Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

14:58
Vážení čtenáři, vážené čtenářky, naše on-line reportáž prozatím končí. Pokud se situace v krajích zhorší, budeme ve zpravodajství pokračovat.
14:30
Hasiči v Olomouckém kraji v průběhu celého dopoledne až do 14:30 pokračovali v likvidaci následků silného větru. Největší počet událostí tvořily výjezdy na odstranění spadlých stromů a větví z komunikací a drátů elektrického vedení. V několika případech byli hasiči také žádáni o pomoc s připevněním střešní krytiny.
14:10
Energetikům se kolem druhé hodiny odpoledne podařilo dodávky v obcích Velká Bukovina, Pustověty, Kalubice (Rakovnicko), dále v obcích Chlum, Ryšín i částí Berouna, dále v obcích Hracholusky, Nezabudice a Branov.
13:43
V současné době energetici intenzivně pracují na obnovení dodávek do dalších míst bez proudu. Na Děčínsku opravují vedení do části obcí Markvartice, Verneřice, Fojtovice a Kytlice. Na Českolipsku pak do částí obcí Dubá, Boreček a Hradčany. Na Jablonecku a Liberecku pak v lokalitách Železnobrodska, Českodubska a Frýdlantska. Jedná se například o části obcí Višňová, Poustka, Andělka, Bílý Potok, Vlastibořice, Klůčky, Soběslavice nebo Pláně pod Ještědem, Padouchov a Javorník.
13:40
Díky úsilí energetiků se na řadě míst na severu Čech podařilo obnovit dodávky elektřiny. Proud jde na Děčínsku nově v obcích Jílové, na Českolipsku pak v obcích Zahrádky, Polevsko, Kraví Hora, Srní a Provodín. Také na Železnobrodsku se podařilo obnovit dodávky v obcích Michlovka, Besedice.
13:06
Úterní bouře si v Německu, Rakousku a Švýcarsku vyžádala dohromady deset mrtvých a řadu zraněných. V Polsku se ocitly tisícovky domácností bez elektrického proudu. Tlaková níže Niklas byla jednou z nejsilnějších bouří uplynulých let ve střední Evropě. Více si přečtěte zde
12:52
Vedle větru a těžkého sněhu stabilitě porostů nepřispívá ani podmáčená půda. "Stabilita kořenových systémů a stabilita stromů je narušena. Mohou ještě vzniknout dodatečné škody. Přesnější odhad škod bude až po ustání větru, předpokládáme, že výše škod nepřekročí 150 000 kubíků dřeva," řekl ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Vichřice podle něj škodila například v lesích v Krušných horách, na Šumavě, v Beskydech a ve středních či východních Čechách.
12:41
Silný vítr, déšť a sníh poničily v lesích podniku Lesy ČR asi 150 000 metrů krychlových dřevní hmoty. Představuje to asi dvě procenta roční těžby dřeva podniku. Vichřice v Národním parku Šumava poškodila podle odhadů více než 30 000 metrů krychlových. Největší škody jsou na Prášilsku a na Českých Žlebech. Sčítání škod pokračuje a přesné údaje budou až po Velikonocích.
12:34
ČHMÚ vydal výstrahu na silné sněžení pro sedm krajů kolem středních Čech a prodloužil platnost výstrahy pro silný vítr, nyní už s nízkým stupněm nebezpečí. V nížinách může napadnout až deset centimetrů sněhu. Více si přečtěte zde
11:59
Na Karlovarsku stále trvá kalamitní stav v energetice. "Vítr se pořád neutišil tak, jak bychom si představovali. Opraveno je momentálně asi 70 procent všech poruch, na zbývajících 30 procentech se intenzivně pracuje. Převážně jde o poruchy ze včerejšího dne a noci," řekla dopoledne mluvčí ČEZ v západních Čechách Michaela Jirovcová.
11:47
Asi tři stovky zásahů měli v úterý a v noci na dnešek hasiči v Karlovarském kraji. Vítr lámal stromy a větve a poškodil střechy. Nenaplnila se ale varování meteorologů před sněžením, silnice v kraji jsou už sjízdné. "Měli jsme přes 160 událostí. V současné době nevíme o žádné silnici, která by byla neprůjezdná," popsal situaci ve středu ráno mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.
11:24
Extrémně silný vítr včera a ještě během dnešního dopoledne polámal zhruba dvě desítky stromů v parcích Dětského domova Nová Ves u Chotěboře a v zámeckém parku Ústavu sociální péče ve Zboží. „Kvůli padlým stromům jsme zakázali pohyb v areálu domova, auta přeparkovali na bezpečné místo a čekáme až se vítr zmírní, abychom mohli prověřit případné škody v areálu domova,“ informovala Etela Coufalová, ředitelka Dětského domova v Nové Vsi. Silné kmeny popadaných stromů poškodily střešní žlaby a plechový sklad Ústavu sociální péče ve Zboží.
11:13
Situace na Vysočině se uklidnila, hasiči už u popadaných stromů zasahují jen ojediněle, uvedla mluvčí Petra Musilová.
11:08
Ráno uzavřený úsek silnice II/304 Hořičky - Libňatov v Královéhradeckém kraji je už průjezdný.
10:57
Vítr komplikoval hašení požáru husitského kostela v Mirovicích na Písecku. Oheň hasiči likvidovali od úterního odpoledne více než 19 hodin. Z kostela se podařilo vynést několik obrazů, dřevěné plastiky, dřevěné harmonium a další vybavení. "Celý zásah komplikoval silný vítr, který především neustále rozdmýchával plameny a zároveň znemožňoval bezpečné ustavení výškové techniky," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.
10:48
Silná vichřice byla i na Vysočině, v těsném sousedství Jihomoravského kraje. O té se podle odborníků hovoří, když vítr vane rychlostí nad 89 kilometrů v hodině. Stanice v Dukovanech na Třebíčsku zaznamenala vítr o rychlosti sto kilometrů v hodině.
10:46
Jižní Moravu zasáhla v noci na dnešek vichřice, která vyvracela stromy a ničila střechy. Hasiči měli kvůli ní do 20 výjezdů, hlavně na Brněnsku. Nejsilnější byl vítr na Znojemsku a v Brně a okolí, kde dosahoval rychlosti kolem 80 kilometrů v hodině.
10:25
Silný vítr poničil na Lounsku střech školy i školky, v celém Ústeckém kraji lámal stromy. Hasiči vyjížděli od úterního večera k více než sedmi desítkám případů, uvedl mluvčí Lukáš Marvan. Vítr strhnul i plechovou střechu z budovy domova pro seniory v Ústí nad Labem. Část Děčínska je kvůli poruchám na vysokém napětí bez dodávek elektřiny.
10:06
V Olomouckém kraji byla uzavřena silnice III/31541 v úseku Lukavice-Bohuslavice kvůli vodě na vozovce. Popadané stromy pak zablokovaly silnice III/37338 Luká – Vojtěchov, III/36914 Horní Temenice- Bohdíkov a III/4482 Krakovec – Raková. Uvedla krajská tisková mluvčí Kamila Navrátilová.
09:58
Ve Zlínském kraji komplikuje dopravu silný vítr. Silnice druhé a třetí třídy na Vsetínsku pokrývá rozbředlý sníh, ostatní komunikace v kraji jsou vlhké nebo mokré. Na Vsetínsku snižují viditelnost sněhové přeháňky. Meteorologové očekávají četné smíšené nebo sněhové přeháňky. K večeru by měl vítr ustávat.