Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Silná slova velitele

  22:30aktualizováno  22:30
George Walker Bush se oficiálně stal prezidentem Spojených států 20. ledna, tedy před devíti měsíci. Skutečnou hlavou Ameriky a jejím vrchním velitelem se však stal až nyní - svým projevem před oběma komorami Kongresu. Tváří v tvář nové realitě po 11. září George W. Bush státnicky vyrostl. Byl to nepochybně nejdůležitější proslov v jeho životě a také jeden z nejvýznamnějších, jaké kdy z Ameriky zazněly.

Byl to válečný projev, ne však válečnický. Bush svá tvrdá, rozhodná i emotivní slova vyvážil zdrženlivostí i voláním po trpělivosti, aby řekl Američanům a mezinárodní veřejnosti, že globální válka proti terorizmu bude dlouhá, složitá a vedená na mnoha frontách.

"Nakonec však s pomocí boží bude zlo vymýceno." Amerika ústy svého prezidenta dala teroristům i celému světu najevo, co od ní lze nyní očekávat a jaké budou její další kroky. Před Bushovým projevem existovaly obavy, že pod obrovským tlakem americké veřejnosti, která volá po rozhodné odvetě, i prezident okamžitě zatroubí k masivnímu vojenskému útoku.

Namísto toho dal ultimátum afghánskému Talibanu a všem těm, kteří poskytují útočiště teroristům, aby je vydali. "Pokud je okamžitě nevydáte, budete sdílet jejich osud." To je za této situace státnický, uvážlivý postoj - dát i to poslední varování, vyčerpat všechny dostupné možnosti a pak teprve udeřit silou.

Bush však dal nekompromisně najevo, že úder, ať už bude mít jakoukoli formu a jakýkoli cíl, však nepochybně přijde, možná dnes, snad pozítří či za týdny. "Ostatní národy chápou, že pokud zůstane teror nepotrestán, i jejich vlastní města, vlastní občané mohou být dalším cílem," prohlásil Bush.

"Jste buď s námi, nebo s teroristy." Bush tím jasně vymezil možnou celosvětovou koalici. A přitom z ní nevyloučil nikoho, ani arabské a ostatní muslimské národy, od kterých očekává, že i ony se stanou její součástí. "Náš boj není válka s islámem či afghánským lidem.

Naším cílem jsou radikální sítě teroristů a národy, které je ukrývají." Bush nejenom důrazně odlišil Taliban a afghánský lid, nýbrž rezolutně varoval své vlastní spoluobčany, aby nesklouzli k nespravedlivému posuzování kohokoli, kdo je jiné víry či národnosti.

Prezident správně řekl, že ve válce s terorizmem možná nebude jasný moment, který by se dal označit jako vítězství - je to úkol, který nekončí jednou vyhranou bitvou.

Jakkoli je konečné vítězství vzdálené i nejisté, prezident Bush si může být jist jednou věcí. Svým vyváženým projevem ještě více semkl řady Američanů a ukázal jim a zbytku světa, že Amerika v něm našla svého vrchního velitele v nové, neznámé válce. Prošel prvním tvrdým testem. Další jej čekají.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Hladina rozvodněných toků klesá, hrozí další silné bouřky

Hladiny rozvodněných toků ve Středních Čechách již klesají, starostové...

Hladiny toků po čtvrteční vydatném deště klesly. Voda zničila chodníky a kanalizaci, škody budou v milionech....

Mýty vs. pravda. Začíná platit evropské nařízení GDPR

(Ilustrační snímek)

Začíná platit Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, takzvané GDPR. Mluvit se o něm u nás začalo zhruba před půl...

Lidé demonstrovali za reliéf z bouraného sanatoria. Nahradí ho kopie

Reliéf od Julia Pelikána - symbol upomínající na slavnou éru sanatoria zmizí,...

Zahájení demolice šumperského sanatoria, někdejšího významného centra v boji proti dětské tuberkulóze, vyvolalo mezi...

Najdete na iDNES.cz