Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sídlo kraje za stovky milionů je malé

  11:04aktualizováno  11:04
Jihlava - Budoucí sídlo úředníků kraje Vysočina za 300 milionů korun je malé. Vedení úřadu nyní přemýšlí, kde bude sedět zhruba šedesát zaměstnanců. Hlavní projektant stavby krajského úřadu v Jihlavě Jaroslav Huňáček tvrdí, že problémy zavinili i zvolení radní. "Jeden uvolněný radní zbytečně zabírá velkou kancelář pro čtyři úředníky," prohlásil Huňáček.

Budovy v Žižkově ulici, kde najde své oficiální sídlo převážná část krajského úřadu, má být zkolaudováno koncem března. Budou tam prostory pro 130 krajských úředníků, volené zástupce kraje a jejich úřední aparát.

Do té doby musí krajští radní spolu s úředníky zajistit také další prostory pro přibližně šedesát úředníků, kteří se do areálu bývalých kasáren v Žižkově ulici už nevejdou.

"Kam je posadíme, bychom měli vědět do půli března, protože koncem měsíce už  začne stěhování," řekl první zástupce krajského hejtmana Miloš Vystrčil. Do konce srpna musí krajský úřad opustit prostory pedagogického centra na Zborovské ulici.

Úředníci musí opustit banku
Ještě předtím uvolní také kanceláře, které mu provizorně pronajala Komerční banka v ulici Palackého. Tam kraj dostal výpověď z pronájmu k 31. březnu. "To je nepříjemný termín, takže s vedením banky jednáme o prodloužení pronájmu o měsíc," podotkla ředitelka krajského úřadu Simeona Zikmundová.

Počátkem července by měl mít krajský úřad přibližně 185 pracovníků. Kraj pro ně mohl získat další prostory v areálu Žižkových kasáren v jedné z jejích dalších budov, které uvolnilo ministerstvo obrany.

Ministerstvo vnitra se však po převodu z resortu obrany budovu rozhodlo věnovat je krajským hasičům. Ti by ji měli využívat pravděpodobně od konce tohoto roku.

Jeden radní v kanceláři pro čtyři úředníky
Hlavní projektant stavby krajského úřadu Jaroslav Huňáček namítá, že budova je však i tak pro krajský úřad dostatečně velká. "Radní si nabrali velké kanceláře, kde měli být původně úředníci. V kanceláři, kde měli sedět tři čtyři lidi, tak bude sedět jeden radní, se kterým se nota bene ani nepočítalo, protože uvolněných zastupitelů mělo být původně mnohem méně," argumentuje Huňáček.

Celkem bude stavba krajského úřadu stát téměř 300 milionů korun. Krajský zastupitel Josef Novotný je přesvědčen, že za špatný odhad potřebné velikosti krajského úřadu by měl někdo ze zástupců státu vyvodit osobní odpovědnost.

"Je to typický příklad centralismu - v Praze někdo rozhodne o šílených investicích a výsledkem je budova, která nárokům reformy veřejné správy naprosto neodpovídá - je malá a její stavební rozvoj je přitom omezený," řekl Novotný, který je starostou Bystřice nad Pernštejnem.

Úředníci asi budou po celém městě
Některé prostory by krajský úřad mohl dál využívat v prostorách učiliště v ulici Karolíny Světlé, či v Benešově ulici v Jihlavě. Pracoviště úřadu zůstane také v ulici Romana Havelky. "Uvidíme, co bude levnější například z hlediska elektronického propojení," řekla Zikmundová.

Kraj nyní vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nábytku do budovy krajského úřadu na Žižkově ulici, kde bude sídlit hejtman se svým sekretariátem. V sousední budově by měla mít podle některých představ krajských radních kanceláře většina krajských odborů, aby jejich zástupci měli možnost přímého kontaktu s radními.

Budoucí sídlo krajského úřadu v Jihlavě -Žižkova kasárna

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Najdete na iDNES.cz