Někteří účastníci demonstrace proti imigrantům a EU si přinesli i šibenice (1....

Někteří účastníci demonstrace proti imigrantům a EU si přinesli i šibenice (1. července 2015) | foto: Yan Renelt, MF DNES

Úřad uvěřil nosiči šibenic, že vše bylo v pořádku, tvrdí Chovanec

  • 358
Spor pražských úředníků a ministra Milana Chovance, zda je v pořádku nošení šibenic na demonstrace, rozetne soud. Ministr vnitra podal žalobu. Uvádí v ní, že úředníci nekriticky uvěřili výpovědi muže, který šibenice na demonstraci přinesl. Veřejné vyhrožování přesahuje meze svobody projevu, říká Chovanec.

Rozhodnutí pražských úředníků odložit případ šibenic, které třímali dva muži na protiimigrační demonstraci 1. července 2015, vycházelo podle Milana Chovance především z výpovědi muže, který šibenice na demonstraci přinesl.

„Žalovaný vycházel při svém hodnocení převážně z podání vysvětlení podezřelé osoby a řádně nezhodnotil veškeré relevantní skutečnosti daného případu (...) Zpravidla přitom nelze plně spoléhat na podání vysvětlení osobou podezřelou, naopak je třeba hodnotit tuto výpověď kriticky a vycházet i z objektivních skutečností,“ cituje list Právo z žaloby podané ministrem.

Správní orgány se podle Chovance nepokusily „dostatečně zjistit skutečný skutkový stav a prokázat naplnění znaků skutkové podstaty některého z možných přestupků“.

Šibenici přinesl z nedbalosti, argumentoval úřad

Pražští úředníci identifikovali nositele šibenice jako Vladimíra Heřmana, pozvali si ho k vysvětlení. Úřad po incidentu dospěl k závěru, že se Heřman nedopustil přestupku proti soužití, protože „neprojevil žádný škodlivý úmysl, ale jen vědomou nedbalost“.

Podle úřadu neporušil ani shromažďovací právo, protože makety nepoužil jako zbraň. „Z chování účastníka shromáždění nebylo možné usoudit, že má tento předmět být užit k násilí či pohrůžce násilí,“ doplnila mluvčí úřadu (více zde).

Na šibenicích bylo například napsáno „za vlastizradu“. Vlastizrádci jsou v očích demonstrantů čeští politici, kteří se vyslovují smířlivě například ke kvótám na přerozdělení uprchlíků, například premiér Bohuslav Sobotka.

Ten během soboty uvedl, že by Česko nemělo být zemí, kde se konají demonstrace mající za úkol zastrašit lidi s jiným názorem. Ministrův krok ve věci šibenic ocenil. „Podle mého názoru to je pohrůžka smrtí, a já jsem rád, že ministr Chovanec postupuje tímto způsobem,“ uvedl Sobotka pro ČT.

Váš podnět není důvodný, psal magistrát Chovancovi

Ministr vnitra a Sobotkův stranický kolega Milan Chovanec v minulých měsících s pražskými úředníky řešil podle něj příliš shovívavý postup vůči nosičům šibenic. Ve středu 25. května mu magistrát napsal, že podnět, který ministr podal kvůli nečinnosti Prahy 1, neshledal magistrát důvodným.

„Magistrát mě informoval (...) že rozhodnutí Prahy 1 o tom, že nosit šibenice na demonstrace a vyhrožovat jimi občanům tak, jako se to stalo v červenci loňského roku v Praze, je legální vyjádření svobody projevu, a není tedy trestné,“ uvedl Chovanec na webu ministerstva vnitra.

„S tímto argumentem se zejména v době, kdy se extremisté radikalizují a neštítí se používat násilí, nemohu ztotožnit,“ dodal ministr, podle nějž „dalece přesahuje“ meze svobody projevu, když někdo nosí na demonstraci šibenice a veřejně jimi komukoliv vyhrožuje.

„Šibenice do právního státu nepatří a jejich využívání k vyhrožování občanům by mělo být posuzováno minimálně jako přestupek,“ uvedl Chovanec.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký uvedl, že ani podle jeho názoru by se šibenice na demonstrace nosit neměly. „Cesta je ale jednoduchá, existuje možnost legislativní iniciativy a pan ministr Chovanec ji má, může se zasadit, aby to zpřesnění onoho přestupku či trestného činu do zákona bylo dáno a aby platilo,“ řekl ČT.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue