Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiče trápí sněhové jazyky i břečka. Na horách má dál silně sněžit

  7:43aktualizováno  10:44
Ve většině krajů v noci na neděli sněžilo, například na jihu Čech napadlo až deset centimetrů nového sněhu. Dopravu proto dopoledne na řadě míst komplikují sněhové jazyky i rozbředlý sníh. Meteorologové prodloužili výstrahu před silným sněžením až do pondělního večera. V Krkonoších a Jizerských horách má napadnout až 30 centimetrů nového sněhu.

Sníh trápí i řidiče na Žďársku. (4. ledna 2015) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„V Krkonoších a Jizerských horách bude vydatně sněžit, od nedělního dopoledne do pondělního večera připadne na severním návětří místy přes 30 cm nového sněhu,“ upozornil meteorolog Jan Šrámek z Českého hydrometeorologického ústavu.

Při silnějším větru se v polohách nad 500 metrů mají i nadále místy tvořit sněhové jazyky. Vítr má během pondělního večera slábnout.

V Jihočeském kraji připadlo v noci na neděli pět až deset centimetrů sněhu. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Řidiči by měli dávat pozor hlavně na Šumavě, kde může být po pluhování ujetý sníh i na silnicích I. třídy, řekl dispečer krajské správy a údržby. Jinde v kraji je na solených hlavních tazích rozbředlý sníh a na vedlejších trasách leží ujetá vrstva sněhu pokrytá drtí.

Se zbytky rozbředlého sněhu musejí počítat i řidiči ve vyšších polohách Plzeňského kraje. V noci na neděli napadlo v kraji několik centimetrů sněhu. Zatímco v nižších polohách sníh roztál, na horách zůstal na silnicích. I teplota tam zůstala pod bodem mrazu. Silnice v kraji jsou ošetřené a s opatrností sjízdné. Na Šumavě, v místech, kde se používá inertní posyp, je na silnicích sníh. Hned po ránu se v okolí Plzně stalo několik nehod, při nichž auta skončila mimo silnici. Zraněn nebyl nikdo.

Také ve Zlínském kraji v noci sněžilo, všechny silnice byly ráno se zvýšenou opatrností sjízdné. V některých částech kraje jsou stále sněhové přeháňky, které snižují dohlednost. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Na Vsetínsku silnice první, druhé i třetí třídy pokrývají po chemickém posypu zbytky rozbředlého sněhu. Na méně důležitých cestách je vrstva ujetého sněhu s posypem. „Stále jsou sněhové přeháňky a dohlednost je snížena,“ uvedl dispečer správy silnic.

Dopravní servis - Doprava.iDNES.cz

Ve vyšších polohách Královéhradeckého a Pardubického kraje v noci sněžilo, například v Orlických horách napadlo zhruba pět centimetrů sněhu. Na silnicích zůstává vrstva uježděného sněhu, na Svitavsku se tvoří sněhové jazyky. Všechny komunikace na východě Čech jsou s opatrností sjízdné, vyplývá z údajů silničářů.

Podle meteorologů by na východě Čech mohlo být sněžení na horách i trvalejší, nejvyšší denní teploty vystoupají na tři stupně Celsia, v horských oblastech bude mrznout. V polohách nad 500 metrů nad mořem se místy mohou tvořit sněhové jazyky.

Silnice na severu Čech byly ráno se zvýšenou opatrností sjízdné. Především v Libereckém kraji leží na vozovkách zbytky sněhu a dále sněží. Vyplývá to z údajů silničářů. Teploty se pohybují od minus tří do plus dvou stupňů Celsia.

K opatrnosti nabádají silničáři na Semilsku. Na silnicích prvních i nižších tříd je vrstva nového sněhu. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Sněhové přeháňky se objevují i na Jablonecku a Českolipsku. Většina silnic je po chemické ošetření sjízdná, místy leží zbytky rozbředlého sněhu.

V Ústeckém kraji místy prší a fouká silný nárazový vítr. Silnice jsou s opatrností sjízdné. Dopravu na severu Čech nekomplikuje podle policejního webu žádná vážnější nehoda.

Se zvýšenou opatrností by měli řidiči vyjíždět také na silnice druhé a třetí třídy v Jihomoravském kraji. Místy jsou na nich zbytky sněhu po pluhování, může se objevit i mrznoucí déšť a ledovka. Dálnice a silnice první třídy jsou sjízdné bez omezení, informovala Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje. Před ledovkou varuje Jednotný systém dopravních informací například v Moutnicích na Hodonínsku, před mrznoucím deštěm se musejí mít řidiči na pozoru i na dálnici D1.

V Krkonoších hrozí laviny

V Krkonoších, kde v noci napadlo zhruba okolo sedmi centimetrů sněhu, od neděle platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. Uvedla to krkonošská horská služba. Na hřebenech Krkonoš leží 30 centimetrů sněhu.

Při druhém stupni je uvolnění laviny možné při velkém zatížení, možnost samovolného uvolnění větších lavin není pravděpodobná a je možné očekávat pouze laviny malých rozměrů. Na hřebenech Krkonoš bylo ráno šest stupňů Celsia pod bodem mrazu. Horská služba také upozornila, že v nejvyšších partiích byla kvůli silné mlze dohlednost omezená na 50 až 200 metrů.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň. Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Sněhové přeháňky komplikují dopravu v Moravskoslezském kraji, především snižují viditelnost. Kvůli zbytkům sněhu jsou některé úseky sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Na Bruntálsku je také silný vítr. Vyplývá to z údajů silničářů zveřejněných na webu www.dopravniinfo.cz.

Největší problémy pociťují řidiči v Beskydech. Silnice první třídy tam jsou po chemickém ošetření mokré. Místy se mohou objevit zbytky rozbředlého sněhu. Komunikace druhé a třetí třídy jsou pokryté ujetou vrstvou sněhu, na ní leží inertní posyp. Všechny jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

Podobná situace je i na Brutnálsku. Dopravu tam ale komplikuje i silný vítr. Lepší podmínky mají řidiči jen v Ostravě. Tam jsou všechny silnice sjízdné bez omezení. Úsek dálnice D1, který vede Moravskoslezským krajem, je sjízdný bez omezení. I tady se ale řidiči musejí připravit na sníženou viditelnost kvůli sněžení.

Meteorologové také varují před lavinami v Jeseníkách. Výstraha platí pro oblast Malého a Velkého Kotle, Sviní Žleb a Sněžnou Kotlinu. Svahy nyní pokrývá několik desítek centimetrů silná vrstva prachového sněhu.

V Olomouckém kraji v noci napadlo až několik centimetrů sněhu, všechny silnice byly ale ráno se zvýšenou opatrností sjízdné. Na Prostějovsku se na vozovkách mohou místy tvořit sněhové jazyky. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Na Šumpersku a Jesenicku silnice pokrývají zbytky rozbředlého sněhu a řidiči musejí počítat se sněhovými přeháňkami. Na méně důležitých cestách je ve vyšších polohách vrstva ujetého sněhu s posypem.

Na Prostějovsku jsou hlavní silniční tahy holé a mokré, ve vyšších polohách je ale na vozovkách slabá vrstva tajícího nebo ujetého sněhu s posypem. „Místy se tvoří sněhové jazyky a je nutná zvýšená opatrnost,“ uvedl dispečer správy silnic. Na Olomoucku a Přerovsku jsou silnice po chemickém posypu většinou holé a mokré.

Silnice na Vysočině jsou po nočním sněžení sjízdné s opatrností. Na chemicky udržovaných trasách I. třídy byl ráno rozbředlý sníh, na vedlejších silnicích leží vrstva ujetého sněhu posypaná drtí. Sněžilo v celém kraji, připadlo několik centimetrů sněhu. Teploty se k ránu držely kolem nuly. Sníh bude padat i přes den. Na silnicích se místy mohou tvořit sněhové jazyky. „Jezdilo se celou noc, nemáme žádnou uzavírku,“ uvedl dispečer. Nejvíc práce s prohrnováním vozovek měli silničáři na Žďársku.

Dopravu na silnicích ve středních Čechách ráno komplikovaly sněhové přeháňky. Jsou hlavně na Benešovsku, Berounsku, Příbramsku, Kladensku a Rakovnicku. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, jejich povrch je většinou holý a mokrý nebo mokrý po chemickém ošetření. Řidiči by měli být hodně opatrní na dálnici D1 i na rychlostních silnicích a vozovkách nižších tříd.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz