Výbuch u školy v Belfastu zranil dva policisty

Výbuch u školy v Belfastu zranil dva policisty - Protestant hodil na policisty, kteří střeží již třetí den základní katolickou školu v Belfastu, bombu. Exploze zranila dva policisty. (5. září 2001) | foto: Reuters

Šikana katolických žákyň skončila

  • 43
Radikální protestanté se rozhodli ukončit šikanu žákyň katolické školy v Belfastu. Zahájili ji, protože jim vadilo, že kolem jejich domů chodí katolíci. V červnu proto zablokovali katolickým rodinám přístup ke škole. Studentky musely denně procházet policejními kordony, za nimiž na ně demonstranti křičeli nenávistné slogany a házeli kameny.

Protestanti se stáhli, aby mohl začít dialog s katolickou komunitou, vysvětlil jeden protestantský obyvatel čtvrti. Rozhodnutí přijali obyvatelé čtvrti Ardoyne na severu Belfastu na výzvu severoirského premiéra Davida Trimblea a jeho náměstka Marka Durkana.

Napětí, které od začátku školního roku obklopovalo katolickou dívčí školu v severním Belfastu, vyvrcholilo 5. září atentátem. K policejnímu kordonu, který školu střeží, hodil jeden z protestantů podomácky vyrobenou bombu. Výbuch zranil čtyři policisty.

Oba policisté utrpěli vážná zranění nohy. Další dva byli zraněni lehce. Do nemocnice lékaři museli odvést i ženu, která se po explozi zhroutila. Zraněn byl také policejní pes.

K atentátu se přihlásila militantní organizace irských protestantů.

Proč šikanovali
Katolická škola Svatého kříže se nachází na okraji protestantské čtvrti Ardoyne. Probritští protestanti si nepřejí, aby katolické školačky chodily do školy 'jejich' ulicí. Chtějí, aby místo toho používaly jinou cestu mimo tuto čtvrť.

Jak šikanovali
Od začátku školního roku protestanti školačkám jdoucím do školy nadávali a házeli po nich kameny. Na bezpečnost žákyň proto dohlížejí kordony policistů i vojáků.

Proč se nenávidí
Sever Belfastu je již měsíce dějištěm násilností mezi katolickou a protestantskou komunitou, které podle policie podněcují militantní probritští loajalisté. Většina katolické nacionalistické komunity si přeje připojení provincie k Irsku, zatímco protestanté chtějí nad Severním Irskem zachovat britskou svrchovanost.

Puma explodovala po deváté hodině místního času, když za dohledu policie asi 80 žákyň v doprovodu rodičů přicházelo do školy. Školačky po explozi křičely hrůzou, brečely a snažily se u svých rodičů schovat.

"Vzduchem přiletěl syčící předmět. Poté nastal totální chaos. Všichni jsme běhali v panice kolem dokola, všude byly děti, které nás braly za ruce," vylíčila svědkyně. Tito lidé (protestanti) včera prohlašovali, že je hanba, že tady chodíme. Tak se tedy ptám, co je hanba teď ?", dodala rozhořčeně.

"Děsí mě představa, že bomba mohla zasáhnout třeba čtyřleté dítě," řekl ředitel školy.

Gerry Kelly z republikánské Sinn Fein, která se považuje za politické křídlo IRA, útok odsoudil s tím, že militantní loajalisté situaci záměrně vyhrotili.

Proti atentátu se postavil i Billy Hutchinson z vedení Pokrokové unionistické strany. "Poté, co jsem dnes byl svědkem atentátu na katolické dívky, je mi hanba, že jsem loajalistou," řekl. "Mnoho lidí přichází do této oblasti a prohlašuje se za loajalisty. Žádní loajalisté to ale nejsou. Měli by se stydět," prohlásil.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video