Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Siamští bratři se podruhé narodili

  20:25aktualizováno  20:25
Egyptská siamská dvojčata Ahmad a Muhammad Ibráhímovi vyhrála 26hodinový zápas na operačním stole o nový život. V americkém Dallasu se lékařům podařilo je oddělit. Riziko bylo velmi vysoké. Chlapci byli srostlí hlavičkami, jejich mozky měly společné cévy.

Po oddělené hlaviček chirurgové přeformovávali lebky malých pacientů. Museli také zakrýt řezy náhradní kůží, kterou chlapečkům odebrali z nožiček a jejíž plochu rozšířili speciálními látkami. Tato procedura zabrala několik dalších hodin.

Lékaři od začátku nezastírali, že oba chlapci mohou při operaci přijít o život. Zatím ale vše proběhlo bez komplikací. Nyní chlapci zůstanou tři až pět dní v umělém komatu na jednotce intenzivní péče.

"Stav dětí je po operaci dobrý," řekl šéf oddělení zabývajícího se kritickými případy v dětském lékařském středisku v Dallasu Jim Thomas.

Lékaři byli připraveni až na 90hodinový maraton u operačního stolu. Ve směnách se střídalo celkem 18 lékařů. Celkem se na operaci podílelo na 60 zdravotníků.

Průběh operace
Operace začala v sobotu ráno. V sobotu večer byla dvojčata podle nemocničních zdrojů stále ve stabilizovaném stavu. "Všechno probíhá hladce. Zatím nebyly žádné problémy," uvedl tehdy Dale Swift, jenž je jedním z pěti dětských neurochirurgů, kteří operaci provádějí.

"Ahmad a Muhammad Ibráhímovi mají za sebou první fázi operace, při níž budou fyzicky odděleni a která, jak všichni doufáme, jim dá příležitost růst a vyvíjet se jako jiní sourozenci," prohlásil šéf oddělení zabývajícího se kritickými případy v dětském
lékařském středisku v Dallasu Jim Thomas.

Podle Thomase strávili lékaři většinu sobotního dopoledne upevňováním chlapců na speciální lůžko, ve kterém mohou jejich těly pohodlně otáčet a získat ideální přístup k jejich hlavičkám. Rovněž jim pak odebrali kůži ze stehen, která by měla být použita
na zacelení ran na lebce.

Lékaři: Operace byla správné řešení i přes riziko
"V tuto chvíli se domníváme, že je to správná věc," prohlásil ale Dale Swift. Při operaci asistovalo šedesátičlenný tým lékařského personálu.

Chlapci měli už problémy s polykáním, pohybem krku a špatně zavírali oči. Pokud by zůstali spojeni, čelili by celoživotním zdravotním problémům.

Ahmad a Muhammad přišli na svět císařským řezem 2. června 2001 na jihu Egypta nedaleko Luxoru. Dallaské středisko přijalo dvojčata poté, co egyptští lékaři vydali mezinárodní výzvu o pomoc v tomto neobvyklém případu.

Mozky měly společné cévy
Každý z chlapců měl sice vlastní mozek, společně ale sdíleli množství cév. Chirurgové už před zákrokem říkali, že se ani v případě úspěšné operace nelze vyhnout poškození mozku. Mozek však je často schopen, zvláště v mladém věku, se z takového poškození vzpamatovat, tvrdí.

V červnu 2002 přijeli chlapci do Dallasu, aby podstoupili vyšetření nutná pro operaci. Otec dvojčat Ibráhím Muhammad Ibráhím chce podle svých slov dát synům šanci na normální život. "Pokud budou ponecháni takto, nebudou normální," uvedl Ibráhím, který s chlapci strávil většinu posledního půl roku v Dallasu.

Rodiče i vesnice se modlili
Za dvojčata se v průběhu operace modlili v jejich domovské vesnici u jihoegyptského města Luxor příbuzní i další obyvatelé.

Otec a matka chlapců přijeli na operaci do Dallasu. "Rodiče to, myslím, zvládají dobře," říká doktor Thomas. "Domnívám se, že jim v mnoha směrech pomáhá jejich silná víra. Opakovaně prohlašují, že vše zůstává v rukou Boha."

Historie operací
V uplynulých třech letech provedli chirurgové ve světě nejméně pět operací siamských dvojčat spojených hlavou. Tři byly úspěšné, jedna skončila smrtí jednoho dítěte a jedna - operace už dospělých íránských sester Lále a Ladan - se nezdařila vůbec. - více zde

Siamská dvojčata Ahmad a Muhammad Ibráhímovi se v americkém Dallasu podrobila náročné operaci, při níž je lékaři oddělili. (11. října 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...

Austrálie odrazuje migranty. V uprchlickém táboře panuje násilí, vedro a hlad

Kurdský uprchlík a novinář Behrúz Búčání.

Násilí ze strany policie, vedro, hmyz, nedostatek vody, přeplněné budovy a nepoživatelné jídlo. Takové podmínky panují...

OBRAZEM: V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Míří za Pannou Marií

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...Najdete na iDNES.cz