Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sinice číhají na plavce v nádržích i přes ochlazení

  12:22aktualizováno  12:22
Ani chladnější počasí a déšť příliš nezlepšily kvalitu vody v přírodních koupalištích. Zákaz koupání prodloužili hygienici na Orlíku v jižních Čechách, naopak Pražané se mohou opět koupat na Džbánu. Nejčistší voda je zatím v Ústeckém kraji.

Na mnoha koupalištích hygienici doporučují po koupání osprchovat. | foto: Václav Hubata - Vacek, MF DNES

Zákaz koupání na Orlíku stále platí pro oblast Podolsko. "Množství sinic se ještě zvýšilo, na hladině se vytvořil souvislý pás vodního květu a koupajícím hrozí akutní nebezpečí poškození zdraví,“ uvedl mluvčí jihočeských hygieniků František Kotrba.

Tři týdny už není vhodná voda ke koupání v rybníku Hejtman a Staňkovském rybníku. Hygienici naopak odvolali zákaz koupání v lokalitě autokempu Radava.

V Libereckém kraji stále platí čtyři zákazy koupání, a to v přírodním koupališti v Lázních Sedmihorky v Českém ráji, v nádrži v Heřmanicích na Českolipsku, na koupališti v České Lípě-Dubici a na koupališti v Zákupech na Českolipsku.

Zhoršila se také kvalita vody v jablonecké i liberecké přehradě. V Královéhradeckém kraji naopak hygienici povolili koupání v největší nádrži regionu - Rozkoši u České Skalice.

Brněnská přehrada bez sinic
V Praze mohou plavci kromě Džbánu i na Šeberák, v obou případech však hygienici doporučují dát si po koupání sprchu. Nejčistšími lokalitami zůstávají motolské rybníky.

Oproti minulým letům je zatím kvalita vody v Brněnské přehradě vhodná ke koupání. Krátkodobý zákaz tu platil pouze v druhé polovině července. Nevhodná ke koupání je podle Miroslava Staňka z brněnské hygienické stanice voda v koupališti v Oleksovicích na Znojemsku.

Hráškově zelené Hracholusky
V Plzeňském kraji by se plavci měli vyhnout nádrži České údolí u Plzně a také nádrži Hracholusky. V lokalitách na Radosti a na hrázi tu už několik týdnů platí zákaz koupání. Podle hydrobiologa Jindřicha Durase z Povodí Vltavy se v poslední době opět lehce zhoršila kvalita vody v horní části přehrady Hracholusky.

"Sinice tu asi nastupují už podruhé, v dolní polovině zůstává hráškově zelená voda," uvedl Duras. Prognóza dalšího vývoje je podle něj nejistá. Čistou vodu stále mají plzeňské rybníky Kamenný, Šídlovský a Velký Bolevecký.

Aktuální informace o čistotě koupališť v jednotlivých krajích jsou na internetových stránkách příslušných krajských hygienických stanic.

Liberecký kraj Ústecký kraj Praha Karlovarský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Najdete na iDNES.cz