Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko bičovaly bouřky, lidé na Rychnovsku prchali před velkou vodou

  12:30aktualizováno  21:34
Česko zasáhly silné deště a bouřky. Na Jesenicku stavěli hráze z pytlů s pískem a hasiči vyjeli k zatopeným sklepům. V obci Borovnice na Královéhradecku byla nařízena evakuace. Na Novojičínsku několik hodin platil nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Velmi silné bouřky odborníci očekávají v úterý v noci a ve středu hlavně v severní polovině země.

"Na Jesenicku evidujeme už sedm událostí spojených s vydatným deštěm, voda zde zatopila několik sklepů," řekl mluvčí hasičů Olomouckého kraje Zdeněk Hošák. Na místě zasahovalo několik desítek profesionálních i dobrovolných hasičů. Na dvou místech se podle mluvčího stavěly hráze z pytlů s pískem. V ostatních místech se čekalo na opadnutí vody a nebo jsou již nasazena plovoucí čerpadla.

Například v Mikulovicích voda zatopila areál charity, ve Zlatých Horách spodní patro domu a v Hradci-Nové Vsi začala po prudkém dešti téct z polí do domu na kraji vesnice. V Písečné voda tekoucí z nedalekého kopce ohrožovala zastavěnou oblast.

V Moravskoslezském kraji hasiči zasahovali na deseti místech. "Jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů provádějí činnosti související s odčerpáváním vody, usměrňování toku vody, monitorují vodní toky, čistí mosty a propustě od naplavených věcí a uvolňují tak vodní toky," sdělil v odpoledních hodinách mluvčí krajských hasičů Petr Holub.

Fotogalerie

V Novém Jičíně se po intenzivní bouřce během poledne zvedla hladina řeky Jičínky a dosáhla třetího stupně povodňové aktivity (SPA). Její hladina se zvedla ze sta centimetrů na 316 centimetrů krátce před třetí odpoledne. "Bouřky provázely místy přívalové srážky s úhrnem 40 milimetrů za šest hodin," uvedl Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu (více o situaci na Novojičínsku čtěte zde).

Po čtvrté hodině odpoledne začala hladina Jičínky zvolna klesat. Před osmou hodinou večerní pak klesla až pod úroveň prvního povodňového stupně (vývoj na tocích s vyhlášeným stupněm povodňové aktivity můžete sledovat zde).

Hasiči v Pardubickém kraji během úterý od 7 hodiny ranní do 17 hodiny odpolední vyjížděli celkem k 15 zásahům. "Jednalo se zejména o čištění komunikací od bláta, pročištění koryt potoku i pročištění vpustí a odčerpávání zatopených domů," uvedla mluvčí HZS Pardubického kraje Vendula Horáková Nejhorší situace byla v Sopotnici kde uvázlo auto pod mostkem a hasiči zde museli kontrolovat také přetékající hráz rybníka.

V Ústeckém kraji déšť nejvíce škodil v okresu Louny, kde hasiči zasahovali u sedmi případů. Voda zde zaplavila například ulici Pod Střelnicí v Žatci, 30 centimetrů vody pak ve sklepě čerpali hasiči v ulici Volyňských Čechů. "Hasiči čerpali vodu také na dvou místech v Tuchořicích a pročistili kanálovou vpusť v Podbořanech," informoval mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan.

"V Ústí nad Labem došlo zatopení Přístavní ulice u Mostu Dr. Edwarda Beneše. Zaplavené sklepy a výtahové šachty byly hlášeny z Velkého Března, Neštěmic, Mojžíře, zaplavený úsek silnice mezi Malým a Velkým Březnem. Půl metru vody čerpali hasiči  v podjezdu u Nového mostu," dodal Marvan po sedmé hodině večer. 

Krupobití v Praze, pražskou magistrálu zaplavila voda:

V Praze přívaly deště komplikovaly dopravu. Voda zaplavila například křižovatku U Bulhara. Kvůli tomu asi hodinu nejezdily tramvaje mezi zastávkami Husinecká a Hlavní nádraží, uvádí webové stránky DPP. Voda stekla také do jednoho z vestibulů metra stanice Můstek na Václavském náměstí.

Pražští hasiči vyjížděli kvůli přívalovému dešti k 22 případům. Čerpali například vodu ze suterénu Národní knihovny na Starém Městě. Vyplaveno bylo také zázemí Divadla ABC, voda zasáhla herecké šatny, klub, kanceláře, rekvizitárnu a zadní část jeviště.

"Vyjížděli jsme hned po 14:00 do Michle, kde jsme museli zasahovat na několika místech," uvedla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Hasiči byli často v Nuslích, výjezd registrovali i do Pařížské ulice nebo na Vinohrady. Hasiči zasahovali také v restauraci v Lublaňské ulici, v níž stálo asi 40 centimetrů vody. Na Senovážném náměstí spadl před hotelem strom, který bylo potřeba odstranit (více o situaci v Praze se dočtete zde).

Posílejte fotky a videa

Vyfoťte silný déšť, kroupy i bouřku

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Použité fotografie či videa odměníme honorářem. Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde.

Následky přívalových dešťů v úterý odpoledne likvidovali také hasiči ve Středočeském kraji. Voda natekla například do sklepů a garáží v Okrouhlu u Prahy nebo v Korkyni na Příbramsku. V Úvalech u Prahy hasiči zasahovali u ucpané kanalizace, ve Voticích na Benešovsku odstraňovali nánosy ze silnice. "Byla tam polovina silnice zavalená hlínou, kameny a bahnem. Silničáři a místní hasiči to uklidili," uvedla mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková (více o situaci ve Středočeském kraji se dočtete zde).

V Královéhradeckém kraji hasiči zasahovali u dvanácti případů spojených s deštěm. "V obci Lhoty u Potštejna voda zaplavila 11 objektů, hasiči museli z jednoho domu evakuovat imobilní ženu, která by se bez pomoci nedostala ven. Vodní lagunu, která se vytvořila po prudkém dešti, hasiči odčerpávají. Kvůli zaplavení byla také uzavřena silnice směrem na Ústí nad Orlicí," uvedla mluvčí hasičů Martina Žahourková.

Ve Lhotě u Potštejna také hasiči ve spolupráci s policií večer raději evakuovali 17 obyvatel ze sedmi rodinných domů, které by v případě dalšího vydatného deště mohla v noci ohrozit voda z rozvodněného potoka.

V Rovni u Rychnova nad Kněžnou voda vyplavila sklep místní mateřské školky, v obci Záměl hasiči odčerpávali vodu ze zatopeného domu a plnili pytle s pískem, aby dům ochránili před další vodou. Hasiči čerpali vodu také v Potštejně, Merklovicích, Polomu a Vamberku.

Silná bouřka zaplavila Potštejn na Rychnovsku:

Po třetí hodině odpoledne se situace zhoršila v obci Borovnice, kde byla nařízena evakuace obyvatel z několika domů. "Vše přišlo velmi rychle během 20 minut. Horní rybník přetekl a zaplavil zahrádky, druhý Mlýnský rybník přetekl na louku. Voda lidem zatopila kůlny, odplavila kus asfaltové obecní cesty a přinesla nánosy bahna. Škody teprve budeme sčítat," sdělila ČTK starostka Borovnice.

Mrtvé ryby na Zlínsku

Ve Zlínském kraji v Otrokovicích zřejmě kvůli bleskovým bouřkám uhynuly tisíce ryb. "Voda zřejmě vyplavila kanalizaci a splašky se dostaly do řeky Moravy. V tuto chvíli jsou na místě zaměstnanci Povodí Moravy, hasiči, kteří pokládají norné stěny, rybáři a zástupci z odboru životního prostředí Otrokovice. Škoda se zatím vyčíslit nedá, vodohospodáři situaci monitorují," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

"Nyní máme situaci pod kontrolou a stabilizovanou, uvidí se podle dalších srážek. Momentálně voda opadává," uvedl pro iDNES.cz velitel hasičského zásahu v Borovnici.

Výstraha před deštěm platí až do čtvrtka

Přívalové deště mohou na severu země dosáhnout úhrnu až 50 milimetrů, hrozí zde také nárazy větru kolem 20 m/s (72 km/h). Výstraha platí do středeční jedenácté hodiny večer pro Prahu a kraje Středočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Olomoucký a Moravskoslezský.

Bouřky s ojedinělými úhrny kolem 40 mm, kroupami a nárazy větru se budou vyskytovat v jižní polovině území rovněž do středeční noci, tedy na Vysočině a v kraji Jihomoravském a Zlínském. V Karlovarském, Plzeňském a Jihočeském kraji meteorologové očekávají silnější bouřkovou činnost pouze v úterý.

"Bouřková  činnost bude během středečního večera slábnout a srážky budou na severu našeho území přecházet do trvalého a ojediněle i vydatného deště, ve kterém může v noci ze středy na čtvrtek spadnout dalších 15 až 30 mm srážek," doplnili odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu ve výstraze.

V oblastech zasažených přívalovými srážkami mohou prudce stoupnout hladiny zejména menších toků a překročit první nebo druhý povodňový stupeň. Lze tam očekávat i rychlý odtok vody ze svahů nebo zatopení níže položených míst, sklepů či podemletí komunikací.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Start aukce pivních lahví se blíží. Vydražte unikát a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Úderem deváté hodiny odstartuje na iDNES.cz tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell....

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz