Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Silniční zákon má slabinu: body, o kterých řidiči nevědí

  21:02aktualizováno  15. června 8:35
Bodový systém přinesl rok po svém zavedení nečekaně tvrdý efekt. Začínají přibývat řidiči, kteří jdou vyřídit první malou pokutu a na úřadě zjistí šokující fakt: hrozí jim odebrání řidičského průkazu, protože už mají třeba deset z maximálně dvanácti trestných bodů.
Řidiči často s překvapením zjistí, kolik přestupků mají v kartě řidiče.

Řidiči často s překvapením zjistí, kolik přestupků mají v kartě řidiče.

Náhle se ukáže, že už spáchali několik přestupků, jenže o tom nevědí. Ještě jim nepřišla obsílka. Jde hlavně o problém s radary, které fotí rychle jedoucí řidiče.

"V květnu mě pozvali na policii, protože mě v únoru zachytila kamera, když jsem jela asi o patnáct kilometrů rychleji," popisuje začátek svého příběhu Lenka V. z Prahy.

Policista se podíval do počítače. "A řekl mi, že už tam mám dalších pět obdobných přestupků, o kterých jsem vůbec nevěděla," říká řidička. Vždy šlo o mírné překročení rychlosti zachycené radarem.

Jenže policisté ještě nestihli odeslat obsílky. "Sdělili mi, že dalších pět předvolání teprve přijde." První překročení rychlosti v jejím případě radar zaznamenal loni v prosinci, poslední záznam je z letošního května. Obsílku dostala jednu. S policisty se pak dohodla, že další posílat nemají, a pokuty za všechny přestupky zaplatila na místě.

Chcete vědět více?

Jak lze nemilému překvapení předejít a jak se bránit, pokud se vám nezdá počet přidělených bodů? Čtěte v dnešní MF DNES.

Každé porušení předpisů je v tomto případě za dva body, takže řidička je velmi blízko odebrání řidičského průkazu.

Podobně jako Lenka dopadl i Václav T. "Šel jsem vysvětlit překročení rychlosti asi o dvacet kilometrů. Když jsem zaplatil tisíc korun pokuty, zjistil jsem, že mi odebrali ještě šest bodů za další tři přestupky. O těch mi ale nikdo neřekl," popisuje svou zkušenost.

Přestupky řidičů a trestné body neeviduje policie, ale městské úřady. A ty nemají povinnost řidiče informovat, že jim bod udělily.

"Musí to udělat, až když nasbíráte dvanáct bodů a máte odevzdat řidičský průkaz," říká dopravní soudní znalec Zdeněk Svátek. "Je to nedostatek v zákonu. Jedinou možností je, že si každý řidič jednou za dva měsíce zajde na úřad a nechá si vystavit výpis z řidičského registru," říká.

Mluvčí Karel Hanzelka přiznává, že na ministerstvu dopravy o problému vědí. "Je to věc, se kterou by se mělo něco dělat," tlumočí postoj úřadu. Věc kritizuje i stínový ministr dopravy, brněnský primátor za ČSSD Roman Onderka: "Musí se to změnit, a to co nejdříve."

Úřad musí hříšníka informovat, má na to ale rok
Úředníci se ale brání: Žádný bod nemůžeme zapsat bez toho, abychom ho s řidičem projednali. Jenže ze zákona mají povinnost vyrozumět hříšníka nejdéle do dvanácti měsíců od spáchání přestupku. V tu chvíli už může mít nasbíraný plný počet bodů a během jediného dne přijít o řidičský průkaz.

"Když do roka nestihnou úředníci o přestupku rozhodnout, padne podle zákona celý případ pod stůl," upřesnil soudní znalec Zdeněk Svátek.

Pokud radnice stihne porušení dopravních předpisů projednat v roční lhůtě, mnohdy jí to stejně trvá několik měsíců. "Často se stává, že projednání trvá pět šest měsíců. Magistráty a obecní úřady jsou přestupky zaplaveny," dodal znalec.

I když jsou řidiči, které pokutují policisté hned po přestupku, ve výhodě proti těm, které zachytí kamery, ani oni se nemusí hned dozvědět, kolik bodů dostanou. "Dostala jsem pokutu za rychlost. Když jsem se zeptala, kolik bodů dostanu, řekli policisté, že nevědí. Že to bude řešit až úřad," popsala třicetiletá Jana Ch. z Prahy.

Podle Jaroslava Pavelky z dopravní policie by měl o tom, jaké postihy jsou za porušení dopravních předpisů, vědět každý řidič sám. "Neznalost zákona neomlouvá, každý by si to měl umět zjistit. Navíc policista o tom informovat řidiče nemusí. Ale ti zkušenější to většinou dělají," řekl Pavelka.

Zákon nefunguje jako prevence přestupků
Řidička Jana si už v zákoně nalistovala, že si patrně rychlou jízdou vysloužila dva body. Jistotu však bude mít až tehdy, když se půjde na magistrát osobně zeptat. Úředníci ji sami informovat nebudou. "Kdy mi to zapíšou do mé řidičské karty, to opravdu netuším. Asi tam budu muset chodit každý týden."

A právě tím, že se řidič hned nedozví, že porušil předpis a bude mu za to přidělen bod, nefunguje zde úplně prevence, kterou si od bodového systému politici slibovali. "Je pravda, že kdyby věděli, že mají první dva body, určitě by jezdili opatrněji," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Královská svatba roku. Princ Harry si vzal herečku Meghan Markle

Princ Harry a Meghan Markle se pod po skončení svatebního obřadu projeli...

Britský princ Harry (33) a americká herečka Meghan Markle (36) prožívají velký den. V kapli svatého Jiří na královském...Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Další z rubriky

GIBS obvinila bývalého detektiva z podvodu za miliony korun

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila bývalého poradce ministra vnitra Martina Peciny a detektiva...

Vyrostou z nich gambleři? Ve hrách pro děti se objevují prvky hazardu

Ilustrační snímek

Kvůli výrazně přísnějšímu zákonu o hazardu v českých ulicích razantně klesají počty míst s automaty. Ve stávajících...

ROZSTŘEL: Proč hrozí Česku sucho? Odpoví bioklimatolog Trnka

Ilustrační foto

Výrazné sucho, které připomíná situaci během vrcholného léta, příliš nezbrzdily ani přeháňky a bouřky z uplynulého...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz