Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Siamské dvojče trápí infekce mozku

  8:47aktualizováno  8:47
Jedno z guatemalských siamských dvojčat, která od sebe oddělili 6. srpna američtí chirurgové v Los Angeles, se muselo podrobit další operaci kvůli infekci mozku. María Teresa je po tříhodinové operaci ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Operaci si vynutila bakteriologická infekce v mozku. Lékaři museli odsát krev z mozku, která by mohla infekci zhoršit.

Děvčátka María de Jesús a María Teresa přišla na svět 25. července 2001 srostlá v lebeční části, nikoli však mozky. Oddělena od sebe byla 6. srpna při více než dvacetihodinové operaci, na níž se podílelo 50 chirurgů.

Několik hodin po hlavní operaci musela María Teresa podstoupit druhý zákrok kvůli hematomu v lebce. Od této druhé operace se podle lékařů zotavovala poněkud pomaleji než její sestra.

Před několika dny začala děvčátka přijímat nitrožilní výživu. Lékaři s potěšením konstatovali, že malé pacientky stále živěji reagují na zrakové podněty, nicméně rozhodující hranice pro jejich přežití nebyla ještě překročena.

Teresu ohrožovalo i krvácení do mozku
María Teresa začala několik hodin po oddělení od sestry krvácet do mozku. Lékaři univerzitní kliniky byli ale po pěti hodinách na operačním sále úspěšní.

"Rentgen prokázal u jednoleté Maríi Teresy povrchové krvácení na mozku či hematom," oznámil Michael Karpf, ředitel lékařského střediska univerzitní kliniky UCLA v Los Angeles, pět hodin po ukončení oddělení dvojčat.

Prohlédněte si fotografie z operace


"Bylo možné tuto situaci očekávat. Dokud nepřejde několik dnů, budou obě dvojčata v ohrožení života. Nezbývá než čekat," komentoval náročnou operaci Karpf.

Unikátní operace byla úspěšná
Ojedinělá operace v Los Angeles začala v pondělí 6. srpna v osm hodin ráno místního času, tedy v 16:00 SELČ. "Na zákroku se podílelo na padesát lidí," řekla AFP mluvčí univerzitní kliniky Roxanne Mosterová.

Operačnímu týmu se podařilo oddělit bez výraznějších problémů jak lebeční partie, tak žilní systém.

Podle Houmana Hemmatiho, který u zákroku asistoval, se zdá, že operace dopadla nad očekávání dobře. "Jsme hodně optimističtí a nemůžeme se dočkat, až děti uvidíme, jak si hrají a smějí jako jejich vrstevníci," řekl Hemmati televizi NBC.

Po vlastním oddělení věnovali chirurgové dalších pět hodin uzavírání žilního okruhu, nyní již samostatného pro každou z děvčátek, a plastické chirurgii, která měla zacelit hlavy.

Operaci dvojčat umožnila nemajetným rodičům dobročinná nadace Healing the Children, která děti i s rodiči dopravila do Los Angeles a zaplatila potřebných 1,5 milionu dolarů.

Dvojčata - María Teresa a María Jesús Álvarezovy - se narodila loni 25. července v odlehlé zemědělské oblasti na jihu Guatemaly. Na americkou kliniku byly děti přijaty letos 7. června. Doprovodila je dvaadvacetiletá matka a později přiletěl i jejich dvacetiletý otec.

Argentinský neurochirurg Jorge Lazareff věřil v úspěch operace ještě před jejím začátkem. "Na základě výsledků testů věříme, že náš tým je připraven k oddělení dvojčat," řekl Lazareff.

Předoperační vyšetření prokázala, že dvojčata jsou spojena společnou lebkou, ale mozky mají samostatné, což lékařům oddělení usnadnilo. Podívejte se na nákres operace ZDE.

Wenceslao Quiej z Guatemaly pečuje v nemocnici v Los Angeles o své dcery Mariu de Jesus a Mariu Teresu, siamská dvojčata srostlá temeny hlav. Lékařský a zdravotnický tým čítající padesát lidí děti po dvacetihodné operaci oddělil.

Wenceslao Quiej z Guatemaly s manželkou Albou pečuje v nemocnici v Los Angeles o své dcery Mariu de Jesus a Mariu Teresu, siamská dvojčata srostlá temeny hlav. Lékařský a zdravotnický tým čítající padesát lidí děti po dvacetihodné operaci oddělil.

Maria de Jesus a Maria Teresa, guatemalská siamská dvojčata srostlá temeny hlav. Lékařský a zdravotnický tým čítající padesát lidí děti po dvacetihodné operaci oddělil.

Wenceslao Quiej z Guatemaly pečuje v nemocnici v Los Angeles o své dcery Mariu de Jesus a Mariu Teresu, siamská dvojčata srostlá temeny hlav. Lékařský a zdravotnický tým čítající padesát lidí děti po dvacetihodné operaci oddělil.

Maria de Jesus a Maria Teresa, guatemalská siamská dvojčata srostlá temeny hlav, míří na operační sál v Los Angeles. Lékařský a zdravotnický tým čítající padesát lidí děti po dvacetihodné operaci oddělil.

Michael Karpf, šéf kliniky UCLA, hovoří o zdravotním stavu guatemalských siamských dvojčat srostlých temeny hlav. Děti byly operovány v Los Angeles. Lékařský a zdravotnický tým čítající padesát lidí děti po dvacetihodné operaci oddělil.

Neurochirurg John Frazee hovoří o operaci guatemalských siamských dvojčat srostlých temeny hlav. Děti byly operovány v Los Angeles. Lékařský a zdravotnický tým čítající padesát lidí děti po dvacetihodné operaci oddělil.

Maria de Jesus a Maria Teresu, guatemalská siamská dvojčata srostlá temeny hlav, sledují přípravy anesteziologů v Los Angeles. Lékařský a zdravotnický tým čítající padesát lidí děti po dvacetihodné operaci oddělil.

Lékaři si předávají jedno z právě oddělených guatemalských siamských dvojčat, srostlých temeny hlav. Lékařský a zdravotnický tým v Los Angeles čítající padesát lidí děti oddělil po dvacetihodinové operaci.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

Najdete na iDNES.cz