Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Silnice jsou průjezdné, kalamita ale trvá

  16:00aktualizováno  16:00
Bruntál - S vypětím všech sil se po dvou dnech podařilo silničářům zprůjezdnit poslední dvě zaváté cesty v okrese Bruntál. Kalamitní stav však na Bruntálsku trvá v oblasti Rýmařovska, kde silný vítr stále maří práci cestářů. Silničáři v 15 hodin odvolali kalamitní stav na Novojičínsku. Silnice v okrese jsou již sjízdné, jen na některých místech leží rozježděný sníh. Kalamita tak trvá ještě v bruntálském a opavském okrese.

"Všechny komunikace v okrese jsou už sjízdné, i když situace zejména na Rýmařovsku není zdaleka ideální," řekl v pátek odpoledne dispečer bruntálských silničářů.

Podle něj trochu ustal vítr, který nedovolil ještě ráno zprůjezdnit některé cesty. Přesto si podle něj musejí dát řidiči pozor na vrstvu sněhu na vozovkách a místy na sněhové jazyky.

Závěje prorazily až těžké stroje
Podle dispečera se ve čtvrtek podařilo prorazit sněhové závěje na dvou cestách, kvůli silnému větru však další dvě silnice stále vzdorují těžké technice.  Na pomoc silničářům přispěchali i zemědělci s těžkými stroji. Z hlubokých závějí nakonec museli vyprostit i dva zapadlé sypače.

"Zatím jsou neprůjezdné komunikace z Rešova do Skal a z Kněžpole do Jiříkova," podotkl dispečer bruntálských cestářů. Ujistil, že všechny obce Bruntálska jsou dostupné po jiných silnicích.

Ani po ostatních cestách okresu se motoristům nepojede příliš dobře, protože na nich leží vrstva sněhu krytá posypem a tvoří se na nich sněhové jazyky. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost, zimní pneumatiky a řetězy.

Sníh zasypal okres
Přes noc na čtvrtek napadlo na Bruntálsku asi dvacet centimetrů sněhu. "Řidiči by neměli na Bruntálsko vyjíždět bez sněhových řetězů," řekl dispečer silničářů Jaromír Šimek.

"Uzavřeli jsme kvůli závějím cestu z Rýžoviště do Arnoltic a komunikace z Rešova na Skály na Rýmařovsku a u Dobřečova. Řidiči by měli vyjíždět pouze se zimní výbavou - řetězy jsou nutností," varoval dispečer.

DÁLE ČTĚTE

Na Česko udeřil silný mráz
(včetně předpovědi)

Dopravní zpravodajství iDNES a ABA

Olomoucko: do hor jsou nutné řetězy

Tři vozovky zaváté sněhem se od rána nepodařilo zprůjezdnit a po poledni k nim přibyla další. "Silnice zavalené sněhem jsme už několikrát prorazili, silný
vítr je ale za našimi vozy okamžitě znovu uzavřel," řekl dispečer bruntálských cestářů. Podle něj zatím není šance, že by se podařilo vozovky zprůjezdnit, pokud se vítr neutiší.


Kvůli neprůjezdnosti silničáři a policie zavřeli ve čtvrtek po 16 hodině hlavní tah mezi Novým Jičínem a Opavou.

Sůl v mrazu nepomáhá
"V silném mrazu neúčinkuje sůl, takže se snažíme alespoň nebezpečná místa jako kopce a zatáčky sypat škvárou. Jenže silný vítr tvoří závěje a fouká posyp ze silnice, takže se na mnohá místa musíme znovu a znovu vracet," řekl dispečer novojičínské Správy a údržby silnic Radek Cvikl.

Uvedl, že zatím se nedá odhadnout, kdy bude kalamitní stav odvolán. "Snad až přestane foukat silný vítr." Jeho kolegové z Bruntálska počítají s tím, že to nebude dčív, než večer.

Řidiči v okrese dopoledne museli jezdit s maximálnín opatrností. "Jedu z malinkého kopečku, ale musím jet dvacetikilometrovou rychlostí. Na cestě je led," řekl profesionální řidič Petr Jonák, který rozváží zeleninu.

Zlom přišel v noci
Ještě ve středu večer na Bruntálsku sněžilo jen mírně a teplota vzduchu dosahovala 2 stupňů pod bodem mrazu. "Přes noc se ale citelně ochladilo - ráno bylo asi osmnáct pod nulou, sníh je zmrzlý. Na silnici se tvoří nebezpečné sněhové jazyky," dodal dispečer Jaromír Šimek.

Situaci na bruntálsku se podobá stav silnici v okresech Opava a Nový Jičín. I tady silničáři ráno vyhlásili kalamitu. V oblastech panují zcela nepříznivé povětrnostní podmínky. K mrazu, který dosahuje místy až sedmnácti stupňů pod nulou, se totiž přidal silný vítr.

Jinde to tak špatné není
Situace se v jednotlivých okresech značně liší. Ačkoliv na Bruntálsku a Novojičínsku vyhlásili silničíři kalamitní stav, na Frýdecko-Místecku, v okrese pod Beskydami, byly silnice sjízdné. "Všechny silnice jsou sjízdné. Nemáme problémy, ty jsme měli předevčírem," řekl ředitel Správy a údržby silnic Frýdek-Místek Radomír Vlk.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Že mě prezident nechce? Havlovi tehdy Zeman taky neustoupil, říká Poche

Miroslav Poche je politik, europoslanec a kandidát na ministra zahraničí ČR....

Zkušený zákulisní hráč sociální demokracie Miroslav Poche se chce stát ministrem zahraničí. Diplomacie se jeho životní...

Udržení vody v krajině se stává moravskoslezským problémem číslo jedna

OSTRAVICE VE STARÉM KORYTĚ. Pohled na říčku Ostravici v původním korytě se...

V Moravskoslezském kraji chybí voda. A vyhlídky nejsou dobré. I když občas zaprší, voda rychle odteče a brzy je opět...

Dramatické cvičení záchranářů, referendum o vládě a dopadený znásilňovač

Cvičení záchranných složek na Rozvadově. (21. 5. 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Ukážeme vám cvičení záchranářů, kterého se účastnily stovky zdravotníků, policistů i...

Najdete na iDNES.cz