Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šifra: Grál za všechny prachy

  1:00aktualizováno  1:00
Mnoho povyku kolem Dana Browna a jeho knihy Šifra mistra Leonarda. A všechno pro nic, chtělo by se říci. Ale ono nejde o nic, jde o rouhání a o peníze. Pohoršit dnešní církve je snadná záležitost, až by se řeklo, že taková snaha je intelektuála nehodná.

Šifra Mistra Leonarda | foto: Reuters

Jsou pořád v defenzivě, takže k tomu není zapotřebí mnoho. Povyk kolem Dana Browna to dokazuje. Ta kniha je průměrná, a jak se říká, co je v ní dobré, není nové, co je v ní nové, není dobré.

Nechme na pár vteřin stranou legraci z trouchnivých tmářských poměrů. Představme si, že by někdo napsal román, ve kterém by se vyskytoval Červený kříž a některá z jeho konkrétních poboček. Jen jména papalášů organizace by byla jiná.

V knize by se čtenář dozvěděl, že Červený kříž úmyslně šíří virus HIV, protože čím víc nemocných, tím silnější je jeho pozice. V románu by se prolínala fakta a fikce, takže lidé více či i méně mdlého ducha by si mohli říci, že na tom třeba něco bude.

Nebo by se mohlo stát, že nějaký autor popíše v románu, jak to funguje v řetězci restaurací McDonald's. Všechno bude sedět, čtenář pozná, že autor o firmě něco ví. A zápletka se bude točit kolem toho, že McDonald's přidává do svých hamburgrů stopové množství drog, aby lidé jejich blafy kupovali a kupovali, což by jinak při pohledu na nabízený artikl s jasnou myslí přece činit nemohli.

V tomto případě už by to zavánělo žalobou a McDonald's by vyslal takové právníky, že by to proti nim neuhrál ani Perry Mason zkřížený s Tomášem Sokolem. 

Církev je v podobné pozici. Ježíš je pro ni stejně úhelným kamenem, jako je pro Červený kříž zdraví a pro McDonald's ona vybledlá houska s náplní připomínající maso. 

Představa, že Ježíš měl pohlavní styk se ženou, je pro mnoho křesťanů nepředstavitelná. A to i tehdy, kdyby to byla literární fikce. Cítí se uraženi. Znal jsem křesťany, kteří odmítali představu, že by si Ježíš mohl zlomit nohu nebo mít chřipku. Jeho božství mělo - podle jejich vidění světa - takové nedokonalosti prostě "přerazit" a nemohlo k nim dojít, neb by to Bůh nedopustil.

Vzpomínám si na jednu fotografii, která vzbudila značnou pozornost, byl na ní Jan Pavel II. zobrazen, jak zívá. Papežové přece nezívají. Současný nepálský král musel vysvětlovat, jak je možné, že se během náročné cesty po venkově své země potil.

Ano, Kristus nemůže mít chřipku a pohlavní styk, papežové nezívají a králové se nepotí. Jenomže Ježíš je víc než historická postava. Je to symbol. A symboly je legální vykládat, jak chcete. Třeba i zištně, urážlivě, hloupě. Aspoň ve svobodné společnosti se to smí.

Pokud křesťané věří, že Kristus vstal z mrtvých, nemusí pečovat o jeho světlou památku. To se dělá u hrobu neznámého vojína, ne u hrobu Kristova, který je prázdný.

Ekonomicky viděno, celá tzv. aféra nakonec prospěje oběma stranám. Od církve neodejde kvůli Brownově knize ani jeden věřící. Pokud ano, nebude to pro církev zas taková ztráta. Řady věřících se spíše semknou a Brown a jeho nakladatel si přijdou na slušné prachy.

Je to vlastně taková hra s nenulovým součtem, všichni vyhrají. Jeden precedent už tady máme. Objevili se autoři knihy Svatá krev a svatý grál Michael Baigent a Richard Leigh. Tvrdili, že Brown až příliš použil jejich myšlenky ve své knize. Soudní proces sice prohráli, ale jméno knihy obletělo svět. To je vítězství.

Je mnoho povyku kolem jednoho díla. A nikdo na tom nebude tratit, to si buďte jisti.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...Najdete na iDNES.cz