Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková (20. února, Praha)

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková (20. února, Praha) | foto: Petr Topič, MAFRA

Zmocněnkyně Šimůnková skončila ve funkci šéfky sekce pro lidská práva

  • 49
Monika Šimůnková skončila na Úřadě vlády ve funkci ředitelky Sekce pro lidská práva. V úterý ji odvolal vedoucí úřadu Radek Augustin. Šimůnková však nadále zůstává na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva.

O odvolání Šimůnkové informoval v úterý Úřad vlády. Augustin konkrétní důvod nezmínil. Pouze uvedl, že pro všechny zaměstnance úřadu platí stejná pravidla. "To se samozřejmě nemusí líbit všem," uvedl vedoucí Úřadu vlády.

Premiér Jiří Rusnok novinářům řekl, že se Augustin rozhodl Šimůnkovou odvolat "vzhledem k nějakým problémům v chování v týmu mezi ní a jejími podřízenými a obecně i s její pracovní morálkou".

Sama Šimůnková tato tvrzení jednoznačně odmítá. "Důvody, které mi pan Augustin sdělil, považuji za účelové a zástupné. Do té doby jsem nebyla konfrontována nikdy s ničím, co by mi bylo vytýkáno ohledně mé práce. Bylo to pro mě naprosto nečekané," řekla iDNES.cz zmocněnkyně.

Co považuje za skutečné důvody svého odvolání, sdělí až po středečním jednání s předsedou vlády. "Chtěla bych od něj vysvětlení. Poté budu řešit svou situaci dál," doplnila.

Šimůnkovou dočasně nahradí Martin Šimáček

Sekci do jmenování nového ředitele dočasně povede šéf vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. "Pana Šimáčka považuji za zásadní garanci toho, že se bude Úřad vlády problematice lidských práv i nadále věnovat s nejvyšší péčí. Komunity, jichž se problematika týká, jej velmi dobře znají a přijímají pozitivně," uvedl Augustin.

Výběr nového ředitele nechá na vládu, která vzejde z předčasných voleb. Nový kabinet podle Rusnoka rozhodne i o dalším působení Šimůnkové.

Zda je vhodné oddělit posty vládního zmocněnce a ředitele lidskoprávní sekce, nechce Šimůnková zatím komentovat.

Jednačtyřicetiletá Šimůnková působí na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva od února 2011. V letech 2004 až 2010 pracovala jako právnička a zástupkyně ředitelky Nadace Naše dítě zaměřené na ochranu dětských práv.

Ve funkci se věnuje problematice Romů a dalších národnostních menšin, právům dětí i seniorů nebo tématu domácích porodů.

Podle některých odborníků by lidskoprávní tematiku snadněji prosazoval politický ministr než úřednický zmocněnec. Pozice ministra pro lidská práva a národnostní menšiny fungovala od března 2007 do března 2010, kdy ji zastávala Džamila Stehlíková a následně Michael Kocáb. Post zmocněnce existuje na Úřadu vlády od roku 1998.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video