Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Silniční zákon poruší zřejmě samotní policisté

  7:08aktualizováno  7:08
Od prvního dne příštího roku by měli ze silnic zmizet řidiči, kteří v jedné ruce drží u ucha telefon a druhou řídí. Poslanci totiž potvrdili platnost nového zákona o provozu na pozemních komunikacích. Nečekané problémy tím ale nastanou například policistům nebo řidičům sanitek, kteří vyrazí sami k případu. Podle nového zákona se totiž nebudou smět v autě používat jakékoli telekomunikační přístroje - tedy ani vysílačky.
To, že by policisté skutečně mohli při zásahu zákon porušit, potvrdila mluvčí prezidia Ivana Zelenáková.

"Řidiči nesmí držet v ruce žádný telefonní přístroj ani jiné telefonní zařízení. To platí pro všechny bez výjimky," řekla zpravodaji TVD mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová.

Policisté budou nuceni porušovat zákon
Policista, který pojede k případu se spuštěným majákem, tak bude muset při každém použití vysílačky zastavit, jinak poruší zákon. Ve stejné situaci tak budou i řidiči sanitek.

"V momentě, kdy by jel policista v autě z nějakého důvodu sám a potřeboval by se spojit s operačním střediskem, tak mu pravděpodobně nezbude nic jiného, než tento zákon porušit," připustila mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková.

Problémy budou mít také taxikáři
Problémy s dodržováním zákona budou mít také tisíce pražských taxikářů. Jejich radiokomunikační stanice, kterými se spojují s dispečinky, nebudou totiž smět za jízdy používat.

"Po praktické stránce si to nedovedu představit. Nevím, jak budeme přijímat objednávky například na křižovatkách," pozastavil se nad zněním zákona ředitel jedné z pražských taxislužeb Jiří Kvasnička.

Některé dispečinky chtějí své vozy vybavit radiostanicemi s velkým displejem, na který budou operátoři řidičům posílat všechny zprávy. To však bude řidiče rozptylovat stejně, ne-li více než volání mobilním telefonem.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Najdete na iDNES.cz