VIDEO: Rekord v Dubaji, balonky v Tokiu, hořící strom. Svět přivítal rok 2018

  11:50aktualizováno  1. ledna 2018 1:10
Velkolepé ohňostroje ozářily oblohu nad většinou měst, které už přivítaly rok 2018. Nejpůsobivější byly opět v australském Sydney nebo v Hongkongu, ten v Dubaji se dokonce zapíše do knihy rekordů. V Evropě i USA se před příchodem Nového roku zpřísňovala bezpečnostní opatření.

Kvůli místním a administrativním úpravám a časovým vyrovnáním trvá přechod do roku 2018 celkem 26 hodin a skončí až v pondělí ve 13 hodin středoevropského času.

Jako první nastal nový rok v ostrovním státě Samoa a také na tichomořském Vánočním ostrově (Kiritimati), který je součástí republiky Kiribati, a to úderem 11:00 SEČ. Po patnácti minutách nastala půlnoc na Chathamových ostrovech, které patří Novému Zélandu.

Ne všude tak vychází půlnoc ve vztahu k SEČ na celou hodinu, příklady jsou Teherán, kde první den nového roku nastane ve 21:30 SEČ, nebo Káthmándú (19:15 SEČ).

Prvními velkými sídly, která oslavila rok 2018, byly ve 12:00 SEČ novozélandská metropole Wellington a místní největší město Auckland. Hodinu poté začaly novoroční oslavy v Anadyru, který je nejvýchodnějším ruským městem.

Fotogalerie

Na ostrově Sachalin na ruském Dálném východu slavili tak bouřlivě, že na hlavním náměstí města Južno-Sachalinsk před zraky stovek bavících se lidí shořel hlavní novoroční strom vysoký 25 metrů. Marné hašení podle serveru Newsru.com provázela veselá hudba a bodré pokřikování přihlížejících.

„Stromeček hoří, svátek se povedl,“ napsala jedna očitá svědkyně na sociální síti. Vše podle agentury Interfax zavinil chybně odpálený ohňostroj. Nikdo nebyl zraněn. Mezitím se vítání Nového roku přesunulo přes všechna časová pásma a končiny Ruska až do nejzápadnější výspy země u Kaliningradu.

Ve 14:00 SEČ se k oslavám roku 2018 připojilo Sydney. Město připravilo 12minutový ohňostroj, který ozářil nebe nad budovou opery a přístavního mostu Harbour Bridge. Tři hodiny před půlnočním ohňostrojem uspořádalo Sydney na stejném místě pyrotechnickou podívanou také pro rodiny s malými dětmi, která trvala osm minut.

Oslavy v Sydney, které doprovází mimořádná bezpečnostní opatření, patří k jedněm z největších, pořadatelé očekávali až milion lidí. Podle odhadů se do ulic Melbourne, které je dalším z oblíbených cílů, vydalo skoro půl milionu lidí.

Zatímco v Sydney si oslavující dav ohňostroj užil, v Terrigalu severně od Sydney tomu tak nebylo. Několik hodin před půlnocí se zde vzňala loďka, ze které chtěli pyrotechnici část ohňostroje odpálit. Evakuováno muselo být několik tisíc lidí, řada z nich pak na twitteru o požáru a následné explozi psala jako o svém vůbec nejhorším zážitku. Na lodi se plavili dva muži, kteří podle policie utrpěli lehká zranění.

V Tokiu přivítali příchod nového roku vypuštěním tisíců bílých balonků a v Soulu ve stejnou hodinu rozezněli obrovský historický zvon. V Jakartě se už před tamní půlnocí (18:00 SEČ) shromáždilo téměř 450 párů v obrovském stanu, kde za dohledu místních úředníků podepsali svatební smlouvu. Novomanželům pogratuloval i jakartský guvernér Anies Baswedan a uvedl, že podobnou akci bude město pořádat každého silvestra.

Majestátní oslavy uspořádali v Dubaji, kde o místní půlnoci (21:00 SEČ) rozsvítili nejvyšší mrakodrap světa - 828 metrů vysokou budovu Burdž Chalífa. Podle agentury DPA se tak zapsali do Guinnessovy knihy rekordů s největší laserovou show na jedné budově. Na nejvyšším mrakodrapu se rozzářila arabská kaligrafie, geometrické obrazce či portrét prvního prezidenta Spojených arabských emirátů šajcha Zajda Nahajána.

Silvestrovská oslava na nejvyšším mrakodrapu světa v Dubaji
Nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalífa v Dubaji vítá příchod nového roku 2018 v...

Většina Evropy přešla do nového letopočtu ve stejnou dobu jako Česko. V pondělí v 1:00 SEČ začal rok 2018 pro Londýn s Lisabonem, v 6:00 SEČ se dočkal New York, po třech dalších hodinách pro San Francisco a Los Angeles a v 11:00 SEČ Honolulu.

Nejdéle si na novoroční přípitek museli počkat lidé na souostroví Americká Samoa, kde rok 2018 přišel v pondělí ve 12:00 SEČ. O hodinu později pak nový rok začal i na dvou neobydlených tichomořských atolech - Bakerově a Howlandově ostrově. Znamená to tedy, že až poslední místo planety vstoupí do roku 2018, bylo už na Samoi úterý 2. ledna dvě hodiny ráno.

V Paříži byly v ulicích tisíce policistů

Stejně jako v předchozích letech se slavil příchod nového roku za přísných bezpečnostních opatření. Například v ulicích Paříže byly na silvestra a Nový rok hlídkovat tisíce příslušníků bezpečnostních složek.

Celkem na bezpečnost lidí oslavujících příchod roku 2018 dohlíželo ve francouzském hlavním městě a na jeho předměstích 7 900 policistů a vojáků. Předejít chtějí nejen spáchání teroristického útoku, ale i výtržnostem. Na silvestra v Paříži vandalové často zapalují zaparkovaná auta. Po celé Francii hlídkovalo v ulicích měst poslední den roku 2017 99 tisíc policistů a příslušníků armády, sdělilo francouzské ministerstvo vnitra.

Oslavy příchodu nového roku  v thajském Bangkoku

Oslavy příchodu nového roku v thajském Bangkoku

Také skotský Edinburgh v noci ze Silvestra na Nový rok hýřil barvami.

Skotský Edinburgh hýřil barvami.

Poslední den roku 2017 vypustili lidé v okolí chrámu Borobudur v indonéském...

Lampiony v okolí chrámu Borobudur v indonéském Magelangu

V Berlíně byla zóna pro ženy

Zvláštní důraz na bezpečnost oslavujících kladou také v Berlíně, kde se mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem mohlo sejít několik stovek tisíc lidí. Zóna oslav je zabezpečena dvojitým plotem, u vjezdů budou stejně jako v Paříži betonové bloky.

Poprvé byla na místě také takzvaná Safety Area, zóna, do které budou moci vstoupit pouze ženy a kde jim bude k dispozici vyškolený personál Německého červeného kříže. Ženy se na něj budou moci obrátit v případě, že se staly obětí sexuálního obtěžování, ale i v případě, že se v davu budou cítit nepříjemně.

Zóna bezpečí vznikla v Berlíně v reakci na masové sexuální útoky na ženy, které na přelomu let 2015 a 2016 páchali v Kolíně nad Rýnem, ale i dalších německých městech podle policie především imigranti ze severní Afriky. „Ne znamená ne, a pokud toho pachatel nenechá, zakročíme,“ řekl DPA mluvčí berlínské policie Thomas Neuendorf. Podobné zóny pro ženy vznikly i loni na karnevalu v Kolíně nad Rýnem i na letošním Oktoberfestu v Mnichově.

New York zažil druhý nejstudenější Silvestr, ale i tak se bavil

Skoro milion lidí vítal Nový rok na newyorském náměstí Times Square tradičním sledováním klesající kaleidoskopické koule. Moře lidí, místních obyvatel i zahraničních turistů, neodradila ani přísná bezpečnostní opatření, ani mrazivé počasí.

Bezpečnostní opatření v New Yorku před silvestrovskou nocí
Také New York posílil před silvestrovskou nocí bezpečnostní opatření a stavy...

Bezpečnostní opatření v New Yorku před silvestrovskou nocí

O půlnoci teploměr ukazoval 12 stupňů pod nulou, což podle záznamů představuje druhý nejchladnější Silvestr. Chladněji bylo jen v roce 1917, kdy bylo minus 17 stupňů Celsia, poznamenala agentura AP.

Před půlnočními oslavami se na Times Square odehrávala zábava s živým vystoupením Mariah Careyové, která letos zpívala své hity bez výpadku, jaký ji postihl loni. Zpěvačka se v mrazu domáhala horkého čaje, který ale nebyl, a tak žertovala o „katastrofě“. „Byl to krásný zážitek, kterému se nic nevyrovná,“ prohlásila jedna z účastnic oslav Colleen Keenanová.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Německo letos vyhostilo 20 000 lidí, sotva desetinu loňských zájemců o azyl

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Do konce října muselo Německo opustit celkem 19 781 neúspěšných žadatelů o azyl. Minulý rok tam požádalo o azyl téměř...

Provedli jsme další důležitý test balistické rakety, přiznali Íránci

Íránské revoluční gardy testují během desetidenních manévrů raketu Šabáb1.

Írán přiznal, že provedl další test balistické rakety. V úterý to uvedla íránská agentura Fars, datum zkoušky ani dolet...

Europarlament bude řešit Babišův údajný střet zájmů, přijme usnesení

Premiér A. Babiš komentuje uniklé informace ohledně případného střetu zájmů...

Poslanci Evropského parlamentu budou ve čtvrtek hlasovat o rezoluci, která má vyzvat Evropskou komisi k jednání ve věci...

Najdete na iDNES.cz