Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Simonův kocour, který ovládl internet, se vydává na toulky

  9:36aktualizováno  9:36
Internet již stvořil mnoho hvězd, které se proslavily ze dne na den. Za popularitu mu vděčí i grafik Simon Tofield, který s kreslenými příběhy pod názvem Simon´s cat získal srdce více než 50 milionů fanoušků serveru Youtube. Úspěch Simonova kocoura zpečetilo knižní vydání stejnojmenného komiksu. Druhý takový „kocouří“ svazek se nedávno objevil i na pultech českých knihkupectví.

Obálka knihy Simonův kocour na toulkách | foto: Paseka

I když se může zdát, že Tofield pouze čerpá z legendárního kocoura Garfielda, opak je pravdou. Zatímco Jim Davis tlustému proužkovanému hrdinovi propůjčil téměř filozofické uvažování a lidské přemýšlení, Simon Tofield se drží při zemi a ukazuje kočky tak, jak je zná každý chovatel. Komiks je to beze slov a tvůrce se v něm snaží zachytit přirozené a občas i vypočítavé chování koček. Právě díky střízlivému přístupu Simonův kocour představuje osvěžení komiksové scény.

Ukázka z knihy Simonův kocour na toulkách

Ukázka z knihy Simonův kocour na toulkách

Hlavní hrdina komiksu stojí na prahu rozhodnutí. Už je unaven nedostatkem pozornosti a malými porcemi kočičích granulí, a tak se rozhodne opustit své teritorium. Vydá se cestu za objevováním světa za plotem, kde se skrývá mnoho nebezpečí, ale i nečekaných setkání. Tofield se v nové knize rozhodl všem chovatelům koček odhalit, co jejich miláček podniká, když se večer nevrátí domů.

O knize

Simon Tofield Simonův kocour na toulkách

Nakladatelství Ladislav Horáček - Paseka, Praha a Litomyšl 2011, 240 stran, doporučená cena 249 korun.

Druhý díl, s podtitulem Na toulkách, se od prvního svazku liší v jediném. Místo nezávislých krátkých epizod se autor snaží celou knihu propojit jednoduchým příběhem a vytvořit tak pevnější celek. Těžko soudit, zda to posloužilo ku prospěchu věci. Ona zmatenost a roztříštěnost totiž Simonovu kocourovi slušela a přidáním pevné linie přišel komiks o sympatickou lehkost. Přesto však vyznění Tofieldových stripů neztratilo na vtipu ani efektu jednoduché kresby.

Ukázka z knihy Simonův kocour na toulkách

Ukázka z knihy Simonův kocour na toulkách

Tofieldův komiks stojí na dokonalé znalosti kočičího chování, které možná plně pochopí a docení jen kočkomilská komunita. V druhém dílu Simonova kocoura se tvůrce vyvaroval několika chyb z předchozí knihy, kdy nechával zvířata hrát na hudební nástroje či pořádat zahradní večírky. Lidské chování udělalo radost dětem, dospělé publikum však oceňovalo spíše reálné ztvárnění kočičích zvyků.

Silnou stránkou Simona Tofielda je grafické zpracování černobílého komiksu. Nezaobírá se detaily, umí s obrazem pracovat tak, aby diváka nic nerozptylovalo. Efektně využívá prostor komiksových rámců, jednou přitáhne pozornost celostránková kresba, jindy Tofield zvyšuje dojem pohybu znásobením počtu obrazů. Jelikož se jedná o komiks beze slov, musí autor kresbou a rozložením obrazu vyjádřit vše. Důraz proto klade na výrazy a gesta zvířat ve spojení s nevšedním využitím prostoru. To však v tištěném komiksu často zaniká a lze jen těžko rozluštit autorův záměr. Mnohem lépe vyzní příběh v krátkých kreslených filmech na serveru Youtube.com, které jsou doplněny i o zvuky z úst samotného autora.

Ukázka z knihy Simonův kocour na toulkách

Ukázka z knihy Simonův kocour na toulkách

O autorovi

Simon Tofield

Anglický grafik a animátor, který se proslavil právě díky sérii Simonův kocour. Autor příběhů, které si podmanily svět díky Youtube vlastní čtyři kočky, které mu poskytují nekonečnou inspiraci pro nové stripy. V České republice vyšly dva komiksy Simona Tofielda – Simonův kocour a Simonův kocour na toulkách. Simonův kocour získal nespočet ocenění, mezi které patří například British Animation Award a Blockbuster Award.

Autor:


ZPRÁVY: Harry a Meghan strávili svatební noc na hradě Winsdor. Britský tisk je ze svatby nadšen

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Najdete na iDNES.cz