Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náledí ze silnic skoro zmizelo, teď hrozí padající led a stromy

  8:55aktualizováno  19:10
Sníh a náledí z většiny silnic díky oblevě zmizelo. Řidiči by však měli dát pozor na led a tající sníh padající ze stromů a také na lámající se větve. Bez proudu stále zůstává několik stovek domácností. Vlaky a městská doprava ve velkých městech však už jezdí téměř bez omezení. Ve večerních hodinách vyhlásil ČEZ kalamitní situaci pro okresy Karlovy Vary a Sokolov.

Kalamita zasáhla v úterý 2. prosince Prachaticko. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Stovky domácností byly až do čtvrtečního odpoledne bez proudu. Dodavatelé hlásili nejvíc problémů z horských oblastí na severu a západě Čech, v nížinách na jihu Čech. E.ON mě nejvíce výpadků na Šumavě, tam se podle mluvčího Vladimíra Váchy podaří obnovit dodávky až v pátek.

„Východ země se daří relativně dobře zprovozňovat, spíše jsou výjimky, kde nejde proud,“ hlásil Vácha před 13. hodinou. Ovšem horší situace zůstává v jižní části okresu Prachatice. „Situace se mění hodinu od hodiny. Nejhorší situace je na začátku jádra Šumavského národního parku, ve vesnicích Zdíkov, Stachy, Vacov, Nové Hutě, Kvilda. Stromy tam stále padají. Stalo se, že někde jsme proud obnovili a spadl tam strom do vedení třeba o sto metrů dál,“ upřesnil Vácha. „Na Vysočině je všechno provizorně zprovozněno, práce na kompletních opravách však budou ještě několik dní pokračovat,“ dodal.

ČEZ má nejvíce hlášených poruch na Karlovarsku, Chebsku, Tachovsku a Chomutovsku. Od ranních hodin se situace pouze mírně zlepšila v posledně dvou jmenovaných regionech. „Technici stále pracují, ale počasí nám nepřeje. Stromy stále padají do vedení,“ řekla iDNES.cz mluvčí Barbora Půlpánová.

Ve večerních hodinách kvůli nelepšící se situaci vyhlásil ČEZ kalamitní situaci pro okresy Karlovy Vary a Sokolov. „Problémy tam stále způsobují stromy obalené ledem, které padají do vedení,“ vysvětlila mluvčí ČEZ pro západní Čechy Michaela Jirovcová.

Podle Půlpánové problémy zůstávají zejména v horských oblastech, kde se teploty drží kolem nuly. Poruchové čety pracovaly i přes noc. Podařilo se jim odstranit všechny staré poruchy způsobené ledovkou, střední Čechy a Morava jsou tak bez poruch.

„Přednost mají samozřejmě nejprve rozvody vysokého napětí, pak teprve přicházejí na řadu opravy navazujících vedení. V terénu jsou jak kmenoví zaměstnanci ČEZ, tak i smluvní partneři, kteří nám pomáhají výpadky co nejrychleji odstraňovat. Doufáme, že nám v tom pomůže i počasí, které se zlepšilo,“ řekla Jirovcová.

Nejhorší situace v Ústeckém kraji je v oblasti Krušných hor, kde je hustá mlha a při teplotách kolem bodu mrazu všechno namrzá. Hustá mlha ztěžuje práci i zaměstnancům ČEZ, kteří pracují na opravě poškozeného vedení.

„Bez proudu je Vejprtsko, Měděnec, Horní Halže, Pyšná a Boleboř. Jsou to malé vesničky, bez elektřiny jsou tak desítky domácností,“ řekla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Na opravách se intenzivně pracuje a do večera by se měly dodávky na většině míst obnovit. „Je ale těžké poškozené úseky vedení vůbec dohledat. Je tam taková mlha, že není vidět ani od sloupu ke sloupu a pracovníci musí procházet pod vedením a spadlé stromy hledat, aby je mohli odstranit a vedení opravit,“ dodala.

Popadané stromy zaměstnávají i hasiče a komplikují dopravu. Kvůli popadaným stromům museli silničáři uzavřít dvě silnice v Krušných horách v Měděnci a Výsluní. „Jsou tam stromy, které popadaly pod tíhou námrazy a také ulámané větve. Na jejich odstranění se stále pracuje,“ řekla dispečerka krajské správy silnic. Hasiči vyjížděli na Chomutovsku v noci k 16 případům stromů a větví na silnicích.

Spadlé stromy na Vysočině stále blokují dopravu na několika silnicích na Třebíčsku a Žďársku. Kvůli poškozenému vedení zůstává bez dodávek elektrického proudu pouze několik domácností. Silnice jsou podle dispečinku krajských silničářů mokré po chemickém ošetření a sjízdné se zvýšenou opatrností.

Kvůli elektrickým vodičům a stromům spadlým na vozovku je dočasně uzavřeno několik úseků silnic na Třebíčsku a Žďársku. Podle silničářů by na většině úsecích měla být doprava obnovena během čtvrtka. Na Vysočině je zataženo, místy může řidičům zkomplikovat jízdu mlha. Teploty se pohybují od jednoho do tří stupňů nad nulou.

Vlaky

Na železnici se po ledovkové kalamitě ve čtvrtek postupně vrátily všechny regionální a dálkové vlaky Českých drah. Pouze na třech úsecích regionálních tratí byly hlavně dopoledne problémy kvůli spadlým stromům, ale během dne byly i tam potíže odstraněny. Sdělil to mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Od pondělí do středy doprava na železnici v celém Česku kolabovala kvůli silné námraze na trolejích.

Náhradní autobusová doprava byla ještě ráno místo vlaků zavedena v úseku Toužim - Bečov nad Teplou v Karlovarském kraji, na jihu Čech mezi Prachaticemi a Volary a na jihu Moravy mezi obcemi Silůvky a Moravské Bránice. Zhruba do 17:00 však železničáři postupně i tyto tratě zprovoznily. "V podstatě se dnes již jezdilo jako v běžný den," uvedl Šťáhlavský.

Podle mluvčí hasičů Petry Musilové je už na Vysočině problémů souvisejících s počasím minimum. „Situace se uklidnila, hasiči během noci zasahovali v celém kraji pouze v sedmi případech,“ řekla mluvčí.

Ledovka způsobila škody i vodohospodářům. Povodí Moravy hlásí největší škody na Vysočině, škody teprve zaměstnanci sčítají. Námraza způsobila vyvrácené stromy a polámané větve.

Na padající led a tající sníh ze stromů a také na lámající se větve by si měli dát pozor také řidiči v Plzeňském kraji. Jde hlavně o oblasti ve vyšších polohách jako je Šumava, Černý les a také na severním Plzeňsku lokalita kolem Bezvěrova. Jinak jsou silnice v kraji sjízdné všechny, a to bez problémů. Teploty se pohybují nad nulou, uvedl dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. „Hrozí nebezpečí pádu stromů na silnici, v noci jsme tu a tam k těmto případům vyjížděli,“ uvedl. Podle Slapničky je v regionu teplo a led taje.

Do ulic Olomouce ráno vyjely všechny tramvaje a vozí cestující podle obvyklého jízdního řádu. Pracovníkům dopravního podniku se totiž na všech tramvajových linkách podařilo očistit troleje od námrazy, kvůli které od pondělního odpoledne ve městě jezdily jen autobusy, uvedla dispečerka Dopravního podniku města Olomouce (DPMO).

Na Prostějovsku byly uzavřeny v odpoledních hodinách silnice na úsecích  Hrochov- Jednov, který bude spíše otevřen až v pátek ráno, Žárovice- Drahany, kde silničáři prořezali stromy. „Otevření brání padající námraza ze stromů. Jedná se o sedmikilometrový úsek a je to horší než krupobití. Očekávám, že tento úsek zprovozníme do večera,“ řekl krátce po poledni iDNES Jan Škrabal ze Správy silnic Olomouckého kraje. Po páté hodině odpoledne se silničářům podařilo zprovoznit všechny komunikace.

Dopravu ve Zlínském kraji ráno komplikovala mlha, která na řadě silnic snižovala viditelnost. Zbytky rozbředlého sněhu se drží jen na některých vozovkách nižších tříd ve vyšších polohách Vsetínska. Řidiči by zde měli jet opatrně. Ostatní silnice ve Zlínském kraji jsou holé a mokré po chemickém ošetření, případně vlhké. V regionu je oblačno až zataženo, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala mezi nulou a plus čtyřmi stupni Celsia. Přes den by na jihovýchodě kraje mohla podle předpovědi stoupnout až na osm stupňů Celsia.

Silnice ve Středočeském kraji jsou většinou sjízdné se zvýšenou opatrností, místy je mlhavo. Doprava na železnici ve středních Čechách je už bez problémů, vlaky jezdí podle jízdního řádu, řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Řidiči by měli dávat pozor hlavně na rychlostních silnicích a vozovkách druhé a třetí třídy. Všechny dálnice v kraji jsou podle informací Ředitelství silnic a dálnic sjízdné bez omezení. Na 15. kilometru dálnice D8 ve směru na Ústí nad Labem se stala nehoda nákladního vozidla, řidiči místo projedou se zvýšenou opatrností.

Fotogalerie

Sníh a náledí ze silnic v Pardubickém kraji vlivem oblevy téměř zmizely. Výjimkou jsou jen některé úseky ve výše položených oblastech. Informují o tom krajští silničáři.  Zbytky sněhu, někdy i zledovatělého, se vyskytují na vedlejších komunikacích na Moravskotřebovsku a Poličsku. V okolí Žamberka silničáři varují před možnou námrazou. V lesních úsecích v oblasti Skutče hrozí pod tíhou ledu pád stromů nebo větví na vozovku. Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, foukal slabý vítr, lokálně se vyskytovaly mlhy. Teploty se pohybovaly od nuly do plus šesti stupňů.

Na jižní Moravě jsou uzavřeny z důvodu padajících stromů a námraze, která z nich padá, čtyři lokální komunikací na Brněnsku a Znojemsku.

Na jihozápadě Jihočeského kraje se přes noc ocitly tisíce domácností bez dodávek elektrické energie kvůli poškozenému vedení, avšak v dopoledních hodinách podle mluvčího E.ON Váchy bez proudu zůstávají stovky odběrných míst. Téměř všechny komunikace jsou se zvýšenou opatrností sjízdé. Podle silničářů je uzavřen jen malý úsek silnice u vsi Buk, kde je namrzlá alej.

Hasiči Karlovarského kraje ve čtvrtek od půlnoci do rána vyjížděli k 21 výjezdům v souvislosti s počasím. „Ve většině případů šlo o technickou pomoc, tedy odstranění spadlých či nakloněných stromů, ve dvou případech o dopravní nehodu, kdy strom spadl na jedoucí vozidlo,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Pracovníkům ČEZu se postupně daří obnovovat dodávky proudu.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...Najdete na iDNES.cz