Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Seznam vysokých škol. Šance na přijetí jsou velké, volných míst je dost

  13:07aktualizováno  13:07
Letos budou mít zájemci o vysokoškolské studium o něco větší šanci na přijetí než v předchozích letech. Počet maturantů díky slabým populačním ročníkům začátkem 90. let klesá a vysoké školy počet míst naopak rozšiřují. Zájemci o medicínu mají například šanci na nové lékařské fakultě Ostravské univerzity.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zato na práva, překladatelství i psychologii bude stejný nával jako vždy. Daleko větší šance na přijetí mají technicky nadaní, téměř jistě se dá počítat s přijetím na soukromé škole. U technik však po snadném začátku (často i bez přijímacích zkoušek) až polovina studentů odpadne během prvního ročníku.

SEZNAM VYSOKÝCH ŠKOL

V seznamech všech vysokých škol v České republice je nabídka studijních programů VŠ, kterou máte letos k dispozici.

Takže jít například na chemickou fakultu jenom proto, abyste se dostali na školu, i když vás chemie v podstatě nebaví, nemá cenu. U soukromých škol zase musíte počítat s placením školného.
Jak si tedy poradit, když vás matematika, fyzika i chemie straší už od základky a toužíte po kariéře sociologa nebo psychologa?

Podívejte se na nabídku v menších městech

Budete možná muset opustit představu studia na Karlově univerzitě a najít si podobný obor na univerzitách v menších městech.

"V loňském roce bylo například na Filozofické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem přijato přes 80 procent uchazečů (přesně 82,5 %), Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích přijala téměř 60 procent uchazečů o studia filozofie oproti filozofii v Praze s pouhými 34 procenty přijatých," vypočítává Bohumila Beranová z Úřadu pro informace ve vzdělávání.

POČTY PŘIJATÝCH

Kam se nejsnáze
dostanete

Matematicko-fyzikální fakulta UK Praha 100 %

Fakulta lesnická a dřevařská ČZU 100 %

Fakulta elektrotechnická
ČVUT Praha 98 %

Fakulta strojní
TU Liberec 97,7 %

Obchodně podnikatelská fakulta SU Opava 93,5 %

Kam se nejhůře dostanete

VŠUP Praha 10,9 %

Divadelní fakulta

AMU Praha 12,7 %

Fakulta výtvarných umění
VUT Brno 12,9 %

Fakulta sociálních studií
OSU Ostrava 19,3 %

Fakulta umění a designu
UJEP Ústí nad Labem 26,5 %

Zdroj: ÚIV, úspěšnost přijetí v roce 2010

Na univerzitě v Hradci Králové dokonce přijali všech 403 přihlášených budoucích filozofů. Řešení tedy je. Ale musíte ještě počítat s rozdíly v úspěšnosti mezi jednotlivými studijními programy a obory, které dotyčná fakulta nabízí. Je totiž jednodušší stát se na filozofické fakultě třeba archivářem (ze všech přihlášených bylo přijato 45,3%) než psychologem (9,45 %).

Opět tedy zapátrejte na webových stránkách dotyčné školy. Pokud se ke studiu oboru, který vás zajímá, dostane pod 30 procent uchazečů, určitě si najděte ještě další náhradní možnosti. Údaje o úspěšnosti při přijetí najdete na stránkách fakult nebo souhrnně na stránce Ústavu pro informace ve vzdělávání.

Advokát jen na veřejné škole

Stejně tak, pokud se bojíte, že vás nepřijmou na některou veřejnou právnickou fakultu, můžete zkusit štěstí na soukromé škole. Ty z vás advokáta neudělají, poskytují pouze bakalářské studium právních oborů, ze kterého na veřejnou školu ani nelze přestoupit. Budete však moci být třeba právní specialista v nějaké obchodní firmě nebo úřadě.

Při vybírání škol dávejte pozor, aby se vám nekřížily termíny zkoušek. Najdete je na stránkách fakult i s požadavky k přijímačkám. Podrobné informace o tom, jaké přijímací zkoušky které školy pořádají, jak se na ně připravit a jak je zvládnout, najdete v další speciální příloze MF DNES, jež vyjde ve středu 26. ledna 2011.

Přihlaste se na více škol najednou

Máte naštěstí možnost se přihlásit na neomezený počet škol najednou. Jediným omezením je poplatek za přihlášku, který se pohybuje okolo 500 korun. Takže počet přihlášek musíte přizpůsobit rodinnému rozpočtu. Jinak vám nic nebrání zkoušet štěstí na více místech najednou.

V seznamech, které najdete pod odkazem nahoře v článku, najdete všechny studijní programy všech vysokých škol u nás, do kterých budou letos nabírat studenty. Můžete si tak tedy udělat komplexní představu o možnostech studia a podle toho vybírat.

Podívejte se na webové stránky školy (v seznamu uvedené vždy pod názvem fakulty), která vás zajímá, pečlivě prostudujte jednotlivé studijní obory (uvádíme pouze nabídku studijních programů, ty vždy zastřešují další nabídky studia - obory, například učitelství matematika - zeměpis nebo čeština - dějepis) a vyberte si vhodné možnosti studia.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO ale nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Najdete na iDNES.cz