Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Singapurka se jako těhotná nakazila koronavirem. Její dítě má teď protilátky

  • 1
Singapurce, která se v březnu nakazila koronavirem, se nyní narodil syn, jenž má protilátky na covid-19. Matka mu je zřejmě předala během těhotenství. Vědci si stále nejsou jistí, zda přítomnost protilátek poskytuje dítěti ochranu před virem. Novorozenci ale bývají nakažení v menší míře, než je tomu u dospělých, mívají jen mírné příznaky.

Jednatřicetiletá Celine Ng-Čanová se nakazila během březnové dovolené v Evropě. Byla zrovna v desátém týdnu těhotenství. „Nebála jsem se, že Aldrin dostane covid-19, protože jsem četla, že riziko přenosu (z matky na plod) je velmi nízké,“ říká.

„Je to velmi zajímavé. Pediatr řekl, že moje protilátky na covid-19 zmizely, ale Aldrin je má. Můj lékař se domnívá, že jsem mu protilátky na covid-19 během těhotenství předala,“ sdělila novopečená matka listu The Straits Times.

Doktoři případ pečlivě studují. „Dosud není známo, zda přítomnost těchto protilátek u novorozeného dítěte poskytuje určitý stupeň ochrany před infekcí covid-19. Ještě méně (se toho ví) o době trvání ochrany,“ řekl agentuře Reuters Tan Hak Koon, předseda divize porodnictví a gynekologie singapurské Ženské a dětské nemocnice KK. Zjištění, jak získávají novorozenci protilátky a jak jsou účinné, by přitom mohlo pomoci při vývoji vakcíny na koronavirus. 

Studie čínských vědců publikovaná v říjnovém čísle odborného časopisu Emerging Infectious Diseases zjistila, že u jedenácti dětí narozených infikovaným ženám z Wu-chanu protilátky postupně vymizely.

„Rapidní rychlost poklesu titrů (v sérologii pojem užívaný k vyjádření stupně zředění vyšetřovaného krevního séra, z něhož lze usuzovat na obsah a množství protilátek v krvi, pozn. red.) naznačuje nedostatek ochranné pasivní imunity u kojenců,“ píše se v článku.

Těhotným hrozí horší průběh covidu, tvrdí studie. Lékaři ženy uklidňují

Jiný výzkum těhotných žen z Wu-chanu našel protilátky ve vzorcích mateřského mléka. Matky je tedy mohly předat dítěti kojením. Protilátky se objevily též ve vzorcích pupečníkové krve, která je obsažená v placentě a pupeční šňůře.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že u některých těhotných žen existuje zvýšené riziko těžkého průběhu nemoci covid-19. Nemoc postihuje především plíce a srdce, které jsou během jiného stavu vystaveny už tak zvýšenému tlaku.

Vědci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí došly po analýze údajů víc než čtyř set tisíc amerických žen ve věku 15 až 44 let, které prodělaly covid a měly příznaky, k tomu, že závažný průběh nemoci je pravděpodobnější u těhotných žen než u ostatních. Nastávajícím matkám hrozilo téměř čtyřikrát vyšší možné riziko nutnosti připojení na plicní ventilaci a dvojnásobné riziko úmrtí.

Podle imunoložky Akkiko Iwasakiové z lékařské fakulty Yaleovy univerzity bývá virová infekce u těhotných žen závažnější kvůli tomu, že imunitní systém se pokouší nikterak neohrozit dítě. „Matka musí zkompromitovat vlastní imunitní obranu, aby zabezpečila zdraví dítěte.“

Podle WHO stále není jisté, zda nakažené matky mohou přenášet virus na plod nebo dítě během těhotenství či po porodu. Podle amerických doktorů z newyorského Irvingova zdravotního centra Kolumbijské univerzity dochází k přenosu koronaviru z matky na děti jen vzácně.

Neobvykle rezistentní děti

Většina z poměrně malého počtu nakažených miminek má jen mírné příznaky. Vědci si lámou hlavu nad otázkou, proč právě nově narozené děti se slabou imunitou vykazují neobvykle silnou imunitu vůči koronaviru. 

Podle jedné teorie může za odpověď právě nedostatečně rozvinutý imunitní systém. V případě invaze viru má imunitní systém u dospělých tendenci přehnaně reagovat, čímž dochází k silnému poškození těla. U dětí příliš drastická odpověď na koronavirus nehrozí.

Podle jiné teorie děti těží z toho, že v porovnání s dospělými nemají tolik receptorů ACE-2. Ten funguje jako vstupní brána koronaviru do lidských buněk. Koronavirus má tedy u novorozenců mnohem menší možnosti vniknout do těla, než je tomu u dospělých lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video