Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Singapur se dusí, městský stát zahalil dým z požárů v Indonésii

  11:19aktualizováno  11:19
Singapur se již několik dní potýká s velmi vysokým znečištěním ovzduší, které způsobily požáry v nedaleké Indonésii. Situace došla až tak daleko, že starším lidem hrozí těžké zdravotní problémy. Někteří lidé se kvůli špatnému stavu ovzduší dokonce bojí vycházet.

Index znečištění ovzduší v Singapuru, kde žije asi 5,3 milionu obyvatel, stále stoupá. V pátek tento přesáhl hodnotu 400, přitom všechny hodnoty převyšující 300 jsou považovány za rizikové pro zdraví obyvatel. Na rekordní znečištění už reaguje i singapurská vláda.

Index znečištění ovzduší

Index znečištění ovzduší (Pollutant Standards Index - PSI) má v Singapuru stupnici od nuly do 500, přičemž do 50 jsou podmínky ovzduší považovány za dobré, od 51 do 100 za přiměřené, hodnoty 101 až 200 jsou nezdravé, 201 až 300 nebezpečné, 301 až 400 rizikové a nad 400 velmi rizikové.

Zdroj: ČTK

Ta doporučila přerušení rozvážek hotových jídel i rychlého občerstvení, armáda mimo jiné zrušila výcvik v terénu. Obyvatelům úřady doporučily, aby raději nevycházeli ze svých domovů.

Velká poptávka je nyní po ochranných maskách a místní obchody hlásí, že začínají být nedostatkovým zbožím.

V Indonésii bojují s obrovskými požáry

Jedna z obyvatelek Singapuru popsala uplynulé dny následovně: "Je to hrozné. Všechna okna v bytě jsou zavřená, fungujeme jen na klimatizaci. Moje matka musí chodit nakupovat v masce. Kvůli smogu ani nevidím, co se venku děje."

Vysoké hladiny znečištění ovzduší v Singapuru a sousední Malajsii, kde bylo uzavřeno na 600 škol, způsobuje kouř z lesních požárů v Indonésii. Zamoření dýmem se pro Singapur a Malajsii stává téměř každoročním problémem, který se často objevuje v polovině roku. Tehdy začínají zemědělci v Indonésii levně získávat půdu pro pole tím, že zakládají lesní požáry. Je to sice nelegální, ale indonéské úřady obvykle nijak nezakročují.

Singapurský ministr životního prostředí v sobotu odletěl do Jakarty, aby o nastalé situaci jednal. Indonéské úřady ve čtvrtek oznámily, že pošlou do vzduchu dva vrtulníky, aby vodou "bombardovaly" oblasti nejhůře zasažené požárem.

Fotogalerie

Na zemi proti ohni bojuje více než 100 požárníků. Další letadla se mají pokusit v následujících dnech rozprašováním chemikálií vyvolat déšť.

Situace se může řešit týdny

Praktický lékař Philip Koh pro server telegraph.co.uk uvedl, že v uplynulých dnech zaznamenal asi 20procentní nárůst pacientů se symptomy souvisejícími se znečištěním ovzduší. "Moji pacienti mi říkají, že mají strach z toho, jak dlouho může tato situace trvat, a bojí se také možného zvyšování indexu znečištění," vysvětluje Koh. Dodal také, že pacienti po něm požadují ochranné masky, protože je u běžných prodejců nemohou sehnat.

Singapurský premiér Lee Hsieng Loong už ve čtvrtek prohlásil, že vysoké znečištění ovzduší může zemi tížit i několik týdnů. "Zatím nedokážeme říct, jak se tento problém bude vyvíjet. Záleží to na požárech, počasí i větru. Vše může trvat mnoho týdnů, dokonce se může stát, že se situace nezlepší až do té doby, než na Sumatře nastane období dešťů, tedy do září října," cituje Loonga BBC.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na náměstí...

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně...

V rakouské továrně na škrob unikl chlor, čtyřicet lidí bylo zraněno

Hasiči budou ve čtvrtek dopoledne na nádraží ve Volarech nacvičovat, jak si

Při úniku chloru v továrně na výrobu škrobu v severorakouské obci Aschach an der Donau bylo ve středu zraněno na...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...Najdete na iDNES.cz