Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Silniční zákon: poslanci chtějí místo 12 bodů 18

  7:38aktualizováno  7:38
Pokud už se vám podařilo získat na silnicích trestné body a bojíte se, že po 12 bodech přijdete automaticky o řidičský průkaz, nezoufejte. Je pravděpodobné, že během několika málo měsíců tato hranice padne a citelně se prodlouží - na 18 bodů.
Bude vhodné ho upravit zvyklostem v okolních zemích, uvedl Paroubek. Ilustrační foto

Bude vhodné ho upravit zvyklostem v okolních zemích, uvedl Paroubek. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Úpravu silničního zákona, která počítá i s odebráním řidičáku za více bodů, jsme už poslali do Sněmovny," prohlásila v úterý poslankyně ODS Eva Dundáčková. Je přesvědčena, že poslanci hranici posunou. "Myslím, že pro náš návrh se najde podpora ve všech stranách, zařadili jsme tam věci, u kterých by měla být alespoň minimální shoda," říká.

Ze stanoviska šéfa ČSSD a premiéra Jiřího Paroubka přitom vyplývá, že zákon celkově vítá, ale v něčem se může druhá nejsilnější strana k ODS přidat. "My tento zákon jistě v nejbližší době zlepšíme," sdělil MF DNES Paroubek. Bodový systém považuje v některých místech za tvrdý.

"Bude vhodné ho upravit zvyklostem v okolních zemích," uvedl. To by znamenalo i změnu z dvanácti na osmnáct bodů, které mají například v Německu.

Poslanecké zásahy se ovšem budou týkat i dalších věcí. Z názorů zákonodárců vyplývá, že by méně trestali například nerozsvícení světel ve dne, nepřipoutání bezpečnostními pásy nebo státní na místech pro invalidy.

Poslanci: Zákon je tvrdý
MF DNES vyzvala všech dvě stě poslanců, aby se k novému zákonu vyjádřili. Do redakce přišla celá řada názorů, které měly mnohdy jedno společné – zákon je příliš přísný a v některých částech by se měl změnit. Jak?

MF DNES sestavila deset okruhů, o nichž politici nejčastěji mluví. Které změny se skutečně promítnou do zákona, se teprve uvidí.

Debatu nad čerstvě platným zákonem lze přitom čekat už brzy, ODS jako nejsilnější parlamentní strana už své připomínky zaslala do Sněmovny. "Jakmile bude zvolen předseda a dolní parlamentní komora začne pracovat, přijde zákon na řadu," tvrdí jedna z předkladatelek změny zákona, poslankyně Eva Dundáčková.

Přiznala, že sama už několikrát zákon porušila – měla však štěstí, dřív než policisté si jejího chování povšimli jiní řidiči. "Několikrát mi dali najevo, že jsem nerozsvítila světla, naštěstí mezi řidiči funguje solidarita."

Paroubek: Zákon je příliš tvrdý, ale vítám ho
Jiřímu Paroubkovi se například nelíbí nulová tolerance k překročení rychlosti. "Dovedu si rovněž představit zmírnění trestů u přestupků, které se mohou přihodit vlastně z nepozornosti a neznamenají vážné ohrožení bezpečnosti." Pochvaluje si ale snížení počtu mrtvých na silnicích. "To je naprostý úspěch," podotýká.

S rychlými změnami ovšem mají problémy menší strany, především KDU-ČSL je pro to, aby první vyhodnocování nastalo až po určitém čase.

"V některých bodech by se mohl zákon upravit, ale rozhodně ne za týden, za měsíc, snad za půl roku," míní ministr dopravy za lidovou stranu Milan Šimonovský, který patří k největším obhájcům zákona. "Jsem přesvědčený, že přinesl účinek, který jsme od něj jako autoři očekávali. Volání některých politiků po rychlých změnách považuji za populismus."

Řidiči, potrestaní už podle nového zákona, se však radovat nemohou. Ani případná změna pravidel jim body ani pokuty nesmaže.

Deset změn, o kterých mluví poslanci

1. Odebrání řidičského průkazu až po 18 bodech
Existuje velká šance, že tato změna zákona projde. Řada poslanců považuje nynější hranici za nízkou. "Není možné, aby řidiči ztratili oprávnění k řízení už po dvanácti bodech, navíc bez ohledu na charakter přestupků, to nemůže dlouhodobě obstát," stěžuje si například poslankyně ODS Eva Dundáčková.

2. Souběh trestů, kdy řidič dostane body i pokutu
Pokud jde o bodování, objeví se zcela jistě mnoho návrhů, mnohé budou směřovat ke změkčení systému. Kromě politiků ODS volají po něčem takovém i poslanci ČSSD. "Například kombinace tří bodů a ještě k tomu pokuty 2 500 korun za telefonování v autě mi přijde poněkud přísná," míní zástupce ČSSD Antonín Šeďa.

3. Změna povolené rychlosti
Debata o možnosti rychlejší jízdy je mezi poslanci stále častější, nejvíce se mluví o zvýšení rychlosti v obcích a na dálnicích. "Vzhledem k až přehnanému dodržování rychlosti v obcích i mimo ně, bych podpořil zvýšení rychlosti na 60 km/h. tam, kde by obec byla nepřehledná, omezil bych rychlost na 50 km/h.," míní předseda KSČM Vojtěch Filip.

A poslankyně ODS Alena Páralová dodává k dálnicím. "Zvýšila bych maximální rychlost na dálnici s tím, že v nebezpečných úsecích dálnice by musely být značky omezující rychlost," uvedla.

Vyšší rychlost na dálnici má velkou podporu, svědčí o tom i názor poslankyně ODS Miroslavy Němcové. "Auta jsou stále výkonnější a bezpečnější, tuto skutečnost je třeba zohlednit," sdělila.

4. Zrušení trestných bodů za bezpečnostní pásy
Řada poslanců bude navrhovat změny u přestupků, které jsou ohodnoceny menším počtem bodů. "Netrestal bych odejmutím bodů nepřipoutání během jízdy bezpečnostními pásy a povinné nošení přileb při jízdě na motocyklu. Budu navrhovat změnu, toto nejsou přestupky, kterými bych způsoboval něčí cizí ohrožení nebo nějakou společenskou nebezpečnost," říká Pavel Hrnčíř z ODS.

"Mně připadá zbytečné, aby mládež do 18 let měla povinnost mít přilbu, myslím, že tato povinnost by měla platit do 15 let," dodává Michaela Šojdrová z KDU-ČSL.

5. Zrušení trestných bodů za nesvícení
Někteří poslanci vyjadřují připomínky k novince v zákoně, která se týká trestů za nerozsvícení auta. Poslanci by byli pro toleranci, pokud řidič zapomene zapnout světlo hned po rozjezdu auta, nebo pokud nesvítí ve dne.

"Odebírat body za nesvícení ve dne považuji za přehnanou přísnost, která nemá opodstatnění," namítá Pavel Hrnčíř z ODS.

6. Zmírnění trestu za státní na místech pro invalidy
Už dnes je pravděpodobné, že poslanci změní zákon v místě, kde je za stání na místech pro invalidy automaticky odebrání řidičského průkazu a pokuta minimálně pět tisíc korun.

"Není sporu o tom, že se jedná o nehorázný a neslušný přestupek, v tomto případě by měl ale postačit peněžitý trest, alespoň při prvním přestupku, který se navíc může stát omylem," říká poslankyně ODS Miroslava Němcová.

7. Zmírnění trestů za vlastní zranění při jízdě na kole
Podobně jako v případě státní na místě pro invalidy, považují i tento bod v zákoně poslanci za nesmyslný. Je tedy téměř jisté, že po poslanecké úpravě už nebude hrozit pokuta až 50 tisíc korun cyklistovi, který se na kole vlastní vinou zraní.

"Pokud někdo ublíží sám sobě, je už dostatečně potrestán. Nechť dostane nějakou přiměřenou pokutu za dopravní přestupek, kvůli kterému nehoda vznikla, ale u toho bych skončil," tvrdí kandidát na ministra dopravy za ODS Aleš Řebíček.

8. Úprava trestů za alkohol za volantem
Při poslanecké debatě přijde zcela jistě řeč i na alkohol při řízení vozidla. Někteří zákonodárci si myslí, že by přece něj nějaký alkohol měl být povolený, jiní jsou pro ještě větší zpřísnění.

"Zrušil bych rozdíl v bodovém postihu za požití méně či více než 0,3 promile alkoholu. Postih za pití alkoholu by měl být co největší," říká poslanec ČSSD Antonín Šeďa.

9. Trestání profesionálních řidičů
Mezi poslanci se často objevují i názory, že nový zákon diskriminuje profesionální řidiče. O body totiž můžou přijít mnohem rychleji než sváteční řidiči, navíc jim tak hrozí ztráta zaměstnání.

"To se musí změnit. Bodový systém svým pomalým odečtem bodů výrazně znevýhodňuje řidiče, kteří používají vůz k výkonu profese proti svátečním jezdcům," prohlašuje poslanec ODS Marek Benda.

10. Omezení jízd kamionů
I když nyní můžou kamiony na české silnice jen část víkendu, od 1. září se vše změní, budou moci na silnice bez omezení. To se ovšem řadě poslanců nelíbí, zcela jistě navrhnout úpravu - jaká bude, zatím nelze specifikovat, ale zcela jistě bude jízda kamionů v pátek odpoledne a o víkendu omezena.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Začátek týdne bude větrný a teplý, ochlazovat se opět začne od středy

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...Najdete na iDNES.cz