Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sílí důkazy, že Al-Kajda má chemické zbraně

aktualizováno 
Arabští teroristé napojení na organizaci Al-Kajda testovali v malém středisku v severním Iráku biologické a chemické zbraně. Informovala o tom agentura AP. Tato zpráva tak dále doplňuje poznatky získané z videozáznamů pořízených Al-Kajdou, že teroristé experimentovali s chemickými zbraněmi včetně nervových plynů.

Americká rozvědka uvedla, že v části severního Iráku nekontrolované vládou fungovala laboratoř pro výzkum chemických a biologických zbraní. Probíhalo zde i testování na domácích zvířatech a nejméně jednom člověku. Prověřovat se tu měl smrtelně jedovatý ricin.

Pentagon proto letos zvažoval vojenskou akci proti zařízení, ale americký prezident George Bush ji neschválil. Průzkumy totiž ukázaly, že se jedná o malé středisko, kvůli němuž by podle Bushe nestálo za to riskovat životy. Zřejmě ho od operace odradila i nynější mimořádná citlivost mezinárodní veřejnosti vůči jakýmkoli akcím v Iráku.

Podle amerických úřadů zařízení v Kurdy ovládané části Iráku v poslední době spravovala malá skupinka lidí napojených na teroristy z arabské radikální organizace Ansar al-Islám, jejíž členové byli povětšinou vycvičeni Al-Kajdou v Afghánistánu. Neexistuje však žádný důkaz o tom, že s touto operací byl propojen režim Saddáma Husajna.

Zpráva o pokusech teroristů v severním Iráku přišla ve chvíli, kdy Bílý dům studuje rozsáhlou sbírku mnoha desítek videozáznamů pořízených Al-Kajdou. Část záznamů v těchto dnech odvysílala americká televizní síť CNN.

Experti tvrdí, že tyto videokazety získané reportérem CNN v Afghánistánu poskytují důkazy o tom, že teroristé ze sítě Usámy bin Ládina vyvíjeli chemické zbraně. Výňatky odvysílané CNN například ukazují tři psy vystavené neidentifikovatelné látce. Předpokládá se, že se může jednat o nervové plyny. Psi po inhalaci této látky zvracejí, svíjejí se a nakonec v agónii umírají.

Další videozáznamy jsou názorným manuálem, jak vyrábět bomby, zabíjet bez použití zbraní, provádět únosy či vyhazovat mosty. Takřka všechny kazety byly natočeny před 11. zářím. Například včera odvysílaná pasáž zachycuje Usámu bin Ládina, jak již 26. května 1998 vyhlašuje svatou válku Západu a Izraeli.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Najdete na iDNES.cz