Silniční válec ničil 'piráty'

  • 13
Brno - S lítostí sledovali někteří diváci likvidaci asi dvaceti tisíc pirátských kompaktních disků a videokazet na brněnském výstavišti v rámci veletrhů informačních a komunikačních technologií Invex. Přes hromadu padělaných hudebních a filmových nosičů, které v posledních měsících zabavila policie, přejel těžký silniční válec. "Špinavou" práci dokonal drtič.

"Jedná se o symbolický akt, aby bylo zřejmé, že krádež duševního vlastnictví je stejným prohřeškem jako loupež auta nebo mobilního telefonu," uvedl Samuel Truschka z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Policisté tak zničili zboží v hodnotě šesti milionů korun. Hromadu střepin převezl nákladní vůz do brněnské odpadové firmy, kde bylo zboží jemně nadrceno, aby se mohlo použít jako podpůrné palivo v cementárně.

V Česku je každý druhý nosič pirátský
Každý druhý hudební nosič na českém trhu se zrodil v dílnách pirátů. Každá čtvrtá videokazeta a DVD je padělkem. Přes čtyřicet procent počítačových programů si tuzemští uživatelé pořídili načerno.

Česká republika se těmito čísly propadla zpět mezi problémové země jako je Polsko či Maďarsko. Přitom ještě před třemi roky byla četnost případů porušování autorských práv nejnižší v historii.

"Za prudký nárůst může hlavně internet, který je dnes prakticky v každé domácnosti, a rozvoj digitálních technologií," uvedl na brněnském veletrhu Invex Václav Vávra z policejního prezídia.

Lidé jsou u filmů dříve než kina
Největší skok nahoru zaznamenal černý trh s filmy. Lidé se dnes mohou dostat k hollywoodským trhákům dříve, než mají premiéru v kinech.

"Pirátům se daří ukrást nejnovější filmy, které pak vystaví na internetu pro úzkou skupinu distributorů. Ti si titul ze sítě stáhnou a prodávají zákazníkům," řekla ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová.

Letos se navíc začaly na pultech tržnic objevovat poměrně kvalitní padělky DVD vyrobené v Rusku. Jak uvedla Prchalová, dají se poznat podle českých titulků, které ovšem mají ke spisovné češtině daleko.

Nosiče hudby padělají především Vietnamci
Jiná je situace s hudebními padělky, kde hrají prim vietnamští výrobci, jejichž produkty míří převážně do příhraničních oblastí. Například při jednorázovém policejním zásahu v červenci v chebské tržnici bylo zabaveno devadesát tisíc kusů padělků.

Významnou skupinou podnikavců jsou studenti nebo lidé pracující s počítači, například správci sítí.

"Zneužívají přístupu k technice a svých znalostí, aby se kopírováním přiživovali," pravil Jaroslav Soukup z Mezinárodní federace fonografického průmyslu. Hrozí jim přitom nejen peněžní tresty, ale při opakované trestné činnosti až pět let vězení.

Organizované skupiny pirátů fungují ve východních zemích, odkud vyvážejí své zboží. Zatímco Ukrajina se zaměřuje na mezinárodní hudební repertoár, polští padělatelé se soustředí na české interprety, a to od mluveného slova po populární hudbu.

Policie má speciální program
Na odhalování nelegálně užívaného software začali policisté používat speciální program, který dokáže na místě zjistit, že něco není v pořádku.

"Stále častěji chodíme na kontroly do větších firem a přímo v terénu dokážeme vyšetřovateli říct, jestli je nebo není důvodné podezření z trestného činu, zda se budou muset počítače zabavit," řekla Magdalena Klomfarová z oddělení počítačové expertízy pražského kriminalistického ústavu.

Podle odborníků přesahují zisky z organizovaného prodeje pirátských nahrávek celkové výdělky z obchodů s prostitucí, drogami a zbraněmi. Odhaduje se, že jen v letošním roce způsobili piráti České republice škody přes jednu a půl miliardy korun.

Protipirátské organizace upozorňují, že padělatelé brání rozvoji hudebních, filmových a softwarových odvětví, firmám se nevracejí investice do nových technologií, stagnuje zaměstnanost, nerozvíjejí se menšinové žánry, zákazníci dostávají nekvalitní zboží a státy tratí miliardy na daních.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video