Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ze severu Sinaje prchají křesťané před IS. Egypt chce zachránit aspoň jih

  17:51
Sinajský poloostrov má velké ambice stát se turistickým rájem. Průzračné moře, pestré korálové útesy, luxusní hotelové komplexy mu nahrávají. Jenže atraktivnější pro turisty je spíše jižní část poloostrova, na severu se Egypt potýká s řáděním Islámského státu. A místní lidé odtud utíkají.

Byznysmen Alí Khalil staví hotel na břehu Rudého moře. „Můj hotel bude jedinečný,“ říká o svém projektu. „Bude tam bazén a velké lázně. Jednou to bude vypadat nádherně,“ dodává.

Jenže zatím stojí jen torzo. Den, kdy Khalil nový hotel otevře, se vzdálil. Ne však proto, že by došly peníze.

Nejdříve znervóznilo turisty i investory arabské jaro, další z nich od cesty do Egypta odradila vláda Muhammada Mursího z Muslimského bratrstva a po jeho svržení je na Sinaji vyděsil Islámský stát (IS). Před dvěma lety do ruského airbusu propašoval bombu a zabil všech 224 lidí na palubě.

Letovisko Šarm aš-Šajch, odkud stroj vzlétl, následně zaznamenalo až 85procentní úbytek turistů. Zatímco ještě v roce 2010 turisté přinášeli do egyptské státní pokladny 12,5 miliardy dolarů, o tři roky později to podle agentury Reuters byla polovina. A po útoku na ruské letadlo byl pokles o 66 procent. To se pochopitelně odrazilo v egyptské ekonomice, která zpomalila růst, naopak prudce vyskočila inflace, která loni přesáhla dvacet procent.

31. října 2015

Ztracený sever

A jako by platila přímá úměra, čím méně turistů, tím více teroristů. Škody však nejsou jen finanční, řádění IS hlavně na severu Sinaje má na svědomí stovky životů egyptských policistů a vojáků. Poslední dobou se navíc situace vyostřuje.

Při nedávném útoku zabil IS na severu Sinaje sedm koptských křesťanů a jeho stoupenci v Egyptě zveřejnili video, ve kterém hrozí, že útoky na křesťany znásobí. Koptové ze Sinaje začali prchat, především z města Aríš.

Svoji sílu se IS snažil minulý měsíc demonstrovat i dvěma raketovými útoky na izraelský Eilat. A protože hned vedle je jordánská Akaba, oběť byla hlášena tam. Posílil IS na Sinaji natolik, že by byl pro Izrael skutečnou hrozbou? „Je to spolek amatérů, kteří se rozhodli sestavit armádu,“ řekl izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman. Přesto Izrael, který má na Sinaji 240 kilometrů hranice, s Egyptem úzce spolupracuje. „Nenecháme nic bez odpovědi,“ dodal Lieberman.

Nicméně, jak napsal izraelský deník Jerusalem Post, islamisté na Sinaji mají dobré zbraně - mimo jiné rakety Strela a Grad, naváděné protitankové střely, a skvělé rakouské odstřelovací pušky Steyr. Vše bylo propašováno ze skladů někdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. A to je podle listu také důvod, proč se egyptská armáda zatím nedokáže s džihádisty vypořádat. Podpora islamistům na Sinaji však podle izraelských expertů míří i ze Sýrie přes Jordánsko.

Menší zlo?

Islamisté na poloostrově využili vakua, které vzniklo po arabském jaru, a jak upozornil týdeník The Economist, také frustrace tamních beduínů. Ty prezident Husní Mubárak držel zkrátka, ale po jeho svržení v roce 2011 se snažili získat nad oblastí nadvládu.

Egypťané se často na beduíny dívají svrchu. Beduíni nemají ke státu žádný vztah a vzhledem k tomu, že jim nebylo umožněno mít výraznější podíl na turistickém průmyslu, obživu mnozí z nich našli hlavně v pašování zbraní pro teroristy z Hamasu a Hizballáhu.

Egypt proti islamistům zasáhl už mnohokrát: na jejich pozice na severu Sinaje provedl letecké údery a zorganizoval řadu vojenských operací. Podle listu Financial Times také evakuoval domy při hranici s Hamasem ovládanou Gazou, aby omezil pašování tunely.

Všechno marné. A tak se Káhira nedávno rozhodla spojit se i s Hamasem. V Pásmu Gazy totiž islamisté nacházejí úkryt. Egypt proto po letech napjatých vztahů nabídl Hamasu otevření hraničního přechodu v Rafáhu a také obchodní koncese. To všechno výměnou za to, že zabrání tomu, aby džihádisté přebíhali do Gazy.

Dosud byly přechody do Gazy většinou uzavřeny a Egypt je otevíral jen výjimečně. Dařilo se tak pašování v tunelech, kterých už Egypt zničil zhruba dva tisíce. Teď však Egypt povolil do Gazy vjezd kamionů naložených potravinami a dalším zbožím. Byl to jen začátek, Egypt je ochoten udělat víc, pokud Hamas ohlídá hranice. Nakonec cílem Hamasu je „jen“ zničit Izrael, celosvětové džihádistické ambice jako IS nemá.

Je však otázka, co bude dál. Gaza a Egypt mají podle agentury Reuters společné zájmy, ale vzájemně si moc nevěří. Trvalé otevření hranic, povolení Palestincům přes ně vycestovat, investice do rozvoje oblasti, a tudíž i do pracovních míst, to není něco, co by se dalo udělat přes noc.

Hnutí Hamas navíc nedávno za svého nového vůdce zvolilo radikálního teroristu Jahju Sinwara. A jak napsal izraelský list Jediot Achronot, spolupráce se už začíná hroutit. Koncem února totiž Egypt odpálil Hamasu další tunel a Sinwar to ostře odsoudil.

Byl to totiž právě Sinwar, kdo organizoval budování řady tunelů pod hranicí s Egyptem, aby přes ně do Gazy pašoval zbraně. Podle listu Jediot Achronot jeho zvolením obyčejným Palestincům mizí naděje na to, že se jejich situace díky otevření hranic s Egyptem zlepší.

Pevnost jih

Přitom klid na poloostrově není tak vzdálený, jak by se mohlo zdát. Na jihu Sinaje je situace výrazně klidnější než na turisticky neatraktivním severu.

Podle týdeníku The Economist i beduíni jsou rozděleni. Ti pragmatičtí by raději dali přednost smlouvě se státem, která by jim zajistila určitou autonomii, možnost působit v úřadech i v armádě. Také oni by rádi měli prospěch z turismu. Nakonec i díky nim se dosud daří od exploze terorismu, jaká zachvátila sever, chránit jih, tedy letovisko Šarm aš-Šajch.

Přestože některé evropské vlády před cestami na jih Sinaje své občany varují, jiné - jako třeba Dánsko a Norsko - už nikoli. Naposledy delegace z Itálie ocenila vylepšení bezpečnostních opatření na letišti v Šarm aš-Šajchu. Podle nich jsou dokonce tvrdší než v některých evropských zemích. Italové prý už zvažují investice do letovisek na jihu poloostrova.

Podle izraelských médií se v Šarm aš-Šajchu pro zaměstnance letiště teď instalují zařízení, která jejich identitu prověří otisky prstů. Egyptská média pak informovala o tom, že podle nových opatření bude každý, kdo jede ze severu Sinaje na jih, na kontrolních stanovištích muset prokázat, že tam bydlí nebo že tam má prázdninový pobyt. Z jihu se tedy stává pevnost chránící turisty. Je však otázka, zda to bude turistům stačit.

Severosinajské město Aríš

Severosinajské město Aríš

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Severní Makedonie zvolila novou prezidentku. Předchůdce uznal porážku

8. května 2024  22:19,  aktualizováno  22:35

Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski uznal porážku ve středečním druhém kole prezidentských...

Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, pomoc se k civilistům přesto nedostává

8. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:28

Do Pásma Gazy ve středu přes klíčové hraniční přechody na jihu oblasti nepřicházela žádná...

USA pozastavily dodávky bomb Izraeli. Nechtějí krveprolití v Rafáhu

8. května 2024  10:51,  aktualizováno  20:49

Spojené státy odložily plánovanou dodávku munice Izraeli a kvůli jeho operacím v Rafáhu na jihu...

Plat 200 tisíc čistého, k tomu tučné náhrady. Co čeká na nové europoslance

8. května 2024

Premium Poslední měsíc zbývá do voleb do Evropského parlamentu. A českých 675 kandidátů, kteří usilují o...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...