsona, Hitlera a Obamu spojuje řetězec nesmírně volných asociací, který je veskrze typický pro spiklenecké teoretizování obecně a pro jeho antisemitskou odnož zvlášť: Wilson byl "pokrokový", někteří pokrokoví lidé fušovali do eugeniky (nevadí, že to dělali i někteří konzervativci) a eugenické hnutí ovlivnilo Hitlera; Obama je také pokrokový. Proto jsou pokrokoví lidé, Hitler a Obama jedno a totéž!

O tom všem můžeme prohlásit totéž, co politická myslitelka Hannah Arendtová prohlásila o antisemitském padělku Protokoly sionských mudrců. Jejich smyslem je "odhalovat oficiální dějiny jako vtip a ukazovat, že existuje sféra tajného vlivu, přičemž viditelná, vystopovatelná a známá historická realita byla pouze její vnějškovou fasádou…"

Filozofka Hannah Arendtová

Filozofka Hannah Arendtová

Bacha, chystá se převrat!

Nyní bylo nové epicentrum této wilsonovsko-hitlerovsko-obamovské osy nalezeno v osobě George Sorose. Zatímco v pořadu hraje hudba jako vystřižená z hororů a střídají se záběry na dějinné katastrofy, hlas komentátora říká: "Před osmdesáti lety se narodil George Soros. Jak málo tehdy svět tušil, že se ekonomiky budou hroutit, měny se stanou bezcennými, volby se budou uzurpovat, režimy padat. A že se v centru toho všeho vždy náhodou ocitne jeden miliardář."¨

Fox News dokáže produkovat velmi speciální názory

Fox News dokáže produkovat velmi speciální názory

Následuje obvinění Sorose, že v USA vytvořil stínovou vládu, a konstatování, že tato vláda "nesmírně připomíná" podobné organizace, které Soros "vytvořil v jiných zemích", údajně "před vyprovokováním převratu". Beck z toho falešně vyvozuje, že Soros v minulosti vyvolával v zahraničí převraty, z čehož má vyplývat, že finančník má v plánu uskutečnit podobný převrat i v USA.

Beck to samozřejmě neřekne, ale Soros ve skutečnosti poskytoval prostřednictvím svých nadací Open Society podporu prodemokratickým hnutím v mnoha zemích. V řadě z nich, například v Československu, Maďarsku a Polsku, vládly v té době komunistické režimy. Člověk by si myslel, že osobnost jako Beck, která se sama označuje za konzervativce, bude tento druh činnosti podporovat.

Odkdy se však obchodníci se spikleneckými teoriemi nechávají odradit nesrovnalostmi? Řešení nesrovnalostí je v minulosti trápilo stejně málo jako ignorování faktů. Nacisté koneckonců obviňovali Židy, že představují tajnou sílu v pozadí kapitalismu a současně i komunismu – také tato nesrovnalost a lež je v pořadu "Loutkář?" opětovně vzkříšena.

Zhruba od roku 1994, kdy Newt Gingrich zrežíroval republikánské převzetí americké Sněmovny reprezentantů, se republikáni začali označovat za "revolucionáře" – kterýžto výraz nebývá z úst konzervativců příliš často slyšet. Přišel snad čas vzít je za slovo? Útok Glenna Becka na Sorose – a nezaměnitelný puch jeho brutálních předchůdců – naznačují, jaký typ revoluce mají možná na mysli.

Jonathan Schell

Jonathan Schell

Jonathan Schell (nar. 1943) je členem Institutu národa a vyučuje kurz jaderného dilematu na Yaleově univerzitě. Je autorem knihy The Seventh Decade: The New Shape of Nuclear Danger (Sedmé desetiletí: nová podoba jaderného nebezpečí). Více o autorovi ZDE.

Copyright: Project Syndicate, 2010. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:


ZPRÁVY: Nepolíbili jsme prsten, komentoval Stanjura nezvolení Fialy do čela SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...Najdete na iDNES.cz