Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Silničáři slibují, že sníh zvládnou

  8:41aktualizováno  8:41
Zlínský kraj - Třebaže sníh v polovině listopadu ještě nikdo nečeká, silničáři mají už od 1. listopadu nepřetržitou zimní pohotovost. Protože dosud bylo ještě teplo, tak údržbáři měli pohotovost doma. Od pondělí však už jsou v pohotovosti přímo na pracovišti. Dispečeři sledují na internetu několik serverů s předpovědí počasí i aktuální meteorologické mapy. Z těchto informací dokáží poměrně přesně odhadnout, kdy bude nutno vyjet s posypovými vozy.

V pohotovosti jsou už také dispečinky u Správ a údržeb silnic ve všech čtyřech okresech kraje.

"Na Vsetínsku už za sebou máme i první skutečný zásah, v pátek 9. listopadu," upřesnil Jaromír Kořistka ze Správy a údržby silnic ve Valašském Meziříčí. I v pondělí už podle něj ležela tenká vrstva sněhu na vozovkách ve vyšších polohách kolem Velkých Karlovic, Soláně a Pusteven.

Silničáři musí podle vyhlášky do tří hodin zmírnit následky případného sněžení na cestách, které řadí do první kategorie důležitosti, a do šesti hodin pak na silnicích, jež patří do druhé kategorie.

Problémy nastávají těsně po sněžení
Na Uherskohradišťsku k nim nově přibyl například obchvat Uherského Brodu. "Zmírnění následků chápeme tak, že musíme zajistit sjízdnost. Byť třeba špatnou, ale sjízdnost," prohlásil ředitel Správy a údržby silnic v Uherském Hradišti Rostislav Buchtík.

V praxi to znamená, že s výjimkou silnic první kategorie důležitosti silničáři nesypou rovné a přímé úseky, nesjízdnost tady podle nich neexistuje.

Limity dané vyhláškou považují silničáři za přijatelné. Tvrdí ale, že na některých místech musí reagovat mnohem rychleji. V buchlovských horách bývají vždy problémy čtvrt hodiny poté, co napadne sníh, a na průtahu Uherským Hradištěm do sebe auta narážejí už po pěti minutách.

"To jsou ale jen drobné srážky. Hlavně, ať se už nikdy neopakuje příhoda z loňského roku," přeje si Buchtík. Řidič posypového vozu tehdy zavinil nehodu, při níž zemřela mladá dívka.

Hradiště se bude starat o chodníky
Zmírňovat následky zimy musí na svých místních komunikacích i města a obce. Radní v Uherském Hradišti budou letos nově udržovat také chodníky ve Smetanových sadech. Potvrdil to tamní místostarosta Květoslav Tichavský. Loni sem radnice pouze umístila cedule upozorňující, že chodníky se v zimě neudržují, a lidé ji za to kritizovali.

Problémy v příhraničí trvají
V pohraniční Žitkové se potíže opakují každoročně.  Pokud vytrvale sněží, je cesta spojující horní a dolní konec vesnice naprosto nesjízdná. Lidé se kvůli velkému převýšení nemohou dostat na úřad, do zaměstnání ani k lékaři, děti do školy.

Z dolního konce vesnice vede jediná sjízdná cesta přes mimocelní hraniční přechod ve Starém Hrozenkově, a tudy už celníci nikoho nepustí. Stavba nové silnice se zase o rok odložila. "Nedovedu si představit, že tady lidé v zimě budou dál trpět jako dosud," naříkala přitom už loni starostka Žitkové Eva Hargašová.

Technika a vybavení jsou stejné
Silničáři v jednotlivých okresech shodně tvrdí, že zásoby posypového materiálu i vybavení technikou jsou na přibližně stejné úrovni jako před rokem. "Za průměrných zimních podmínek by neměly nastat na území Zlína větší komplikace," ujišťuje ředitel Technických služeb Zlín František Kostelník.

Silničáři na Kroměřížsku tvrdí, že nástrahy letošní zimy zvládnou bez  problémů, pokud nenastanou nějaké extrémní situace. Hodně peněz je  přitom stálo odstraňování následků srpnové vichřice.

"Tyto škody  opravdu hodně peněz odčerpaly, ale se zimou bychom si měli poradit jako  každý rok, pokud nepřijde něco nepředvídaného," uvedl ředitel Správy a  údržby silnic Emil Vraník.

Silničáři z Rýmařova soustavně odklízeli sníh, vítr jej však okamžitě nafoukával zpět.

Silničáři na severu Čech likvidovali o víkendu strony.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Brutální útok na ochranku, další královské miminko a Rodenův úspěch u soudu

Skupina mladíků zmlátila dva pracovníky ochranky

Sledujte Zprávy iDNES.tv, mimo jiné vám ukážeme útok výrostků na ochranku obchodního centra, řekneme, že britská...

VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

Náramek na nohu pro osoby v domácím vězení - zatím ještě nejsou používány....

V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem...

Vondráčková dle verdiktu nepodepsala antichartu, řekl advokát. Soud to popřel

Helena Vondráčková na Českém plese v Obecním domě (Praha, 3. února 2018)

Obvodní soud pro Prahu 5 v pondělí potvrdil, že Helena Vondráčková nepodepsala takzvanou antichartu. Tvrdí to Agentura...

Najdete na iDNES.cz