Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Shromáždění NATO ohrozily trhaviny

  7:16aktualizováno  7:16
Slovenská policie našla pár hodin před zasedáním Parlamentního shromáždění NATO v Bratislavě výbušné systémy. Plastické trhaviny z Československa a Jugoslávie byly ve dvou igelitkách. Pyrotechnici nálož zlikvidovali. Večer bylo na hodinu a půl uzavřeno bratislavské letiště.

Dvě igelitové tašky s výbušninami našla policie podle slovenského deníku Pravda v sedm hodin ráno na Fajnorovom nábřeží v Bratislave. To je nedaleko budovy, ve které v pátek začne jednání NATO.

Jak řekl ČTK mluvčí slovenského ministerstva vnitra Boris Ažaltovič, na podezřelé tašky upozornil policejní hlídky kolemjdoucí. Pyrotechnici zjistili, že v první tašce bylo půl kila průmyslové trhaviny československé výroby značky Permonex 19.

Pět balíčků bylo v originálním obalu, kde byl vyznačen rok výroby 1991. Jednotlivé kusy byly spojeny se zážehovou rozbuškou a zážehovými kleštěmi s roznětkou, popsala slovenský deník.

Ve druhé tašce byl necelý kilogram žluté plastické látky, která obsahovala trhavinu Pentrit, zřejmě jugoslávské výroby. Vodiče byly spojené s elektrickým spínačem, který ale nebyl schopný trhavinu iniciovat. Nálož prověřují experti.

Ministrův mluvčí nechtěl odhadovat účinky případné exploze. Pyrotechnik, který si nepřál zveřejnit své jméno, odhadl, že při případné explozi by byla smrtící zóna přibližně 25 metrů.

Podle Pravdy policie už ve středu několikrát prohledala Fajnorovo nábřeží po varování zpravodajské služby. Ažaltovič tyto informace nekomentoval. Zdůraznil, že nejen policie, ale i ostatní složky jsou na shromáždění NATO plně připravené.

Večer bylo na půldruhé hodiny uzavřeno bratislavské letiště. Podle televize Markíza kvůli anonymní hrozbě. "Obdrželi jsme výhružný telefonát, že se v terminálu letiště nachází bomba," řekla televizi mluvčí letiště Marianna Kubalová.

Slovenské ministerstvo vnitra informace o anonymní výhrůžce popírá. Letiště bylo preventivně zkontrolováno před příletem zástupců Severoatlantické aliance, vysvětlilo. Po kontrole byl obnoven běžný provoz.

Trhavina, kterou našla slovenská policie jen několik desítek metrů od budovy, kde v pátek začne schůzka NATO, 27. května 2004

Autoři:


Témata: NATO

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Najdete na iDNES.cz