Podnikatel Zadeh odchází od soudu bez odškodnění, za vazbu nic nedostane

  13:42aktualizováno  13:42
Obviněný podnikatel Shahram Abdullah Zadeh nemá nárok na odškodné od státu za dobu, kterou strávil v cele při své první vazbě. Ve čtvrtek to pravomocně potvrdil pražský městský soud, jenž zamítl mužovo odvolání s tím, že podání žaloby bylo vzhledem k neuzavřenému trestnímu řízení zcela předčasné.

Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zadeh, který v Brně čelí obžalobám za krácení daní a za uplácení svědků, se po ministerstvu spravedlnosti domáhal 2,8 milionu korun.

V souvislosti s daňovou kauzou strávil Zadeh ve vazbě 685 dní, na svobodu se poté dostal díky kauci ve výši 150 milionů korun. V žalobě žádal finanční zadostiučinění za způsobenou nemajetkovou újmu - konkrétně 1,5 milionu za nezákonnost vazby, jeden milion za její nepřiměřenou délku a dalších 300 000 korun za neúměrnou délku soudních vazebních řízení. Svůj pobyt v cele už dříve označil za „protiprávní dvouletý únos“. Podle něj od počátku chybí opodstatněné podezření, že spáchal trestný čin.

Soudkyně Iveta Veselá dnes označila veškeré vznesené nároky za nedůvodné. „Občanskoprávní soud je vázán výhradně na výsledek trestního řízení, které ale k dnešnímu dni stále běží,“ podotkla. Soudci tak nyní vůbec nemohli řešit, zda vazba byla zákonná a zda při ní Zadeh utrpěl nějakou újmu. Nárok na odškodné za nezákonnou vazbu by muži vznikl až tehdy, pokud by byl pravomocně zproštěn viny.

Zadeha dnes u soudu zastupoval advokát David Zahumenský. „Nejsme překvapeni výsledkem. Žalobce nevkládal do tohoto řízení příliš velké naděje a už v loňském roce se obrátil na Evropský soud pro lidská práva se stížností, která je projednávána,“ řekl právník novinářům po vyhlášení rozsudku. Dodal, že s názorem o předčasnosti žaloby nemůže souhlasit.

Zadehovy návštěvy soudní síně

V rozsáhlé daňové kauze už brněnský krajský soud vypsal zhruba dvě stovky termínů hlavního líčení, několik desítek jich ale odvolal. Do konce roku má v plánu přibližně ještě 20 jednacích dní. Zatím ale stále ještě vyslýchá svědky obžaloby. Podle obhájců by mohl být rozsudek vydán do léta příštího roku. 

Protahuje se i druhá kauza údajného uplácení svědků. Brněnský městský soud nařídil od loňského podzimu asi 30 jednacích dní, čtyři mají být ještě v říjnu. Podle obhajoby se toto hlavní líčení blíží ke konci. 

Íránský podnikatel s českým občanstvím byl ve vazbě nejprve od března 2014 do února 2016. V prosinci téhož roku putoval do cely znovu, tentokrát kvůli údajnému ovlivňování svědků. Opakovaně usiloval o propuštění, soudy mu však nevyhověly. Vycházely z přesvědčení, že by se po propuštění na svobodu mohl skrývat, uprchnout z Česka nebo opakovat trestnou činnost. Uvedly, že je sice českým občanem, ale že má stabilní vazby v zahraničí, kde by mu jeho znalost jazyků umožnila snadnou adaptaci.

Ústavní soud dospěl letos v květnu k závěru, že pokračující vazba nezasáhla do Zadehových základních práv. Muž neuspěl ani s tvrzením o překročení maximální délky vazby, která u závažných trestných činů činí tři roky. Soudci zdůraznili, že nelze sčítat délku vazby ve dvou různých kauzách. Podnikatel označil rozhodnutí za „směšné“. Už předtím podal několik ústavních stížností, které soud odmítl.

V Zadehově první kauze čelí patnáctičlenná skupina lidí obžalobě z toho, že při dovozu pohonných hmot ošidila stát o 2,5 miliardy korun. Brněnský krajský soud už vypsal zhruba dvě stovky termínů hlavního líčení, několik desítek jich ale odvolal. Do konce tohoto roku má v plánu přibližně ještě 20 jednacích dní, přičemž zatím stále vyslýchá svědky obžaloby. Obhájci odhadují, že rozsudek by mohl být vynesen do léta příštího roku. Protahuje se i druhá kauza údajného uplácení svědků. Brněnský městský soud nařídil od loňského podzimu asi 30 jednacích dní, čtyři mají být ještě v říjnu. Podle obhajoby se toto hlavní líčení blíží ke konci.

Brněnský soud začal projednávat případ daňových úniků v březnu 2016:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Putin předal Nohavicovi Puškinovu medaili. Písničkář zazpíval v ruštině

Písničkář Jaromír Nohavica v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Připnul mu ji...

Písničkář Jaromír Nohavica si v neděli osobně v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Udělil mu ji ruský prezident Vladimir...

Další z rubriky

Má šest vážných onemocnění. Bez barometrů nemůžu žít, říká myastenik

Roman Roun trpí šesti vážnými autoimunitními onemocněními (10. října 2018).

Roman Roun je nositelem šesti vážných autoimunitních onemocnění, podle některých lékařů je to dokonce nejvíc v celé...

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Policie hledá šéfa. Hamáček vyhlásil konkurz na policejního prezidenta

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček vyhlásil výběrové řízení na pozici policejního prezidenta, která se uvolnila po odchodu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz