Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šílené krávy hrozí světu

  23:22aktualizováno  23:22
Nemoc šílených krav ohrožuje celý svět, nikoli jen státy západní Evropy, jak se dosud všeobecně soudilo. Proto by prevence proti jejímu šíření měla být také celosvětovou záležitostí. Konstatuje to zpráva FAO, Organizace pro zemědělství a výživu OSN, zveřejněná včera v Římě. "V Evropské unii je situace na pováženou," konstatuje zpráva.

"V řadě členských států, které až dosud platily za takzvaně BSE čisté, se už objevily první případy. Mimo Velkou Británii se objevily ve více státech EU také případy, kdy lidé onemocněli novou variantou Creutzfeldt-Jakobovy choroby (CJD), nebo přinejmenším existuje podezření, že tomu tak bylo," tvrdí FAO. Zpráva rovněž požaduje, aby vlády na výzkum nemoci šílených krav vyčlenily mnohem více financí než dosud.

FAO odhaduje, že riziková situace hrozí všem státům, které od osmdesátých let dovážely ze západní Evropy hovězí maso nebo masovou moučku. Jak známo, tyto vývozy byly značné - i v průběhu posledních let. Včetně střední a východní Evropy.
Proto se světová organizace rozhodla podpořit ta nejpřísnější opatření, aby se šíření nemoci pokud možno co nejvíce omezilo.

To znamená, že státy, v nichž byly případy BSE zjištěny, musí okamžitě učinit řadu většinou nákladných opatření ke kontrole jak hovězího dobytka, tak i produktů z tohoto masa a jejich vývozu.

Celý komplex opatření byl označen jako Analýza rizik a krizový kontrolní systém. Jeho smyslem je nejen kontrola hovězího, ale celého potravního řetězce, zjišťování a analýza problémů, které by mohly vzniknout, a předcházení jim.

Mnohá opatření budou více než bolestná a pro farmáře tragická. Včera například nařídily německé úřady poprvé hromadnou likvidaci (porážku a spálení) tisíce krav na jedné velkofarmě v Sasku-Anhaltsku. Je to poprvé, co byla v Německu nemoc šílených krav zjištěna v tak velkém zařízení - až dosud šlo především o malé statky.

Příkaz přilil olej do ohně vášnivé diskuse, v níž část politiků a farmářů požaduje, aby v Německu použily úřady takzvaný švýcarský systém, při němž nejsou vybíjena celá stáda, ale jen jejich prokazatelně infikovaná část.

Obětí BSE se stal jeden ze známých bavorských obchodníků s dobytkem Franz Koch. Od prosince neprodal jediný kus dobytka, a proto si vzal život. Ve čtvrtek večer jej nalezli oběšeného ve stáji.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Francie velebí Spidermana z Mali. Migrant zachránil dítě visící z balkonu

Ilustrační snímek.

Dobrodružný kousek jak z komiksového příběhu ukázal v sobotu v Paříži mladý malijský přistěhovalec bez dokladů....

V Berlíně demonstrovaly tisíce příznivců i odpůrců Alternativy pro Německo

V Berlíně se sešli příznivci protiimigrační opoziční strany Alternativa pro...

Do ulic Berlína v neděli vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany Alternativa pro Německo (AfD)....

Alžířané investují do akvakultury. Chovají ryby uprostřed Sahary

Kvůli rostoucí populaci hledá země nové způsoby, jak uživit a zaměstnat své...

Okolo osmdesáti procent alžírského území pokrývá poušť. Kvůli rychle rostoucí populaci hledá země nové způsoby, jak...

Najdete na iDNES.cz