Česko zasáhla vichřice. Nejezdily vlaky, výpadky jsou v dodávkách elektřiny

  21:20aktualizováno  24. září 15:09
Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhla bouře Fabienne. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily vlaky, omezení jsou i na silnicích. Bez elektřiny je aktuálně přes 5 tisíc domácností.

„Dispečink ČEZ Distribuce eviduje aktuálně přes 30 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny je nyní necelých 5 tisíc odběrných míst. Poruchy opravujeme na Domažlicku, Rakovnicku, Klatovsku, Kladensku, Bruntálsku a Ústí nad Orlicí. I nadále trvá předpoklad, že většinu poruch na vedení vysokého i nízkého napětí se nám podaří opravit během dnešního dne a brzkého večera,“ popsala situaci ke 14. hodině mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová.

„Podařilo se nám obnovit dodávky v částech Karlovarského a Plzeňského kraje, kde byla situace nejhorší,“ uvedla mluvčí už ráno. Škody v současné době ještě vyčíslené nejsou, prioritou je pro ČEZ obnovení dodávky. Prvotní hrubý odhad se pohybuje v řádech desítek milionů korun.

Vichřice skácela stožáry vysokého napětí na Rakovnicku

ČEZ hlásil v neděli večer 140 tisíc odběrných míst bez dodávek elektřiny. Nejsložitější situace byla v Plzeňském, Karlovarském, Středočeském kraji a Pardubickém kraji, přidával se Olomoucký. Společnost evidovala přes 120 poruch na vedení vysokého napětí, další stovky poruch na vedení nízkého napětí. Ráno se podařilo počty snížit na sto poruch a 60 tisíc míst bez proudu.

V jižních Čechách mělo podle firmy E.ON problémy s dodávkami energie 20 tisíc domácností, kolem 6. hodiny ranní to byla podle mluvčí společnosti Martiny Slavíkové už zhruba jen třetina. Nejvíce zasaženo bylo Jindřichohradecko.

Spadlé stromy zastavily dopravu mezi Střezimíří a Ješeticemi na hlavní trati z Benešova na Tábor. Stromy na koleje spadly také mezi Pískem a Putimí, Jindřichovým Hradcem a Kardašovou Řečicí, Budišovem u Třebíče a Studencem, Moravským Krumlovem a Ivančicemi, Kroměříží a Zdounkami, Jeseníkem a stanicí Lipová Lázně. Do trolejí strom spadl mezi Opavou a Děhylovem.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Radka Pistoriusová ráno portálu iDNES.cz řekla, že všechny hlavní tahy jezdí, provoz je zastavený pouze na čtyřech regionálních tratích. „Jediná větší trať, kde je ještě zastavený provoz, je mezi Plzní a Českými Budějovicemi, kde popadaly stromy mezi Strakonicemi a Katovicemi. Tato trať by měla být zprovozněna kolem osmé hodiny,“ uvedla.

Z regionálních tratí to byly úseky Čkyně - Volyně v jižních Čechách a Ostroměř - Lázně Bělohrad. „Ráno přibyly dvě tratě Popelín - Kamenný Malíkov na Vysočině a Mikulovice - Jindřichov ve Slezsku,“ doplnila Pistoriusová.

Kvůli spadlým stromům je omezený provoz také na řadě silnic. Ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku narazila dodávka do spadlých drátů, nikdo nebyl zraněn.

Na Ostravsku najel nákladní vůz do spadlého stromu. Ve tříkilometrovém úseku mezi Prostějovem a Vyškovem na dálnici D46 vítr povalil dopravní značení do jízdních pruhů.

23.září 2018 v 21:22, příspěvek archivován: 23.září 2018 v 22:32

Popadané stromy, přerušená doprava či elektrické vedení, zatopené sklepy. Česko zasáhla bouře #Fabienne a hasiči budou mít celou noc plné ruce práce. Moc jim děkuji za jejich profesionální nasazení! ‍ https://t.co/EbEAM8qb5D

Meteorologové z ČHMÚ doporučují lidem, aby se při vichřici nezdržovali venku, zvláště poblíž stromů nebo neudržovaných objektů, ze kterých může vítr strhnout střešní krytinu. Lidé by se neměli vydávat do hor. 

Vichřice v Havlíčkově Brodě (23.9.2018)

Vichřice v Havlíčkově Brodě (23.9.2018)

Bouře postupovala od západu na východ

Podle mluvčí hasičského sboru Nicole Zaoralové jednotky v neděli zasahovaly celkem u 1 270 případů. V Praze hasiči zasahovali od nedělní 20. hodiny do pondělní 7. ráno u 30 událostí. „Jednalo se hlavně o popadané stromy na komunikace,“ řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

V Praze večer silný déšť dočasně pozdržel tramvaje v Holešovicích, na Malé Straně, ve Vysočanech, u Vozovny Střešovice a na Malovance. Ve všech případech podle PID voda zaplavila výhybku.

Hasiči na Vysočině měli v neděli do 22:15 kolem 20 zásahů. Nejčastěji vyjížděli k popadaným stromům, vítr je lámal téměř ve všech okresech kromě Jihlavska, řekl operační důstojník Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.

„Jde to od západu na východ. Začalo to na Pelhřimovsku, Havlíčkobrodsko, Žďársko, pár událostí bylo i na Třebíčsku, jen se to celkem šikovně vyhnulo Jihlavsku, tam byl v souvislosti s větrem jeden výjezd,“ řekl operační důstojník hasičů. Očekává ale výjezdy hlavně ráno. „Až pojedou lidé do práce, až pojedou po okreskách, tak odhalí následky,“ dodal.

23.září 2018 v 23:57, příspěvek archivován: 24.září 2018 v 06:01

#Fabienne v Praze: do 23:55 jsme zasahovali celkem u 23 událostí spojených se silným větrem. Aktuálně zasahujeme v ulici Za návsí v Praze 4, kde spadl strom na zaparkovaná auta. Situace se uklidňuje. https://t.co/G9fPUmxDg7

Největší počet událostí v Olomouckém kraji se týkal především popadaných stromů a větví na komunikacích a drátech elektrického vedení. Ve třech případech stromy zablokovaly také železniční tratě. V několika případech také hasiči řešili uvolněné plechové střešní krytiny. Hasičský sbor likvidoval přes sto událostí. Evidoval při tom dva zraněné lidi v chatové osadě Suchý Žleb u Hluboček, kde spadl strom na chatu.

Na jižní Moravě hasiči v noci na pondělí kvůli silnému větru vyjížděli asi na 50 míst, většinou ke spadlým stromům a větvím na silnicích. Vichřice zanechala následky ve všech okresech kraje, vyplývá z přehledu zásahů.

Hasiči v Moravskoslezském kraji od nedělního večera vyjeli k 220 událostem. Odstraňovali především spadlé stromy, při silném větru se nikdo nezranil.

Fotogalerie

V Karlovarském kraji stála trať mezi Chebem a stanicí Marktredwitz, do spadlého stromu tam najel osobní vlak. Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala byly od 19:00 v terénu desítky profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří odstraňují hlavně popadané stromy a větve ze silnic. V Březové poskytli hasiči v jednom domě elektrocentrálu kvůli obnovení přívodu elektřiny nezbytné pro lékařské přístroje jedné obyvatelky.

V Ústeckém kraji vyjížděli hasiči k popadaným stromům hlavně na Lounsku, kde měli do 20:30 desítku výjezdů. V ostatních částech regionu řešili jednotlivé případy, řekl pracovník operačního střediska krajských hasičů. Železniční doprava stála například v Mutějovicích, kde osobní vlak vyčkával na zmírnění silných poryvů větru. Mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi jezdily vlaky po jedné koleji.

Ve Středočeském kraji České dráhy přerušily provoz vlaků v úseku Lužná u Rakovníka a Rakovníkem. Vlak najel do stromu a havárie poškodila lokomotivu. 

Některé výpadky mohou energetici opravit až ráno

V terénu byla v noci podle mluvčí ČEZ Holingerové stovky pracovníků poruchových čet i dodavatelských firem. 

Všechny čety poruchové služby ČEZ, které byly včetně call centra výrazně posíleny, jsou podle regionální mluvčí ČEZ Michaely Jirovcové v terénu. „Většinou jde o krátkodobé výpadky, ale kvůli nebezpečí silného větru mohou některé výpadky trvat déle, protože naši lidé se nemusí na všechna místa za tmy dostat,“ uvedla.

„Ještě nikdy jsem něco podobného neviděl, v třešňové aleji u Josefova (u Sokolova) létají stromy přes silnici, v nedaleké Krajkové to kosí smrky v lese. Není vidět na silnici, létají popelnice, značky, všechno,“ uvedl občan Krajkové. Nejhorší situace je ve vyšších polohách, kde nejde elektřina už několik hodin. Výpadky elektrického proudu hlásí ale také okresní města Sokolov a Karlovy Vary.

Servisní pracovníci nemohou z bezpečnostních důvodů provádět terénní práce v noci a za bouře, takže k případným poruchám v terénu budou vyjíždět hned po svítání, pokud to počasí dovolí, dodala. Počet pracovníků jak v terénu, tak i na dispečinku a call centru zvýšila také společnost ČEZ Distribuce. 

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Meteorologové varovali před extrémní ledovkou, lidé by neměli vycházet

Ledovka v Zašovicích poslední listopadový víkend

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil riziko ledovky na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického,...

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Další z rubriky

Havel snídal a Husák čekal. Před 30 lety chartisté prvně okusili svobodu

François Mitterrand (čtvrtý zleva) vedle Václava Havla

Dnes už si nikdo nepamatuje, co se před třiceti lety při snídani s francouzským prezidentem Mitterrandem v Praze na...

Na školách se učí sovětský výklad moderních dějin, varuje zpráva BIS

Ilustrační snímek

Bezpečnostní informační služba se pustila do kritiky českého vzdělávání. Nelíbí se jí, že se děti učí moderní dějiny...

Sněmovnu vzorně navštěvují poslanci z SPD, nejméně hlasuje Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na jednání Poslanecké sněmovny o nedůvěře vládě...

Po roce od ustavující schůze Sněmovny MF DNES mapovala, jak v dolní komoře pracují poslanci. Nejvyšší účast mají dva...

Najdete na iDNES.cz