Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sídliště může být lidské, sní studenti

  19:44aktualizováno  19:44
Praha - Sídliště plné kaváren, cukráren, restaurací, galerií, kanceláří právníků i drobných opraven. Tak sní o proměně života na pražských panelových sídlištích Stodůlky, Lužiny a Nové Butovice starosta třinácté městské části Petr Bratský. Ten chce i takovéto drobné stavby v budoucnu konzultovat s postgraduálními studenty newyorské Columbia University, autory ideových námětů urbanistického rozvoje této části Jihozápadního města. Některé z plánů jsou v současnosti vystaveny ve výstavních prostorách Karolina v Praze 1.

"Rozvoj této části města se určitě dostaví, o tom není pochyb. Stačí uvést jediný příklad: že právě sem se přestěhoval obchodní komplex Ikea," uvedl profesor architektury newyorské univerzity Richard Plunz.

Jeho studenti jako jeden z projektů vypracovali přemostění mezi obchodními centry Tesco a Ikea a okolními panelovými bloky. Studenti dále navrhovali postavit zde obchodní a informační centra a své představy o funkci a trase Radlické radiály.

"Jejich nápad, že by se doprava dala nasměrovat několika variantami i jinam než do centra, mi připadá dobrý. Znamená to vybudovat volné parkovací plochy a navést dopravu ke kulturním a obchodním centrům, o nichž by jinak lidé neměli ani tušení," kvituje projekty Bratský.

Obyvatelé a někteří odborníci však jsou skeptičtí k myšlence, že život v betonových blocích sídlišť lze učinit bohatším a vrstevnatějším, například i vytvořením pracovních příležitostí. Je to reálné?

Když se nová sídliště začala budovat v místech polí a několika vesniček v jinak nezastavěné krajině, nikdo nevěděl, jak nové architektuře říkat.

Architekt Ivo Oberstein (projektoval sídliště Lužiny a Nové Butovice) užíval termín superblok, lidé si oblíbili slovo rondel a nájemníci panelových bytů se pro majitele rodinných domků stali termity.

Noví obyvatelé oceňovali ekologičnost bydlení, tedy realtivně čistý vzduch, přírodu, minimum automobilů a bezpečná hřiště pro děti. Většina z nich však na Jihozápadním městě nebydlí proto, že se jim tam líbí, ale protože je to jediná možnost bydlet.

Studenti columbijské univerzity neuvažovali ani na chvíli o bourání postavených obytných celků. Chtěli přidat silnice, cyklostezky, zastavění volných ploch rekreačními či obchodními centry. Oceňovali přitom zejména fakt, že tato část města leží v otevřené krajině.

"Ale jestliže to tu dostavíte, pak tu jedinou přednost této lokality přece zničíte. Už teď je komerční tlak na hranici únosnosti. Takové administrativní krabice se dají postavit kdekoliv, to není žádný cit pro tohle území," řekl v diskusi nad projekty Petr Kravčik žijící ve Stodůlkách.

"Oni prostě vidí budoucnost tak, že se sem další lidé budou dobrovolně stěhovat," zastal se projektů studentů Radomír Šofr zastupující projekt Praha - evropské město kultury roku 2000.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Starosta Prahy 7 chce být primátorem, půjde proti vlastní straně

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Oblíbený starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce příští rok usilovat o post primátora, bude ale kandidovat proti vlastní...Najdete na iDNES.cz