Shell před lety varoval před následky těžby, přesto do ropy nalil miliardy

  • 120
Společnost Shell, která vydělává miliardy dolarů na těžbě nerostných surovin, už před čtvrt stoletím varovala před možnými katastrofickými dopady klimatických změn. Ve vzdělávacím videu z roku 1991 popisuje zhoubné následky těžby a spalování fosilních paliv a dává za pravdu vědcům zkoumajícím globální oteplování.

Ropný gigant Shell na ochranu životního prostředí už kvůli náplni svého podnikání nikdy příliš nedal. Alespoň to tak vypadá z aktivit této společnosti v posledních letech. Kdysi dávno však varoval před katastrofickými následky klimatických změn, které jsou přiživovány využíváním neobnovitelných zdrojů energie.

Změny klimatu upraví jídelníček lidí. Stovky tisíc mohou zemřít, míní vědci

Katastrofické předpovědi Shell prezentoval v roce 1991 v 28minutovém filmu s názvem Climate of Concern. Snímek byl určen zejména pro vzdělávací instituce. Varoval před extrémními projevy počasí, záplavami, hladomorem a takzvanými klimatickými uprchlíky jako důsledky spalování fosilních paliv. Své tvrzení dokument opírá o závěry vědců a jejich zprávu pro OSN z roku 1990, píše server The Guardian.

„Pokud by se takto počasí vystupňovalo, žádná země by nezůstala bez úhony. Globální oteplování není ještě zcela potvrzené, mnozí se však domnívají, že čekání na definitivní důkaz je nezodpovědné. Jednat okamžitě – to je chápáno jako jediná možná pojistka,“ tvrdí se ve snímku.

Na jednoduchých grafech film prezentuje růst teploty i vzestup hladiny moří a oceánů. Předpovědi byly až neobvykle přesné. Shell byl v tomto ohledu první ropnou společností, která uznala nebezpečí klimatických změn a zhoubné následky neuváženého spalování fosilních paliv.

Investice do ropy

Navzdory varováním a předpovědím z roku 1991 se však Shell v letech následujících dál držel těžby ropy. Investoval také miliardy dolarů do využití takzvaných dehtových písků a průzkumu případných ropných nalezišť v Arktidě. Hydraulické štěpení, někdy též označované jako frackování, Shell propaguje jako metodu budoucnosti.

Film společnosti Shell z roku 1991 v archivech objevili nizozemští novináři ze serveru Correspondent. Nizozemský portál připomíná, že Shell před 25 lety paradoxně prosazoval i využití solární a větrné elektřiny. Nedávno však firma úspěšně lobbovala za podkopání nových cílů EU při využívání obnovitelné energie. V roce 2015 Shell vynaložil 22 milionů dolarů na boj proti opatřením bojujícím s globálním oteplováním. Na počátku roku 2016 američtí kongresmani požádali ministerstvo spravedlnosti o prošetření těchto aktivit.

Změny klimatu svědčí chorobám na polích. Je jich víc a jsou škodlivější

„Všechno to moc dobře věděli. Shell říkal lidem pravdu o klimatických změnách už v roce 1991. Jen to zjevně nikdy neřekli nejvyššímu vedení,“ myslí si Tom Burke z think tanku E3G, který byl v letech 2012 až 2014 součástí hodnotící komise Shellu.

Jeden z předních amerických environmentalistů Bill McKibben k tomu uvádí: „Fakt, že Shell už v roce 1991 tohle všechno věděl a o čtvrt století později tlačí na těžbu v Arktidě, říká všechno o tom, jaká je korporátní etika těžařů fosilních paliv. Shell toho dokázal mnoho, bohužel jen směrem k horšímu.“

Cesta ke zlepšení?

Shell však svou pozici brání a tvrdí, že otázky životního prostředí mu nejsou lhostejné. „Naše pozice v otázkách klimatických změn není žádným tajemstvím. Klimatické změny bereme v potaz, stejně jako roli energetiky na kvalitu života. Shell bude i nadále prosazovat legislativu, která podporuje nízkouhlíkový byznys,“ sdělila mluvčí společnosti.

OBRAZEM: Začala těžba z nejsevernějšího ropného pole v Arktidě

Patricia Espinosová, která v OSN vede sekci pro klimatické změny, tvrdí, že bez rázných kroků velkých ropných společností se neobejdeme. „Jsou obrovskou součástí světové ekonomiky, pokud s nimi nebudeme spolupracovat, nebudeme schopni dosáhnout potřebné proměny ekonomických modelů,“ vysvětluje.

Espinosová navštívila sídlo Shellu v prosinci loňského roku. Zjistila, že tento ropný gigant si je vědom nebezpečí, jaké klimatické změny přináší. „Je jim jasné, že klimatické změny budou mít vliv na fungování jejich společnosti. Pokud s tím nic nebudou dělat, povede to ke krizi a obchodním ztrátám,“ dodává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video